Northeast (USA)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Poloha

Northeast (doslova Severovýchod) je jeden z regiónov Spojených štátov amerických. Spravidla zahŕňa 9 štátov, a to Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, New York, New Jersey a Pensylvániu. Delaware, Maryland a Severná Virgínia sa niekedy tiež rátajú ako časť severovýchodného regiónu z dôvodu, že zasahujú do megalopolisu BosWash, ale oficiálne patria do juhoatlantického regiónu (South Atlantic region).

V roku 2010 tu podľa sčítania ľudu žilo 55 317 240 obyvateľov.[1] Región je ohraničený na severe Kanadou, na západe regiónom Midwest, na juhu južným regiónom a na východe Atlantickým oceánom. Najväčšie mesto regiónu, New York, je aj najväčšie mesto a metropolitná oblasť v Spojených štátoch.

Severovýchod je aj najbohatší región USA. V roku 2007 boli podľa štatistík najbohatšie štáty Maryland, New Jersey, Connecticut, Havaj a Massachusetts.

Samotný štát New York tvorí asi 8 percent celkového HDP USA v roku 2005. Zatiaľ čo príjem je vysoký, celkový počet obyvateľov a rozloha je malá (okrem New Yorku a Pennsylvánie), pričom iba New York, New Jersey a Pensylvánia patria medzi 10 najľudnatejších štátov a žiadny zo štátov nepatrí medzi 10 najväčších.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]