Nebraska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
State of Nebraska
Vlajka Pečať

Ostatné štáty USA
Prezývka štátuCornhusker State
Hlavné mestoLincoln
Najväčšie mestoOmaha
GuvernérDave Heineman
Rozloha
Poradie16. miesto
Celková200 520 km²
Súš? km²
Voda? km²
% vody0,7 %
Počet obyvateľov (podľa posledného sčítania)
Poradie38. miesto
Obyvateľov1 826 341
Rok sčítania2010
Hustota obyvateľov
Poradie43. miesto
Hustota9,11 obyv./km²
Vstup do Únie
Poradie37. v poradí
Dátum1. marec 1867
Geografické údaje
Zemepisná šírka40° až 43° s. š.
Zemepisná dĺžka95°25' až 104° z. d.
Šírka340 km
Dĺžka690 km
Nadmorská výška
Najvyššia1 654 m n. m.
Stredná790 m n. m.
Najnižšia256 m n. m.
Ostatné údaje
Časová zónaStredná: UTC-6/-5
ISO 3166-2US-NE

Nebraska je stredozápadný štát USA. Jeho názov pochádza z indiánskej reči, konkrétne z jazyka ajova-oto. V preklade znamená Plochá voda. Nebraska bola púštnym štátom, ale dômyselný zavlažovací systém z nej urobil krajinu mnohých fariem a polí. Ide o najúrodnejší štát v USA.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Nebraska bola ustanovená Zákonom o štátoch Kansas a Nebraska 30. mája 1854. V roku 1860 zažila Nebraska prvý veľký príliv osadníkov, ktorí prišli obsadiť voľnú zem pridelenú federálnou vládou. Prví osadníci, ktorí tu vybudovali farmy, boli považovaní za bláznov, pretože Nebraskou sa tiahla rozsiahla polopúšť s veľmi riedkou vegetáciou.

V roku 1867 sa Nebraska stala 37. štátom USA, krátko po občianskej vojne. V tejto dobe sa hlavným mestom stalo mesto Lincoln, pomenované po nedávno zavraždenom prezidentovi Lincolnovi. Nahradil tak dovtedajšie hlavné a zároveň najväčšie mesto Omaha.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Severnú hranicu tvorí štát Južná Dakota, východnú Iowa a Missouri. Touto hranicou navyše preteká rieka Missouri. Kansas leží na južnej hranici, štát Colorado na juhozápadnej a západná hranica je tvorená štátom Wyoming.

Nebraska je označovaná za štát ležiaci na veľkých planinách. Bola to zem rozsiahlych prérií a polopúští. Je to takmer rovinatá krajina s nekonečným obzorom. Východná časť krajiny je považovaná za Stredozápad USA, ale západná časť sa radí k západnej časti USA, aj keď rozdiel medzi týmito oblasťami v Nebraske nie je žiadny. Jedna z nebraských tradícií hovorí, že Nebraska je krajina, kde začína Západ. Vraj začína na križovatke 13. ulice v Lincolne. Toto územie sa nachádza v Tornado alley.

Ekonomika[upraviť | upraviť zdroj]

Ekonomika Nebrasky je tvorená hlavne poľnohospodárstvom. Produkuje sa hlavne obilie, hovädzie mäso, mlieko a kukurica. Priemysel je zastúpený hlavne spracovaním potravín.

Demografia[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa sčítania ľudu v roku 2010 žije v Nebraske 1 826 341 obyvateľov.[1] Hustota osídlenia je 9,11 obyvateľa na kilometer štvorcový.

  • Hlavné mesto je Lincoln (225 581 obyvateľov).
  • Najväčšie mesto je Omaha (390 007 obyvateľov).

Náboženstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Nebraska