OKB Suchoj

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
OAO "Spoločnosť Suchoj"
Právna forma Akciová spoločnosť
Založená 1934
Zakladateľ Pavel Osipovič Suchoj
Sídlo Moskva, Rusko
Vedenie Igor Jakovlevič Ozar
Priemysel Letecký
Produkcia vojenská a civilná letecká technika
Obrat 20,2 mld. rubľov (2010)
Zisk 1,1 mld. rubľov (2010)
Člen skupiny Objediňonnaja Aviastroiteľnaja Korporacija
Zamestnancov 26 000
Webová stránka www.sukhoi.org
Sukhoi Superjet 100 (Campeche, Mexico) 2015

OAO "Spoločnosť Suchoj" je ruská letecká konštrukčná kancelária, založená v roku 1934 v Moskve. V roku 2006 ruská vláda spojila Suchoj spoločnosťami Iljušin, Irkut, Jakovlev, Mikojan a Tupolev do novej štátnej akciovej spoločnosti, ktorá nesie názov Objediňonnaja Aviastroiteľnaja Korporacija.

História[upraviť | upraviť zdroj]

OKB Suchoj bola založená Pavlom Osipovičom Suchojom v roku 1934, ktorý predtým pracoval pre kanceláriu Andreja Tupoleva. Do roku 1949, kedy J.V. Stalin zrušil samostatnú kanceláriu OKB Suchoj, sa P. Suchojovi okrem návrhu a výrobe modelu Su-2 podarilo len málo. Činnosť samostatnej kancelárie mohla byť obnovená až po smrti Stalina, v roku 1953, odkedy ju Pavel Suchoj viedol až do svojej smrti v roku 1975.Do roku 1954 boli v OKB Suchoj navrhnuté najmenej 2 prúdové nadzvukové stíhačky. Ich označenie bolo "S" a "T". Prototyp "S" mal šípovité krídlo, zatiaľčo model "T" mal krídlo trojuholníkové. Prototyp "S" bol vypracovaný do neskoršieho stroja Su-7 a prototyp "T" poslúžil ako základ pre neskorší Su-9. Od polovice 50. rokov 20. storočia bola OKB Suchoj, spolu s OKB MiG zodpovedná za návrhy takmer všetkých významných sovietskych stíhačiek a útočných lietadiel v povojnovom období. Napriek tomu, že OKB Suchoj nezískala na Západe takú slávu ako OKB MiG, jej stíhačky a bojové lietadlá boli široko nasadené v sovietskych vzdušných silách a v zahraničí. Vývoj ďalších nových a vylepšených lietadiel pokračuje v OKB Suchoj aj dnes, s dôrazom kladeným najmä na cenu a profitabilitu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Jenkins, Dennis R. & Miller, Jay: Sukhoi Su-27, The Soviet Union´s most advanced air combat aircraft in detail. Specialty press, 1991, USA. ISBN 0-942548-51-5