OKB Suchoj

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
OAO „Spoločnosť Suchoj“
Suchoi logo.svg

Právna forma Akciová spoločnosť
Založená 1934
Zakladateľ Pavel Osipovič Suchoj
Sídlo Moskva, Rusko
Vedenie Igor Jakovlevič Ozar
Priemysel Letecký
Produkcia vojenská a civilná letecká technika
Obrat 20,2 mld. rubľov (2010)
Zisk 1,1 mld. rubľov (2010)
Člen skupiny Objediňonnaja Aviastroiteľnaja Korporacija
Zamestnancov 26 000
Webová stránka www.sukhoi.org/eng/
Sukhoi Superjet 100 (Campeche, Mexico) 2015

OAO „Spoločnosť Suchoj“ je ruská letecká konštrukčná kancelária, založená v roku 1934 v Moskve. V roku 2006 ruská vláda spojila Suchoj spoločnosťami Iljušin, Irkut, Jakovlev, Mikojan a Tupolev do novej štátnej akciovej spoločnosti, ktorá nesie názov Objediňonnaja Aviastroiteľnaja Korporacija.

História[upraviť | upraviť zdroj]

OKB Suchoj bola založená Pavlom Osipovičom Suchojom v roku 1934, ktorý predtým pracoval pre kanceláriu Andreja Tupoleva. Do roku 1949, kedy J.V. Stalin zrušil samostatnú kanceláriu OKB Suchoj, sa P. Suchojovi okrem návrhu a výrobe modelu Su-2 podarilo len málo. Činnosť samostatnej kancelárie mohla byť obnovená až po smrti Stalina, v roku 1953, odkedy ju Pavel Suchoj viedol až do svojej smrti v roku 1975.Do roku 1954 boli v OKB Suchoj navrhnuté najmenej 2 prúdové nadzvukové stíhačky. Ich označenie bolo "S" a "T". Prototyp "S" mal šípovité krídlo, zatiaľčo model "T" mal krídlo trojuholníkové. Prototyp "S" bol vypracovaný do neskoršieho stroja Su-7 a prototyp "T" poslúžil ako základ pre neskorší Su-9. Od polovice 50. rokov 20. storočia bola OKB Suchoj, spolu s OKB MiG zodpovedná za návrhy takmer všetkých významných sovietskych stíhačiek a útočných lietadiel v povojnovom období. Napriek tomu, že OKB Suchoj nezískala na Západe takú slávu ako OKB MiG, jej stíhačky a bojové lietadlá boli široko nasadené v sovietskych vzdušných silách a v zahraničí. Vývoj ďalších nových a vylepšených lietadiel pokračuje v OKB Suchoj aj dnes, s dôrazom kladeným najmä na cenu a profitabilitu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Jenkins, Dennis R. & Miller, Jay: Sukhoi Su-27, The Soviet Union´s most advanced air combat aircraft in detail. Specialty press, 1991, USA. ISBN 0-942548-51-5