Preskočiť na obsah

Northwoods

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prísne tajné memorandum Operácie Northwoods

Výraz Operácia Northwoods označuje tajný dokument, ktorý vytvoril americký generálny štáb USA v roku 1962. 13. marca 1962 bol predložený ministrovi obrany Robertovi McNamarovi, ktorý ho zamietol. Plán videl a osobne zamietol aj prezident John F. Kennedy. Operácia Northwoods nebola nikdy realizovaná a po štyridsiatich rokoch boli jej plány odtajnené.

Účelom akcií, ktoré operácia plánovala, bolo získať všeobecnú podporu americkej verejnosti pre vojenskú inváziu na Kubu. Uvedené prostriedky obsahovali aj fingované teroristické akcie na území USA proti vlastným obyvateľom, počítajúce s desiatkami až stovkami obetí.

Operácia Northwood alebo Northwoods bola v roku 1962 plán Amerického Ministerstva Obrany zahrať a simulovať terorizmus v Spojených Štátoch, následne zhodiť celú vinu na Kubu, s cieľom ovplyvniť verejnú mienku. Vďaka podpore verejnosti by mohla americká armáda začať vojnu proti vláde Fidela Castra. Ako súčasť vládnej operácie proti Fidelovi Castrovi „Mongoose“, plán nebol zrealizovaný. Jeho súčasť boli operácie pod cudzou vlajkou vrátane simulovaného alebo skutočného štátom podporovaného terorizmu na Spojených Štátoch s cieľom pošpiniť Kubu. Plán bol navrhnutý vodcami vtedajšieho Amerického Ministerstva Obrany, vrátane Predsedu Zboru náčelníkov štábov Lymana Louisa Lemnitzera.

Počiatky a verejné spustenie

[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavný návrh bol uvedený v dokumente "Justification for US Military Intervention in Cuba (TS)" (TS-TOP SECRET teda prísne tajné) napísaný Ministerstvom Obrany v spolupráci s vrchným veliteľstvom. Projekt Northwoods bol prezentovaný Vrchným veliteľstvom Americkému Ministerstvu Obrany 13. Marca s jedným schváleným bodom, ako predbežný návrh pre plánované ciele. Toho času tajný dokument zverejnila 18. Novembra 1997 komisia zaoberajúca sa vraždou J.F.K. (John F. Kennedy Assassination Records Review Board) Všetkých 1521 strán z bývalých tajných armádnych záznamov uložených v roku 1962 až 1964 bolo súčasne odtajených revíznou komisiou. Dokument bol prvýkrát publikovaný on-line Národným bezpečnostným archívom 6. Novembra 1998 v spolupráci zo CNN ako súčasť dokumentu Studená Vojna v 10tej epizóde ktorá bola odvysielaná 29. Novembra 1998. Dokument Northwood bol zverejnený on-line vo viacerých formách napr. vrátane krycích poznámok Národným bezpečnostným archívom 30. Apríla 2001.

Ako odpoveď na dopyt po zámienkach pre ozbrojený zásah bol zoznam metód (v niektorých prípadoch predbežné plány) Veliteľstva operácií projektu Kuba, brigádneho Generála Edwarda Landsdaleho. Autori verili že budú zhromažďovať verejnú aj zahraničnú podporu pre útok na Kubu. Hrané útoky mali byť Kubánskeho pôvodu s reálnymi obeťami. Hlavný plán počítal s využitím takzvaných priateľských Kubáncov (Kubánci v exile, vyhnanci režimu).

Návrhy zahŕňali

 • Rozšíriť zvesti o tom, že Kuba používa konšpiračné rádio.
 • Zinscenovať útok vnútri základne za pomoci spriatelených Kubáncov.
 • Vyvolanie nepokojov pri hlavnej bráne.
 • Vyhodiť do vzduchu muníciu a založiť ohne.
 • Previesť sabotáže na lietadlách a lodiach.
 • Zaútočiť na základňu pomocou mínometov.
 • Potopiť loď a spraviť pohreb údajných obetí.
 • Pripraviť teroristické útoky v Miami, Floride a Washingtonu D.C..
 • A konečne, zničenie diaľkovo riadeného lietadla nad Kubánskymi vodami.
  • Cestujúci budú federálni agenti preoblečení za vysokoškolákov na dovolenke.
  • Na leteckej základni v Egline bude vyhotovený duplikát lietadla, vrátane farby a registrácie, v skutočnosti patriaci CIA. Duplikát bude nahradený pôvodným lietadlom a obsadený cestujúcimi. Pôvodné lietadlo sa zmení na diaľkovo ovládané.
  • Oba sa stretnú na juh od Floridy. Lietadlo s pasažiermi pristane v Eglinu, kde je vyloží a vráti sa mu pôvodní status.
  • Diaľkovo ovládané lietadlo prevezme pôvodný letový plán a nad kubánskymi vodami vyšle signál „MAYDAY“, ešte predtým, než ho na diaľku odpáli.

Súvisiace operácie

[upraviť | upraviť zdroj]

Okrem projektu Northwood zastrešenom pod Operáciou Mongoose malo Ministerstvo Obrany veľa iných návrhov a možností ako podnikať kroky proti Kube. Dvanásť z takýchto návrhov pochádza z 2. februára 1962 ako memorandum nazvané“ Possible Actions to Provoke, Harass or Disrupt Cuba“ (Možné akcie provokujúce, znepokojujúce alebo narušujúce Kubu) ktoré napísal Gen. William H. Craig a schválil Gen. Edward Lansdale veliteľ operácie Mongoose. Ďalšia z dvanástky, operácia Bingo by podľa ich slov vytvorila incident so zdanlivým útokom na americké vybavenie [GMO] na Kube a tak vytvorenie podmienok pre použitie americkej armády na zvrhnutie režimu. Tiež obsahuje „Operation Dirty Trick,“ operácia Špinavý Trik s cieľom obviniť Kubu z pádu vesmírneho letu Merkury s ľudskou posádkou. Mali byť vyrobené rôzne dôkazy, ktoré by potvrdili elektronickú interferenciu zo strany Kuby. Aj potom ako Gen. Lyman Lemnitzer prišiel o prácu, Americké Ministerstvo Obrany naďalej vytváralo plány pre falošné útoky pod cudzou vlajkou. V roku 1963 Kuba zaútočila na člena OAS (Organizácia Amerických Štátov) Spojené Štáty by sa teraz mohli „brániť“. Dokument Pentagónu hovorí o jednom z možných scenárov : Chcený kubánsky útok na člena OAS by mohol byť zámienkou pre sebaobranu s pomocou OAS. Spojené Štáty by mohli získať potrebné dve tretiny hlasov spomedzi členov OAS pre kolektívnu akciu proti Kube. Ciele útokov pod falošnou vlajkou mali byť aj Jamajka a Trinidad- Tobago, tieto boli členmi British Commonwealth a dúfali že po tajných útokoch budú môcť velitelia operácie zhodiť vinu na Kubu. Spojené Štáty by mohli podnecovať vládu Spojeného kráľovstva do podpornej vojny proti Kube. Správa Pentagónu : Hociktorá z vyššie popísaných situácií je neodmysliteľná, extrémne nebezpečná v našom demokratickom systéme. Ak by niektorá z podobných situácií mala byť zrealizovaná, účasť na nej by musela byť oznámená len najvyššiemu utajenému personálu. Toto naznačuje nezrealizovateľnosť použitia armádnych jednotiek pre hocijaké aspekty tejto situácie. Pentagón dokonca navrhol spôsob platenia osôb, ktoré budú vo vláde Fileda Castra útočiť na Spojené Štáty. Posledná vec nad ktorou by bolo potrebné sa zamyslieť je podplatenie jedného z Castrových vedľajších veliteľov pre vyvolanie útoku na Guantanamo.

Bolo oznámené že John F. Kennedy osobne odmietol návrh Northwoods ale žiadny úradný záznam o tom neexistuje. Návrh bol poslaný ministrovi obrany Robertovi McNamarovi, ale nebol zrealizovaný. Prezident Kennedy prepustil Generála Lymana Lemnitzera krátko potom, ako sa stal najvyšším veliteľom NATO v januári 1963. Pri pokračujúcom tlaku zo strany americkej armády a agentúr na Kubu vo forme poškodenia Bay of Pigs a the Cuban project sa John F. Kennedy snaží udržať na uzde rastúci antikomunistický postoj. Po neúspechu v Zátoke svíň John F. Kennedy prepustil vtedajšieho riaditeľa CIA Allen W. Dullesa. Zástupca riaditeľa Karol P. Cabell ako aj ďalší zástupca riaditeľa Richard Bissell smerovali Kennedyho pozornosť na Vietnam. 3. Augusta roku 2001 National Assembly of People's Power of Cuba – hlavný zákonodarný orgán Kuby vydal vyhlásenie odkazujúce sa na operáciu Northwood a Mongoose kde sú odsúdené plány Americkej Vlády. Členovia 9/11 Truth Movement často používajú operáciu Northwood ako príklad americkej vládnej ochoty režírovať teroristické útoky pod cudzou vlajkou k dosiahnutiu vlastných záujmov. Operácia je spomenutá vo filme Loose a Change.

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Operace Northwoods na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).