Nikolaj Alexejevič Ostrovskij

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nikolaj Alexejevič Ostrovskij
Nikolaj Alexejevič Ostrovskij
Nikolaj Alexejevič Ostrovskij (Николай Алексеевич Островский)
Nikolaj Alexejevič Ostrovskij (Николай Алексеевич Островский)
Štát pôsob.Sovietsky zväz
Narodenie29. september 1904
Vilija, Ruská ríša, dnes Rivnenská oblasť, Ukrajina
Úmrtie22. september 1936 (31 rokov)
Moskva, Sovietsky zväz, dnes Rusko
Národnosťukrajinská
Zamestnaniespisovateľ
Známy vďakaspisovateľ socialistického realizmu
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Nikolaj Alexejevič Ostrovskij

Nikolaj Alexejevič Ostrovskij (rusky Nikoláй Алексе́евич Остро́вский, ukrajinsky Мико́ла Олексі́йович Остро́вський; * 29. september 1904, Vilija, Ruská ríša, dnes Rivnenská oblasť, Ukrajina – † 22. december 1936, Moskva, Sovietsky zväz, dnes Rusko) bol sovietsky spisovateľ, socialistický realista ukrajinského pôvodu. Najviac ho preslávil román Ako sa kalila oceľ.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Ostrovskij sa narodil v dedine Vilija (dnes dedina v Rivnenskej oblasti (do roku 2020 sa nachádzala v Ostrožskej oblasti), vo Volyňskej gubernii (Volyňa), ktorá bola vtedy súčasťou Ruského impéria, v ukrajinskej robotníckej rodine. Do svojich deviatich rokov navštevoval cirkevnú školu a bol výborným žiakom. V roku 1914 sa jeho rodina presťahovala do mesta Šepetivka (dnes v Chmeľnyckej oblasti), kde Ostrovskij začal pracovať v kuchyni na železničnej stanici, na drevárskej skládke, potom sa stal kuričom a neskôr elektrikárom v miestnej elektrárni. V roku 1917, vo veku trinásť rokov, sa stal aktivistom boľševickej strany. V tom istom období dostal ankylozujúcu spondylitídu, ktorá ho neskôr oslepila a ochromila.

Podľa oficiálneho životopisu, keď Nemci na jar 1918 obsadili mesto, Ostrovskij vykonával pochôdzky pre miestne boľševické tajné hnutie. V júli 1918 vstúpil do Komsomolu a v auguste do Červenej armády. Slúžil v Kotovského jazdeckej brigáde. V roku 1920 bol údajne zranený pri Ľvove a nakazil sa týfusom. Do armády sa vrátil, ale bol opäť zranený a zo zdravotných dôvodov demobilizovaný.

V roku 1921 začal pracovať v železničných dielňach Kyjeva ako elektrikár a tajomník miestneho Komsomolu.

Ostrovskij na poštovej známke z roku 1964
Ostrovskij na poštovej známke z roku 1964

S reumou a týfusom ho v auguste 1922 poslali na liečenie do Berďansku, letoviska pri Azovskom mori. V októbri 1922 bol oficiálne vyhlásený za invalida, naďalej však pracoval. V roku 1923 bol vymenovaný za komisára druhého výcvikového práporu Červenej armády a komsomolského tajomníka pre Berezdiv na západnej Ukrajine. V januári 1924 odišiel do Izjaslavi ako predseda okresného komsomolského výboru a v auguste 1924 vstúpil do komunistickej strany. V roku 1925, keď sa jeho zdravie rýchlo zhoršovalo, odišiel na liečenie do Charkova a v máji 1926 odišiel do sanatória na Kryme. Do decembra 1926 ho polyartritída pripravila o takmer všetku pohyblivosť a stal sa prakticky pripútaným na lôžko. V decembri 1927 začal Ostrovskij korešpondenčný kurz na Sverdlovskej komunistickej univerzite v Moskve, ktorý ukončil v júni 1929. V auguste stratil zrak.

Nehybnosťou a slepotou sa nedal odradiť a v roku 1930 začal pracovať na svojom prvom románe Ako sa kalila oceľ, ktorý sa stal známym a vplyvným v komunistickom svete. Okrem toho písal články do novín a časopisov a často vystupoval v rozhlase. V apríli 1932 sa stal členom moskovskej pobočky Zväzu proletárskych spisovateľov a v júni 1934 vstúpil do Zväzu sovietskych spisovateľov. Dňa 1. októbra 1935 mu bol udelený Radom Lenina.

Po rokoch života s ochrnutím, chorobou a slepotou spôsobenou vrodenou ankylozujúcou spondylitídou, ako aj komplikáciami spôsobenými týfusom, Ostrovskij zomrel 22. decembra 1936 vo veku 32 rokov. Kvôli predčasnej smrti nemohol dokončiť svoj druhý román Zrodený búrkou o ruskej občianskej vojne na Ukrajine.

Odkaz[upraviť | upraviť zdroj]

Ostrovskij na poštovej známke z roku 1954
Ostrovskij na poštovej známke z roku 1954

Jeho román Ako sa kalila oceľ sa považuje za jedno z najvplyvnejších diel komunistickej literatúry. V Moskve bolo počas komunizmu vybudované Ostrovského múzeum a Ostrovského humanitárne centrum. Zachovali sa v nich jeho pracovňa a spálňa, pričom medzi ďalšie exponáty patria ukážky úspechov postihnutých ľudí, ako boli Nikolaj Fenomenov a Ľudmila Rogovová.

Ukrajinské dekomunizačné zákony z roku 2015 zakazujú používať meno Ostrovského pri pomenovaní verejných miest, preto bol kyjevský Ostrovského park v roku 2020 premenovaný na Park Mykolu Žerova.

Pomník Ostrovského v Šepetivke bol demontovaný v decembri 2022 po tom, ako ho ministerstvo kultúry a informačnej politiky vyradilo zo zoznamu „monumentálneho umenia miestneho významu".

Citácie[upraviť | upraviť zdroj]

Najdrahším majetkom každého človeka je život. Je daný len raz a nesmie sa žiť len preto, aby sme sa trápili výčitkami za premárnené roky alebo aby sme poznali pálčivú hanbu za podlú a malichernú minulosť; žite tak, aby ste po smrti mali právo povedať: celý svoj život, všetky svoje sily som venoval najkrajšej veci na svete - boju za oslobodenie ľudstva.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Nikolai Ostrovsky na anglickej Wikipédii.