O myšiach a ľuďoch

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
O myšiach a ľuďoch
Of Mice and Men

Autor John Steinbeck
Pôvodný jazyk angličtina
Krajina vydania USA
Nakladateľstvo originálneho vydania Spangler
Dátum 1. vydania originálu 1937
Literárny žáner novela

O myšiach a ľuďoch (angl. Of Mice and Men) je názov novely Johna Steinbecka z roku 1937.

Odohráva sa počas Veľkej hospodárskej krízy (1929-1939) v Kalifornii v údolí Salinas neďaleko od Soledadu. Rozpráva osudy amerických bezzemkov v 30. rokoch 20. storočia. Hovorí o priateľstve dvoch mužov, Georga a Lennieho. Lennie je mentálne postihnutý a George sa aj napriek mnohým problémom, ktoré s ním má, o neho stará, a preto sú iní ako ostatní - majú jeden druhého. Autor opisuje aj Lennieho pocity, myslenie a správanie.

Postavy[upraviť | upraviť zdroj]

  • George Milton - malý, chytrý, stará sa o Lennieho, odkedy mu zomrela teta, vždy ho vyťahuje z problémov
  • Lennie Small - veľký, fyzický zdatný, pracuje za dvoch, ale mentálne postihnutý, veľmi rád hladká jemné veci, čo jemu a Georgovi neustále spôsobuje problémy, má rád Georga a urobí všetko, čo mu on káže. Citát „Prvý chlap bol nízky, a vrtký, počernej tváre, mal nepokojné oči a ostré, výrazné črty. Všetko na ňom bolo presne vyvážené: malé pevné ruky, štíhle ramená, tenký a kostnatý nos. Za ním kráčal jeho presný opak, ozrutné chlapisko neurčitých čŕt, s veľkými vyblednutými očami, širokými, ovisnutými plecami. Kráčal ťažko, vláčil nohy tak trochu ako medveď laby. Ruky sa mu nekývali pri bokoch, ale viseli voľne a pohybovali sa len preto, lebo mali ako závažie ťažké päste.“ (s. 6)
  • Slim – urastený, mal rešpekt, vzbudzoval dôveru. Citát „V jeho správaní bola vážnosť a taký hlboký pokoj, že každý hovor stíchol, keď prehovoril. Mal takú autoritu, že jeho slovo platilo v každej otázke…“ (s. 37)
  • šéf, jeho syn Curley, jeho žena
  • zametač Candy
  • Carlson
  • Whit
  • koniar, černoch Crooks

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatok románu sa odohráva v údolí Salinas pri rieke Salinas blízko Soledadu, kde dvaja robotníci, Lennie Small a George Milton, utekajú z farmy Weed, na ktorom predtým pracovali, k najbližšiemu ranču. George je nízky, stará sa o Lennieho a vždy ho vyťahuje z nejakej kaše. Lennie je veľký, fyzicky zdatný, pracuje za dvoch chlapov, ale mentálne postihnutý, a tak mu musia presne povedať, čo treba robiť. George mu musí neustále rozprávať o zajačej farme, ktorú si chcú založiť, keď si zarobia. Veľa si toho nezapamätá, rád hladká jemné veci, najradšej myši. To je aj príčinou ich úteku. Lenniemu sa zapáčili šaty jedného dievčaťa, a tak ich začal hladkať. Keď dievča začalo kričať, chcel ho utíšiť a George ho musel ovaliť lopatou, aby ju pustil. Dievča ho obvinilo z pokusu o znásilnenie. George Lenniemu hovorí, že keby sa niečo stalo, má utekať na toto miesto, skryť sa a čakať na neho, kým po neho príde.

Keď prídu na ranč, privíta ich zametač Candy, ktorý pri práci na ranči prišiel o ruku. Zavedie ich k majiteľovi ranču. George hovorí Lenniemu, aby nič nehovoril. Šéf sa na nich hnevá, lebo mali prísť o deň skôr. George mu vysvetľuje, že ich autobus vysadil príliš ďaleko, a tak nestihli prísť. Keď sa pýta, prečo Lennie nič nehovorí, odpovie George, že ho kopol kôň. Šéf im povie, že budú pracovať so Slimovou partiou. Keď odíde šéf, do miestnosti vojde jeho syn Curley, nízkej, štíhlej postavy, bývalý zápasník, ktorý nemá rád vysokých ľudí, a tak sa hneď pustí do Lennieho. Keď odíde, vystríha George Lennieho, aby si na neho dával pozor a nezačínal si s ním, lebo by prišli o prácu. Od zametača sa dozvedajú, že sa nedávno oženil a jeho žena má na ranči pochybnú povesť. V tejto novele bolo viac scén, v ktorých prišla za chlapmi a tvárila sa, že hľadá Curleyho a naopak, keď Curley hľadal ju. George hneď vedel, že s ňou ešte budú problémy. Zoznámia sa so Slimom, ktorý vzbudzuje rešpekt ale zároveň aj dôveru.

Ďalším robotníkom na ranči bol Carlson, ktorý sa so Slimom rozpráva o jeho suke, ktorej sa narodili šteňatá, tie hneď zaujali Lennieho, a tak mu Slim jedno daruje. Postupne sa dozvedáme, že George chodí s Lenniem odvtedy, čo mu zomrela teta. Lennie bol síce silný, ale urobil len to, čo mu George kázal. Raz mu kázal skočiť do vody a on skočil, aj keď nevedel plávať. Na ranči sa objavil problém: Candyho pes bol strašne starý a smrdel. A tak Candyho nahovoria, aby ho mohol Carlson odstreliť. Candy je potom dlho smutný.

Večer hral Georg s Whitom karty a on mu hovoril o bare u Suzy, kam sa chodia občas zabávať. Prichádza Curley, ktorý znova hľadá svoju ženu. Slim šiel práve za koňmi, a tak Carlson a Whit idú za Curleym, lebo si myslia, že jeho žena je s ním a chcú vedieť, čo sa stane.

George Lenniemu znova rozpráva o zajačej farme. Ich rozhovor náhodou vypočuje Candy a chce sa k nim pripojiť. Dohodli sa teda, že to budú držať v tajnosti.

Do miestnosti vošiel Slim s Curleym, ktorý sa ospravedlňoval, že iba hľadal svoju ženu. Chlapi sa mu smejú a všetko si to zlízne Lennie, lebo bol najvyšší a hlúpo sa tváril. Niekoľko ráz ho udrel, ale Lennie mu to vrátil až vtedy, keď mu to George kázal. Schmatol mu ruku a bez problémov mu ju zlomil. Slim povedal Curleymu, aby tvrdil, že mal nehodu pri stroji, lebo ináč všade rozšíria pravdu o tom, ako si zranenie spôsobil a bude na posmech. Curley musel súhlasiť.

Raz večer sa George vybral zabaviť s chlapmi. Lennie zašiel do stajne pozrieť svoje šteňa. V stajni býval koniar Crooks, bol černoch a nijaký beloch do jeho miestnosti nemohol vstúpiť. Pokúsil sa Lennieho vyhodiť ale márne. Dali sa do reči. Povedal mu o svojom detstve a že nikde okolo nie je žiadna černošská rodina. Crooks ho naťahoval tým, že sa ho pýtal, čo by robil, keby ho George opustil. Lennieho rozhovor celkom rozrušil, a tak ho musel koniar upokojovať. Vtom prišiel Candy, zdráhal sa vojsť dnu, ale nakoniec začal rozprávať Lenniemu o ich spoločnej firme. Crooks ich vysmial, že už bolo mnoho takých, no keby sa im to podarilo, že by išiel s nimi. V tom vošla Curleyho žena a vyzvedala sa, čo sa stalo Curleymu. Po chvíli prišli chlapi a George sa hneval, že o ich plánoch povedali Crooksovi.

Na druhý deň sedel nešťastný Lennie v stodole a hľadel na mŕtve šteňa, ktoré zabil, keď sa s ním hral. Nevedel pochopiť, prečo nemohlo vydržať viac ako myši. Curleyho žena sa dozvedela, čo sa stalo jej manželovi. Keď vošla do stajne, Lennie sa naľakal, lebo George mu zakázal s ňou rozprávať. Ona mu začala rozprávať o tom, aká je opustená, aký je Curley nepozorný, že jej vôbec nerozumie, že túžila hrať v divadle. Lennie sa jej zdôveril, že rád hladká jemné veci. Dá mu pohladkať svoje vlasy, no keď jej ich Lennie začne strapatiť a ťahať, začne kričať. Lennie sa zľakol a snažil sa ju umlčať a nechtiac jej pri tom zlomil väzy. Keď stíchla, spomenul si, kde sa má ísť schovať, a tak ušiel. Curleyho ženu našli v stodole George a Candy, keď hľadali Lennieho. Uvedomia si, že z ich firmy nič nebude.

Keď sa všetci zhŕkli okolo mŕtvoly, Curley sa rozhodol zabiť Lennieho. George ukradol Carlsonovu pištoľ a vydal sa s nimi za Lenniem. George ukázal chlapom zlý smer a našiel Lennieho skrývať sa na mieste, kde mu kázal. George na Lennieho prosbu začne znovu rozprávať o zajačej farme a počas príbehu strelí Lenniemu zozadu do hlavy, aby ho uchránil pred Curleyho mučením. „… George zdvihol pištoľ, pevne ju zovrel a priložil jej ústie tesne k Lennieho hlave. Ruka sa mu prudko chvela, no v tvári prevládala odhodlanosť a aj ruka sa upokojila. Stisol spúšť. Rachot výstrelu sa prevalil hore kopcami a zase dolu. Lennie sa zatriasol a potom sa pomaly zvalil do piesku a ležal bez pohybu.“ (s. 110) Keď prídu chlapi, George povie, že to Lennie ukradol Carlsonovu zbraň a že ho ňou zastrelil, keď ju získal späť.

Dielo sa končí tým, ako Slim odchádza s Georgom do krčmy a odnášajú si svoje tajomstvo: „Nezdá sa ti, že tých dvoch niečo tlačí?“