Norbert Beňuška

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Norbert Beňuška
slovenský poľnohospodársky odborník
Narodenie6. jún 1939
Skačany
Úmrtie4. november 2017 (78 rokov)
Banská Bystrica

Norbert Beňuška (* 6. jún 1939, Skačany – † 4. november 2017, Banská Bystrica) bol poľnohospodársky odborník.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Skačanoch a vyrastal v Topoľčanoch, kde aj v roku 1956 maturoval na gymnáziu. Po viacerých pokusoch dostal možnosť študovať na Vysokej škole poľnohospodárskej v Nitre, zootechnickej fakulte, ktorú absolvoval v roku 1962, s červeným diplomom.

V roku 1962 nastúpil na základe umiestenky na JRD v Ponikách. Tu pracoval nepretržite 24 rokov. V zime 1962/1963 vykonával šesťmesačnú vojenskú prezenčnú službu v Michalovciach. Od roku 1963 do roku 1970 externe študoval na Vysokej škole veterinárskej v Košiciach všeobecnú veterinárnu medicínu, v roku 1992 absolvoval študijný pobyt na Cornell University Ithaca v USA.

V roku 1993 sa habilitoval na docenta na Agronomickej fakulte VŠP v Nitre v odbore všeobecná zootechnika (výživa hospodárskych zvierat, poruchy látkového metabolizmu a veterinárna farmakológia). Na tieto špecializácie boli zamerané i jeho vedecko-výskumné práce.

Bol mnohoročným aktívnym členom Slovenskej akadémie pôdohospodárskych vied. V dvoch cykloch absolvoval Univerzitu tretieho veku v rokoch 2009 - 2015 na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v programe filozofická teológia a antropologická katechéza.

Počas pôsobenia v JRD Poniky vo funkcii hlavného zootechnika a neskôr aj podpredsedu družstva paralelne pracoval aj v Biotike, n.p., Slovenská Ľupča vo vedecko-výskumnej základni, na klinickom oddelení (veterinárne liečivá a kŕmne aditíva). Externe pedagogicky pôsobil na Vysokej škole poľnohospodárskej v Nitre a Brne, Vysokej škole veterinárskej v Košiciach a Pedagogickej fakulte v Banskej Bystrici.

V roku 1986 odišiel z družstva a pracoval vo Výskumnom ústave pre biofaktory a veterinárne liečivá Jílové u Prahy ako vedúci strediska pre výskum látkového metabolizmu. V rokoch 19901994 bol riaditeľom pre marketing v Biotike, n.p., Slovenská Ľupča a v rokoch 1994 - 1998 bol štátnym tajomníkom Ministerstva pôdohospodárstva SR s kompetenciami pre poľnohospodárstvo, potravinárstvo, lesníctvo, vodohospodárstvo, legislatíva, veterinárstvo, veda a výskum.

V rámci publikačnej činnosti napísal 27 vedecko-výskumných prác, 9 vysokoškolských učebníc a publikoval viac ako 600 odborných, ale aj politicko-spoločenských článkov.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Niektoré spomienky na XX. storočie
  • Kto bol kto v Banskej Bystrici v roku 2001

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]