Nulové zariadenie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

/dev/null alebo nulové zariadenie je v unixoidných operačných systémoch špeciálny súbor, ktorý vyradí všetky dáta doň zapísané (ale odpovie, že zápis prebehol úspešne), a nevráti žiadne dáta procesom, ktoré z neho čítajú (vráti EOF). V žargóne Unixových programátorov je niekedy nazývaný ako čierna diera.

Nulové zariadenie sa zvyčajne používa na odstránenie nežiaducich výstupov procesu alebo ako vhodný prázdny súbor pre vstup. Toto sa najčastejšie spraví presmerovaním.

Tieto poznatky sú často inšpiráciou pre Unixových programátorov ako žargónové výrazy a metafory, napríklad „prosím pošlite sťažnosti na adresu /dev/null“ alebo „môj mail je archivovaný v /dev/null“ namiesto málo vtipných fráz „neposielajte žiadne sťažnosti“, „môj mail bol zmazaný“ a „choď do /dev/null“ je vlastne iba pretvorené a humornejšie „choď do pekla“.

Nulové zariadenie je často obľúbeným predmetom technických vtipov, ako napríklad varovanie používateľa že systémový /dev/null je už na 98% plný. Na 1. apríl roku 1995 si nemecký časopis c't vystrelil z čitateľov reportážou o zosilnenom /dev/null čipe, ktorý sa mal efektívnejšie zbaviť prichádzajúcich dát ich premenením na blikanie internej LED diódy.

/dev/null je špeciálny súbor, nie adresár, preto sa doň nemôžu prenášať súbory so známym Unixovým mv príkazom za účelom vymazať ich. Na tento účel je vhodnejšie použiť príkaz rm.

Ekvivalentné zariadenie v CP/M (a neskôr DOS a Windows) sa nazýva NUL:, a v niektorých verziách DOSu iba NUL (napríklad môžete skryť výstup presmerovaním ho do NUL: PAUSE>NUL, čo počká kým užívateľ stlačí ľubovoľný kláves bez toho, aby niečo písalo na výstup). Pod klasickým Amiga operačným systémom je toto zariadenie nazvané NIL:. Vo Windows NT a jeho nástupcoch je meno zariadenia \Device\Null a DOSacký NUL je iba symbolický link naňho. Podobne, v OpenVMS je toto zariadenie nazvané NL:.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]