Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 21:12, 7. november 2015, ktorú vytvoril Gepetito (diskusia | príspevky) (wikilinky)
RQ-4 Global Hawk

Lietadlo RQ-4 Global Hawk počas letu nad USA
TypBezpilotné lietadlo
VýrobcaNorthrop Grumman
Prvý let28. február 1998
Charakterv prevádzke
Vyrobených47 (k roku 2013)[1]
Cena za kus227 mil. amerických dolárov (vrátane nákladov na vývoj)
VariantyRQ-4A
RQ-4B
RQ-4E Euro Hawk
MQ-4C Triton
EQ-4B
RQ-4A, patriaci pod U.S. Navy
Tím údržbárov pripravuje Global Hawk

Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk je vojenské bezpilotné lietadlo, operujúce za každého počasia, počas dňa i noci. Global Hawk je zaradený do amerického letectva a plní podobnú úlohu ako Lockheed U-2.Takmer v reálnom čase dokáže poskytovať snímky rozsiahlych zemepisných oblastí vo vysokom rozlíšením. Počas prieskumnej misie dokáže zmapovať 100,000 km² terénu denne.

Bolo vyvinuté spoločnosťou Ryan Aeronautical, ktorá je teraz súčasťou firmy Northrop Grumman. Informácie, poskytované lietadlami Global Hawk, umožňujú lepšie zameranie pozemných cieľov a väčšiu ochranu vlastných jednotiek, pôsobiacich v danej oblasti.

Vznik a vývoj

Pôvod Global Hawku siaha do roku 1995, kedy bol agentúrou DARPA iniciovaný program výškového bezpilotného lietadla s veľkou výdržou. Global Hawk vzlietol prvýkrát 28. februára 1998 na základni Edwards v Kalifornii. Náklady na výskum a vývoj RQ-4 sa vyšplhali na 3,78 miliardy amerických dolárov, čím sa stal najdrahším dovtedy vyvinutým bezpilotným prostriedkom.[2]

Konštrukcia

Drak

Krídla s rozpätím 39,9 m sú zhotovené z kompozitov na báze uhlíkového vlákna a v ich vnútri sú ukryté palivové nádrže. Ďalšia palivová nádrž sa nachádza v trupe lietadla.

Avionika

Sadu senzorov najmodernejšej verzie RQ-4B Block 40 tvorí AESA rádiolokátor (radar s aktívnym vychylovaním lúča), elektro-optické a infračervené systémy.

V spodnej časti trupu za šachtou prednej podvozkovej nohy sa nachádza radar MP-RTIP, pracujúci v pásme X v dvoch režimoch – v režime s vysokou rozlišovacou schopnosťou SAR (Synthetic Aperture Radar) alebo v režime indikácie pohyblivých cieľov MTI (Moving Target Indication).[3]

Ďalšie prieskumné vybavenie – elektro-optický a infračervený senzor, sa nachádza v stabilizovanom module v prednej spodnej časti lietadla. Stabilizovaný modul sa môže pohybovať v horizontálnej rovine ± 80˚ a vo vertikálnej rovine v rozsahu ± 15°.

Prieskumné údaje, získané senzormi, je možné prenášať prostredníctvom výkonného dátového spoja a satelitného komunikačného systému do pozemného riadiaceho a vyhodnocovacieho strediska.

Pre zlepšenie schopnosti prežitia je Global Hawk vybavený obranným systémom, pozostávajúcim z laserového výstražného prijímača, radarového varovného prijímača a rušiaceho systému.[4] Na oklamanie nepriateľskej protilietadlovej obrany slúži vlečená návnada ALE-50, ktorá pôsobí ako prednostný cieľ, lákajúci nepriateľské rakety preč od lietadla.[5]

Motor

Pohonnú jednotku tvorí dvojprúdový motor Rolls-Royce F137-RR-100 s maximálnym ťahom 34 kN. Je umiestnený v hornej zadnej časti trupu medzi dvoma chvostovými plochami v tvare písmena „V“.

Operačné nasadenie

Vojna v Afganistane

Krátko po teroristických útokoch z 11. septembra 2001 boli lietadlá Global Hawk nasadené v zámorí. Od novembra 2001 sa tieto bezpilotné prostriedky zapojili do operácie Trvalá sloboda.[6] Lietadlá Global Hawk boli vyslané na 60 prieskumných misií, vrámci ktorých nalietali 1200 hodín a poskytli v reálnom čase 17000 snímok.

Vojna v Iraku

Počas operácie Iracká sloboda, vykonal Global Hawk len 5 % prieskumných letov vo veľkých výškach, ale tie poskytli viac ako 55 % snímok, slúžiacich na podporu bombardovania pozemných cieľov.

Pátranie v Nigérii

V máji 2014 bol americký Global Hawk spolu s lietadlom MC-13 zapojený do pátrania po unesených školáčkach v Nigérii.[7]

Boj proti Islamskému štátu

V októbri 2014 sa začala operácia Bytostné odhodlanie, do ktorej sa zapojili taktiež bezpilotné lietadlá Global Hawk. Tie pomáhajú identifikovať priateľské i nepriateľské sily, sledujú presuny nepriateľa a všetky zistené informácie poskytujú pozemnému riadiacemu stredisku.[8]

Používatelia

USA USA

United States Air Force
United States Navy

Špecifikácie (RQ-4B Block 30/40)

Hlavné charakteristiky

Výkony

  • Maximálna rýchlosť: 629 km/h)
  • Dolet: 22 779 km
  • Dostup: 18 300 m
  • Výdrž: 32+ hodín

Referencie