Nový Južný Wales

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Poloha

Nový Južný Wales (angl. New South Wales, skrátene NSW) je najstarší a najľudňatejší austrálsky štát, nachádzajúci sa na juhovýchode krajiny, na sever od Viktórie a na juh od Queenslandu.

Nový Južný Wales bol založený v roku 1788 a pôvodne sa rozkladal na väčšine austrálskeho územia. Počas 19. storočia sa postupne viacero väčších území oddelilo a vytvorilo britské kolónie - Tasmániu (1825), Viktóriu (1851), Queensland (1859) a Južnú Austráliu (ktorá v tom čase ešte zahŕňala aj Severné teritórium). V roku 1901 sa tieto kolónie a Západná Austrália spojili do federácie a vytvorili Austrálsky zväz.

Nový Južný Wales je známy najmä vďaka fotogenickému prístavu svojho hlavného mesta, Sydney, ktoré je najstarším a najväčším austrálskym mestom a svetovým finančným centrom. Sydney bolo tiež hostiteľskom mestom Olympijských hier v roku 2000.

Najstaršie európske osídlenie[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1770 objavil James Cook pobrežie Nového Holandska, ktoré sa neskôr stalo známe ako Nový Južný Wales (pomenované po južnom Walese). Neskôr v roku 1788 založil kapitán Arthur Phillip britskú kolóniu na území Austrálie v Port Jackson, čo je dnešný sydneyjský prístav. V roku 1813 viedli William Wentworth, Gregory Blaxland a William Lawson expedíciu naprieč Blue Mountains po ktorej sa osídlenie Nového Južného Walesu rozšírilo aj na oblasti západne od Sydney.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Od severu na juh sú najväčšími mestami Nového Južného Walesu Newcastle, Sydney a Wollongong. Všetky tri tieto mestá sa nachádzajú na pobreží Tichého oceánu.

Štát je ohraničený zo severu Queenslandom, z juhu Viktóriou a zo západu Južnou Austráliou. Územím Nového Južného Walesu sú ohraničené dve federálne teritóriá - teritórium hlavného mesta Canberry a Jarvis Bay.

Na území Nového Južného Walesu sa nachádza najvyšší austrálsky vrchol - Mount Kosciuszko (2 229 m n. m.). Najvyššia nameraná teplota v štáte bola 50,0 °C (1939), najnižšia -23,0 °C (1994).

Vláda[upraviť | upraviť zdroj]

Spôsob vlády v Novom Južnom Walese vychádza z ústavy Nového Južného Walesu platnej od roku 1858, no mnohokrát doplnenej. Od roku 1901 je Nový Južný Wales súčasťou Austrálskeho zväzu a federálna ústava upravuje vzťah štátu a federácie.

Nový Južný Wales je súčasťou konštitučnej monarchie. Hlavou štátu je kráľovná Alžbeta II., zastupovaná generálnym guvernérom NSW Generalom Davidom Hurley. Guvernér štátu menuje členov vlády na základe rozloženia síl v štátnom parlamente.

Na základe federálnej ústavy Nový Južný Wales poskytol niektoré legislatívne a súdne právomoci Zväzu, ponechal si však úplnú nezavislosť v ostatných oblastiach. Formálna nezávislosť austrálskych štátov od federácie však bola postupne nahlodaná postupne narastajúcou finačnou dominanciou Zväzu.

Štátny parlament NSW je dvojkomorový a hlavou výkonnej moci je predsedkina vlády, ktorou je v súčasnosti Gladys Berejiklian.

Ekonómia[upraviť | upraviť zdroj]

Hrubý domáci produkt Nového Južného Walesu bol v roku 2003 takmer 266 miliárd austrálskych dolárov. V prepočte na obyvateľa je to 39,950 dolárov (približne 30,277 amerických dolárov), čo je viac ako vo väčšine štátov Európskej únie.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]