Nočná doprava v Bratislave

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bratislava v noci

Nočná doprava v Bratislave je súčasťou prevádzky MHD v Bratislave. Linky boli v júli 2007 výrazne zmenené a prečíslované, pričom bola zvýšená prepravná kapacita znížením časových intervalov na hodinu a pol hodinu a neskôr bola upravená cena cestovného lístka, pričom došlo k jej zvýšenia, od roku 2009 bolo možné zakúpiť si príplatok na predplatený cestovný lístok aj na nočné spoje. Od augusta 2011 opäť na nočných linkách platia predplatné a turistické lístky aj bez príplatku, zatiaľ čo jednorazový lístok stojí 1,60 EUR, teda o 70 centov viac ako bežný lístok. Nočný lístok platí 90 minút, pričom pri jednorazovom nočnom lístku nie je možné využiť zľavnené cestovné (na nočnej doprave ale platia zľavnené predplatné lístky). Od zavedenia služby SMS lístok tieto lístky platia aj v nočnej doprave.

Pred zmenou v roku 2007 chodili nočné linky pomerne zriedkavo, v intervale približne 2 hodiny, linky boli číslované od čísla 500 vyššie. Po zmene sú rozjazdy z Hlavnej stanice o 23:30, 0:00, 0:30, 1:30, 2:30 a 3:30. Linky N93 a N95 idú aj o 4:30. Linky sú označené písmenom N a číslom dennej linky, pričom daná nočná linka má trasu podobnú ako zodpovedajúca denná linka, napríklad spoj číslo N93 má trasu podobnú dennému spoju s číslom 93.

Nočné linky majú príchod na Hlavnú stanicu vždy krátko pred rozjazdom (okrem polnočného) tak aby sa dalo prestúpiť na odchádzajúce spoje. Tie v prípade potreby na meškajúci autobus čakajú. Výnimkou sú linky N44, N47 a N72 (tie idú z Hodžovho námestia, je možný prestup smer Hlavná stanica), N56 (prípoj k linkám N53 a N55 - Zlaté Piesky - Východné - Hečkova), N91 (prípoj k linke N93 - Jasovská - Čunovo) a N99 (nezávislá obslužná linka, pôvodne zamestnanecký spoj so zavedením prepravy cestujúcich).

Okrem verejne prístupných nočných liniek premávajú aj služobné spoje len pre zamestnancov Dopravného podniku Bratislava a to Služobný spoj 2, Služobný spoj 3, Služobný spoj 6 a Služobný spoj 7. Tieto spoje premávajú niekoľkokrát za noc, pričom Služobný spoj 2 a Služobný spoj 3 majú niekoľko variant trasy. Služobný spoj 6 premáva po celú noc po okružnej trase, avšak v priebehu noci sa mení smer okruhu. Služobný spoj 7 vykonáva jedinú jazdu skoro ráno. Dopravu zamestnancov zabezpečuje tiež linka N56, ktorá okrem svojej bežnej trasy prístupnej pre verejnosť vykonáva aj služobné spoje do vozovní Jurajov dvor a Krasňany. Končiace nočné spoje vykonávajú o 4:25, resp. o 4:30 ešte ďalšie služobné spoje zabezpečujúce dopravu zamestnancov do neskoršie začínajúcich služieb.