Nový svetový poriadok (politika)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Nový svetový poriadok je označenie pre nové obdobie dejín, v ktorom dochádza k dramatickým zmenám v štruktúre svetového politického myslenia a rovnováhy síl. Pojem často zahŕňa myšlienku nejakého druhu jednotnej svetovej vlády.

Prvé použitie termínu na Západe súvisí s Wilsonovými Štrnástimi bodmi a s výzvou na založenie Spoločnosti národov po prvej svetovej vojne. Termín bol použitý aj na konci druhej svetovej vojny na opis plánov na založenie Organizácie spojených národov a brettonwoodského systému, ale opatrnejšie v snahe vyhnúť sa negatívnym asociáciám na neúspešnú Spoločnosť národov. Pri spätnom pohľade však mnohí komentátori označovali politický poriadok nastolený víťazmi 2. svetovej vojny ako „nový svetový poriadok“.

Najširšie diskutované použitie pojmu v poslednej dobe sa objavilo na konci studenej vojny. Prezidenti Michail Sergejevič Gorbačov a George H. W. Bush použili termín, aby sa pokúsili definovať éru po studenej vojne a ovzdušie spolupráce veľmocí, v realizáciu čoho dúfali.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku New world order na anglickej Wikipédii.