Preskočiť na obsah

Nižná Šebastová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Časť Slanskej ulice

Nižná Šebastová je mestskou časťou mesta Prešov, spadajúca pod územný obvod č. 3. V rámci Prešova tvorí samostatné katastrálne územie. Žije v nej približne 3 000 obyvateľov (2018).

Pamiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v článku Zoznam kultúrnych pamiatok v Prešove (Nižná Šebastová).

V Nižnej Šebastovej sa nachádza viacero historických a kultúrnych pamiatok. Najvýznamnejšími sú renesančný kaštieľ s opevnením z prvej polovice 17. storočia, na ktorom by v roku 2020 mala byť zahájená rekonštrukcia. Ďalšou významnou historickou pamiatkou je pôvodne františkánsky kostol a kláštor pochádzajúci taktiež z prvej polovice 17. storočia. Obe pamiatky sa nachádzajú na Slanskej ulici. Na spomínanej ulici sa nachádza aj štátny archív Ministerstva vnútra SR. Za kaštieľom na Ľubotickej ulici sa nachádza pomerne rozsiahly park pod názvom Panská záhrada. Centrom Nižnej Šebastovej je už spomínaná Slanská ulica s oddychovou zónou a parkom sv. Jána Nepomuckého.

Hospodárstvo a infraštruktúra[upraviť | upraviť zdroj]

V katastri mestskej časti Nižná Šebastová sa nachádza aj priemyselná štvrť Širpo, kde sídli množstvo obchodných a výrobných spoločností. V tejto mestskej časti sa nachádza aj Letecká základňa generálplukovníka Jána Ambruša v Prešove a v roku 2020 začala výstavba priemyselného parku Grófske.

Hlavnou dopravnou tepnou Nižnej Šebastovej je štvorprúdová Vranovská ulica, ktorou vedie cesta 1. triedy I/18 a medzinárodná cesta európskeho významu E371 v smere Vranov nad Topľou - Poprad. Severným okrajom Nižnej Šebastovej prechádza železničná trať Prešov - Bardejov a Prešov - Humenné. Mestská hromadná doprava je zabezpečená nosnou trolejbusovou linkou č. 1 a autobusovými linkami 13 a 21. V severnej časti Nižnej Šebastovej sa nachádzajú bývalé kúpele Išľa, pričom momentálne je objekt využívaný ako reštaurácia.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 49°01′19″S 21°17′09″V / 49,021954°S 21,28571°V / 49.021954; 21.28571