OS X Server

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
OS X Server
Vývojár Apple Inc.
Rodina OS Mac OS, Unix
Posledná stabilná verzia 10.7.4 / 09. máj 2012; pred 2174 dňami
Podporované platformy x86, x86-64
Jadro hybridné jadro
Užívateľské rozhranie Aqua
Licencia Proprietárna EULA
Ďalšie odkazy
Web www.apple.com/osx/server

Computer n screen.svg Pozri aj Informačný portál

OS X Server (predtým Mac OS X Server[1]) je serverová verzia operačného systému OS X spoločnosti Apple Inc.. OS X Server, rovnako ako bežný OS X, vychádza z UNIX-u a je založený na technológiách, ktoré Apple získalo kúpou spoločnosti NeXT Computer. Serverová verzia operačného systému obsahuje aplikácie umožňujúce administrátorom spravovať funkcie systému ako napr. email alebo prevádzkovanie webových služieb, spravovať siete počítačov Mac a PC a poskytovať služby ako zdieľanie tlačiarní a súborov a administráciu užívateľov.

Mac OS X Server obsahuje technológie open source a proprietárne aplikácie spoločnosti Apple pre administráciu a doplnkové služby.

Verzie[upraviť | upraviť zdroj]

Prvou verziou systému OS X Server bol OS X Server 1.0 založený na Rhapsody 5.1, hybride systémov OPENSTEP spoločnosti NeXT a Mac OS 8.5.1. Grafické prostredie pripomínalo viac OPENSTEP s emulačnou vrstvou pre pôvodné aplikácie OS X . Nasledujúce verzie systému vydané od roku 2001 už boli založené na OS X.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. PATEL, Nilay. Apple officially renames Mac OS X to OS X, drops the 'Mac'. The Verge, February 16, 2012. Dostupné online [cit. 2012-02-21].

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]