Nezvestní

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nezvestní
Slovenský názov Nezvestní
Originálny názov Lost
Žáner Dobrodružný
Sci-fi
Mysteriózny
Námet J. J. Abrams
Damon Lindelof
Jeffrey Lieber
Scenár Damon Lindelof (45 častí)
Carlton Cuse (39 častí)
Edward Kitsis (21 častí)
Adam Horowitz (21 častí)
Elizabeth Sarnoff (19 častí)
a iní
Réžia Jack Bender (42 častí)
Stephen Williams (26 častí)
a iní
Titulná pieseň Michael Giacchino
Krajina USA Spojené štáty
Pôvodný jazyk anglický
Počet sérií 6
Počet častí 121 (zoznam častí)
Produkcia
Dĺžka časti 40-48 minút
Vysielanie
Pôvodné 22. september 2004 - 23. máj 2010
ABC
Slovenské 2006
TV JOJ

Nezvestní (angl. Lost - Stratení) je americký dobrodružno-dramatický televízny seriál o osudoch účastníkov leteckej havárie, ktorý sa odohráva na záhadnom tropickom ostrove.

Seriál vytvorili Jeffrey Lieber, J. J. Abrams a Damon Lindelof. Produkovala ho spoločnosť Bad Robot Productions a Touchstone Television a vysielala ABC. Hudbu skomponoval Michael Giacchino. Seriál sa vysielal od 22. septembra 2004 do 23. mája 2010.

Seriál sa natáčal na Havajských ostrovoch. Kvôli veľkému štábu a drahým exteriérom je to jeden z najdrahších seriálov v histórii.

Dej sérií[upraviť | upraviť zdroj]

1. séria[upraviť | upraviť zdroj]

Štyridsaťosem stroskotancov, ktorí prežili pád lietadla, ostalo uväznených na mysterióznom ostrove kdesi uprostred oceánu, tisíce míľ od civilizácie. Pomoc neprichádza, pretože šesť hodín pred haváriou lietadlo stratilo spojenie, neplánovane zmenilo kurz a letelo tisíce míľ neznámou trasou. Ak ich niekto skutočne hľadá, potom zbytočne pátra v celkom iných končinách našej planéty. Prvé, čo doktor Jack Shephard (Matthew Fox) po prebudení pocítil, bola pálčivá bolesť. Potom si všimne páliace slnko, bambusový les, dym a najmä všadeprítomný krik a plač ranených. Spoločne s vedomím prichádza aj hrôzostrašné pochopenie situácie - lietadlo, ktorým cestoval, pravdepodobne havarovalo. Lekársky inštinkt mu napovedá, že ľudia potrebujú jeho pomoc. Stroskotanci prehľadávajú miesto núdzového pristátia a zistia, že sú na ostrove, kde prevláda neprístupný terén. Ani počasie tu nie je najprívetivejšie. Nepriestupnou džungľou sa navyše preháňajú tajomné tvory, ktoré nepatria k žiadnemu živočíšnemu druhu, ktorý by kedy niektorý z nich poznal. Najväčším problémom je však rôznorodosť samých stroskotancov, ktorých rozdeľuje takmer všetko, čo si dokáže človek predstaviť - viera, politické zmýšľanie, rebríčky hodnôt i morálka. Nebyť veliteľských schopností a charizmy Jacka a Kate Austinovej (Evangeline Lillyová) mala by nehomogénna skupina len malú šancu na prežitie. Ak chcú zmätení a zranení ľudia prežiť, musia sa naučiť spolupracovať a konať ako kolektív. "Je jedno, kým sme boli a čo sme predtým robili. teraz sme všetci zomreli a musíme začať znova. Nájdite spôsob, ako prispieť, pretože nikto sám neuspeje. A ak spolu nemôžeme žiť, zomrieme sami". Ostrov je zahalený nepreniknuteľnou hmlou tajomstiev a mnohé záhady a hlboko skryté mystériá z minulosti si stroskotanci nesú aj sami v sebe. Na takom mieste nie je prežitie žiadnou samozrejmosťou.

2. séria[upraviť | upraviť zdroj]

Celá druhá séria je oveľa pochmúrnejšia a brutálnejšia ako prvá. Hlavnou témou je ako stroskotanci môžu spolunažívať s tými "druhými". Ďalej sa objavia nové postavy, ľudia zo zadnej časti lietadla, čím sa vyriešia rôzne tajomstvá ostrova, ale zároveň sa nové tajomstvá objavia.

Postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Legenda:
     Hlavná rola.
     Vedľajšia rola.
     Neobjavuje sa.
Meno Herec/herečka Séria
1 2 3 4 5 6
Jack Shephard Matthew Fox
Kate Austen Evangeline Lilly
Hugo "Hurley" Reyes Jorge Garcia
James "Sawyer" Ford Josh Holloway
John Locke Terry O'Quinn
Sayid Jarrah Naveen Andrews
Jin-Soo Kwon Daniel Dae Kim
Sun-Hwa Kwon Yunjin Kim
Claire Littleton Emilie de Ravin
Charlie Pace Dominic Monaghan
Benjamin Linus Michael Emerson
Juliet Burke Elizabeth Mitchell
Michael Dawson Harold Perrineau
Desmond Hume Henry Ian Cusick
Muž v čiernom Titus Welliver
Miles Straume Ken Leung
Walt Lloyd Malcolm David Kelley
Shannon Rutherford Maggie Grace
Richard Alpert Nestor Carbonell
Frank Lapidus Jeff Fahey
Boone Carlyle Ian Somerhalder
Bernard Nadler Sam Anderson
Rose Nadler L. Scott Caldwell
Ana Lucia Cortez Michelle Rodriguez
Daniel Faraday Jeremy Davies
Libby Smith Cynthia Watros
Eko Adewale Akinnuoye-Agbaje
Charlotte Lewis Rebecca Mader

Vysielanie[upraviť | upraviť zdroj]

USA[upraviť | upraviť zdroj]

Vysielanie sa v USA začalo v septembri 2004. Seriál tam dosahuje veľmi vysoké čísla sledovanosti. Tretia séria, ktorá sa vysielala v rokoch 2006 a 2007 bola rozdelená na dve časti - prvá (6 epizód) na jeseň 2006 a druhá (17 epizód) od februára 2007. Vysielanie štvrtej série bolo tiež rozdelené na dve časti kvôli štrajku scenáristov.

Slovensko[upraviť | upraviť zdroj]

Na Slovensku sa seriál začal vysielať na obrazovkách TV JOJ od 12. februára 2006. Od septembra 2006 sa vysielala druhá séria. Posledná epizóda druhej série bola odvysielaná 03. novembra 2006. Seriál bol dabovaný do slovenského jazyka a vysielal sa v sobotu a nedeľu večer o 20-tej hodine.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Nezvestní

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]