Nočná doprava v Bratislave

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Nočná doprava v Bratislave je súčasťou prevádzky MHD v Bratislave. Linky boli v júli 2007 výrazne zmenené a prečíslované, pričom bola zvýšená prepravná kapacita znížením časových intervalov na hodinu a pol hodinu a neskôr bola upravená cena cestovného lístka, pričom došlo k jej zvýšeniu, od roku 2009 bolo možné zakúpiť si príplatok na predplatený cestovný lístok aj na nočné spoje. Od augusta 2011 opäť na nočných linkách platia predplatné a turistické lístky aj bez príplatku. Od zavedenia služby SMS lístok tieto lístky platia aj v nočnej doprave a od zavedenia IDS BK platia všetky lístky rovnako cez deň i v noci, teda bola zrušená špeciálna nočná tarifa jednorazových lístkov.

Pred zmenou v roku 2007 chodili nočné linky pomerne zriedkavo, v intervale približne 2 hodiny, linky boli číslované od čísla 500 vyššie. Po zmene sú rozjazdy z Hlavnej stanice stanice o 23:30, 0:00, 0:30, 1:30, 2:30 a 3:30. Linky Linka N93 (Bratislava).svg a Linka N95 (Bratislava).svg idú aj o 4:30. Linky sú označené písmenom N a číslom podobným číslu dennej linky, pričom daná nočná linka má trasu podobnú ako zodpovedajúca denná linka, napríklad linka číslo Linka N93 (Bratislava).svg má trasu podobnú dennej linke s číslom Linka 93 (Bratislava).svg.

Nočné linky majú príchod na Hlavnú stanicu vždy krátko pred rozjazdom (s výnimkami okrem rozjazdov o 23:30 a 0:00) tak aby sa dalo prestúpiť na odchádzajúce spoje. Tie v prípade potreby na meškajúci autobus čakajú. Výnimkou sú trolejbusové linky Linka N44 (Bratislava).svg, Linka N47 (Bratislava).svg a Linka N72 (Bratislava).svg (tie premávajú z Hodžovho námestia), Linka N56 (Bratislava).svg (prípoj k linkám Linka N53 (Bratislava).svg a Linka N55 (Bratislava).svg s trasou Zlaté piesky - Východné - Hečkova), Linka N91 (Bratislava).svg (prípoj k linke Linka N93 (Bratislava).svg s trasou Jasovská - Čunovo) a Linka N99 (Bratislava).svg (nezávislá obslužná linka, pôvodne zamestnanecký spoj so zavedením prepravy cestujúcich).

Okrem verejne prístupných nočných liniek premávajú aj služobné spoje len pre zamestnancov Dopravného podniku Bratislava a to Linka SL2 (Bratislava).svg, Linka SL3 (Bratislava).svg a Linka SL6 (Bratislava).svg. Spoje týchto liniek premávajú niekoľkokrát za noc, primárne obsluhujúc vozovne (napríklad linka Linka SL2 (Bratislava).svg zabezpečuje rýchle spojenie vozovní na Trnávke s Hlavnou stanicou tak, aby rozjazd nočných spojov stihlo čo najviac vodičov, resp. aby vodiči po príjazde 3:25 na Hlavnú stanicu stihli prísť do vozovne na čo najskoršie nástupy). Dopravu zamestnancov zabezpečuje tiež linka Linka N56 (Bratislava).svg, ktorá okrem svojej bežnej trasy prístupnej pre verejnosť vykonáva aj služobné spoje do vozovní Jurajov dvor a Krasňany. Končiace vozidlá z nočných liniek vykonávajú o 4:25, resp. o 4:30 ešte ďalšie služobné spoje zabezpečujúce dopravu zamestnancov do neskôr začínajúcich služieb.

Zoznam nočných liniek[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Zoznam nočných liniek v Bratislave