Nočná doprava v Bratislave

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Nočná doprava v Bratislave je súčasťou prevádzky MHD v Bratislave. Linky boli v júli 2007 výrazne zmenené a prečíslované, pričom bola zvýšená prepravná kapacita znížením časových intervalov na hodinu a pol hodinu a neskôr bola upravená cena cestovného lístka, pričom došlo k jej zvýšeniu, od roku 2009 bolo možné zakúpiť si príplatok na predplatený cestovný lístok aj na nočné spoje. Od augusta 2011 opäť na nočných linkách platia predplatné a turistické lístky aj bez príplatku. Od zavedenia služby SMS lístok tieto lístky platia aj v nočnej doprave a od zavedenia IDS BK platia všetky lístky rovnako cez deň i v noci, teda bola zrušená špeciálna nočná tarifa jednorazových lístkov.

Pred zmenou v roku 2007 chodili nočné linky pomerne zriedkavo, v intervale približne 2 hodiny, linky boli číslované od čísla 500 vyššie. Po zmene sú rozjazdy z Hlavnej stanice stanice o 23:30, 0:00, 0:30, 1:30, 2:30 a 3:30. Linky N93 a N95 idú aj o 4:30. Linky sú označené písmenom N a číslom podobným číslu dennej linky, pričom daná nočná linka má trasu podobnú ako zodpovedajúca denná linka, napríklad linka číslo N93 má trasu podobnú dennej linke s číslom 93.

Nočné linky majú príchod na Hlavnú stanicu vždy krátko pred rozjazdom (s výnimkami okrem rozjazdov o 23:30 a 0:00) tak aby sa dalo prestúpiť na odchádzajúce spoje. Tie v prípade potreby na meškajúci autobus čakajú. Výnimkou sú trolejbusové linky N44, N47 a N72 (tie premávajú z Hodžovho námestia), N56 (prípoj k linkám N53 a N55 s trasou Zlaté piesky - Východné - Hečkova), N91 (prípoj k linke N93 s trasou Jasovská - Čunovo) a N99 (nezávislá obslužná linka, pôvodne zamestnanecký spoj so zavedením prepravy cestujúcich).

Okrem verejne prístupných nočných liniek premávajú aj služobné spoje len pre zamestnancov Dopravného podniku Bratislava a to SL2, SL3 a SL6. Spoje týchto liniek premávajú niekoľkokrát za noc, primárne obsluhujúc vozovne (napríklad linka SL2 zabezpečuje rýchle spojenie vozovní na Trnávke s Hlavnou stanicou tak, aby rozjazd nočných spojov stihlo čo najviac vodičov, resp. aby vodiči po príjazde 3:25 na Hlavnú stanicu stihli prísť do vozovne na čo najskoršie nástupy). Dopravu zamestnancov zabezpečuje tiež linka N56, ktorá okrem svojej bežnej trasy prístupnej pre verejnosť vykonáva aj služobné spoje do vozovní Jurajov dvor a Krasňany. Končiace vozidlá z nočných liniek vykonávajú o 4:25, resp. o 4:30 ešte ďalšie služobné spoje zabezpečujúce dopravu zamestnancov do neskôr začínajúcich služieb.

Zoznam nočných liniek[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Zoznam nočných liniek v Bratislave