New age (hudba)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
New age
Pôvod v štýlochelektronická hudba, folk, ambientná hudba, progresívny rock, world, minimalistická hudba
Kultúrne pozadiekoniec 60. rokov – Európa a USA
Typické nástrojeklavír, syntetizátor, sampler, sekvencer, strunové nástroje, rôzne zvuky (často vtáčí spev, veľrybí spev, vodopády, a podobne), ľudové a etnické hudobné nástroje, akustická gitara, flauta, harfa, sitar, tampura, tabla, organ
Odvodené štýlypost-rock, post-trip-hop, trance
Podštýly
neoclassical new age, space music, biohudba, andská new age
Zmes štýlov
celtic fusion
Iné témy
new age, meditácia, environmentalizmus

New age je hudba pomalého tempa určená na inšpiráciu, relaxáciu a optimizmus. Je užívaná poslucháčmi pri jóge, masážach, meditáciach[1] a čítaní ako metóda riadenia stresu[2] alebo na vytvorenie upokojujúcej atmosféry doma alebo v inom prostredí. Tiež je preto často spájaná s environmentalizmom a new age duchovnom.[1] Rímskokatolícka cirkev hudbu new age neuznáva, pretože ezoterická hudba a niektoré slová v hudbe new age sa podľa rímskokatolíckej cirkvi dostávajú do podvedomia človeka a človek, ktorý je ľahko psychicky ovplyvniteľný sa takto môže časom dostať do pochybného spoločenstva a môže viac stresovať ako obvykle, môže byť viac smutný, ako býval. Jeho život sa môže zmeniť k horšiemu a všimne si to len okolie. Rímskokatolícka cirkev túto hudbu dovolí počúvať, ale ľudí upozorňuje na možné nebezpečenstvo. Podľa new age náboženstva je však táto hudba v poriadku. Nie vždy to však môže byť pravda.

Významní interpreti[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b New age (hudba) na Allmusic
  2. LEHRER, Paul M., David H. (FRW) Barlow, Robert L. Woolfolk, Wesley E. Sime Principles and Practice of Stress Management, Third Edition. New York : Guilford Press, 2007. ISBN 1-59385-000-X. S. 46–47.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku New Age music na anglickej Wikipédii.