Odložený prípad

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Odložený prípad
Slovenský názov Odložený prípad
Originálny názov Cold case
Žáner kriminálka, dráma, mysteriózny
Námet Meredith Stiehm
Titulná pieseň E.S. Posthumus - „Nara“
Slogan Pre spravodlivosť čas nikdy nevyprší.
Krajina USA Spojené štáty
Pôvodný jazyk angličtina
Počet sérií 6
Počet častí 134 (zoznam častí)
Produkcia
Dĺžka časti cca 45 min
Vysielanie
Pôvodné 28. september 2003 – 2. máj 2010
CBS
Slovenské 13. január 20052006, 27. apríl 200924. august 2013
6. november 2013 – súčasnosť
TV Markíza, TV Doma, Markíza KRIMI
Obsadenie

Odložený prípad (angl. Cold Case) je americký policajný procedurálny seriál točiaci sa okolo beletrizovaného Philadelphského policajného oddelenia, ktoré sa špecializuje na vyšetrovanie odložených prípadov. Prvá séria sa vysielala v septembri v roku 2003 na stanici CBS. V USA sa vysiela už šiesta séria.

Do roku 2013 tento seriál na Slovensku vysielala TV Markíza, v súčasnosti ho vysiela TV Doma alebo Markíza KRIMI.

Formát[upraviť | upraviť zdroj]

Každá epizóda Odloženého prípadu začína záberom do minulosti informujúc divákov o roku, v ktorom sa spácha zločin. Skupina postáv je ukázaná v zdanlivo svetskej situácii. Divákovi je potom ukázaná mŕtvola obete ako on alebo sa nachádzala. Je to jeden z predstavených ľudí v predchádzajúcej, zdanlivo nevinnej scéne. Divák sa teda hneď na začiatku nedozvie, akým spôsobom a prečo človek zomrel alebo kto ho zavraždil.

Potom sa dej presunie do súčasnosti. Detektívi oddelenia vrážd Philadelphie a Pensylvánie sa dozvedia, že existuje dôvod pre ďalšie vyšetrovanie starého odloženého prípadu. Dôvod znovuotvorenia prípadu môže byť jeden z niekoľkých príčin: nový dôkaz vyšiel na svetlo sveta, našli sa fyzické pozostatky obeti, svedok sa rozhodol predstúpiť, atď. Všetky alebo niektorý z týchto dôvodov spôsobí, že detektívi dajú odloženému prípadu nový rozmer a začnú skúmať obeť a pýtať sa jej rodiny, známych a priateľov.

Priatelia, rodina, spolupracovníci, atď., ktorí boli predstavení na začiatku epizódy vo flashbacku[1] , zostarli (v jednom prípade, sedemročná svedkyňa zločinu je vypočúvaná detektívmi v jej 95. rokoch). Z tohto dôvodu väčšinou jednu postavu hrajú dvaja herci (jeden v prítomnosti a druhý v minulosti) a je vidno, ako postava zostárla. Postupne detektívi zbierajú dosť dôkazov, aby určili vraha, ktorý je väčšinou potom zatknutý. Vyšetrovanie niekedy skomplikuje zistenie, že možný svedok alebo páchateľ je už po smrti. Každá epizóda, až na jednu výnimku (II. séria, epizóda 9 "Lovec duší" (Mind Hunters) - tento prípad bude vyriešený v poslednej časti druhej série), sa skončí úspešným vyriešením odloženého prípadu.

Na koniec každej epizódy detektívi označujú prípad uzavretý založením evidenčnej krabice späť do police, zatiaľčo sa niektorému z detektívov zjaví v diaľke duch obete (obetí), ktorá je akoby rada a vďačná za vyriešenie okolností svojej smrti.

Problémy v osobných životoch detektívov sú tiež uvádzané, hoci hlavný dôraz každého príbehu je na obeti a hľadaní vraha. Najpozoruhodnejšie je,že detektívka Lilly Rushová vyrástla v hrozne dysfunkčnom, chudobou postihnutom dome s alkoholickou matkou.

Každú epizódu počas flashbackov (záberov do minulosti) charakterizuje rôzny štýl smerovania, či sú to farby, osvetlenie, tienenie alebo uhol kamery. Zábery z minulosti často zodpovedajú štýlu z tej éry, tak ako čiernobiely flashback zobrazujúci päťdesiate roky alebo kvalita obrazu. Pri výrobe sa niekedy používali aj kamery z rokov, v ktorých sa prípad odohrával.

Obete a záverečné scény[upraviť | upraviť zdroj]

Poväčšine, raz je vrah odhalený, ich priznanie je vyobrazené v konečnom zábere do minulosti, v ktorom je vražda ukázaná. Epizóda potom obvykle končí prestrihmi (bez dialógov) zatýkania vraha, piesňou z danej éry, rovnako ako osudmi ostatných postáv z tej doby, ukazujúc ich všetkých v ich aktuálnom vzhľade, ale aj rýchlim zábleskom do minulosti. Nakoniec detektívka Lilly Rushová alebo niekto blízky obeti uvidí prízrak vďačne sa pozerajúcej neďaleko stojacej obete, ktorá potom rýchlo zmizne (táto stránka príbehu je nechaná k osobnému výkladu diváka: závisí od pohľadu diváka, mohla to byť Rushovej predstavivosť alebo to mohlo samo reprezentovať obeť). Avšak tu sú početné variácie na tento vzor.

Hudba[upraviť | upraviť zdroj]

Ústredná pieseň Odloženého prípadu je výňatok zo skladby "Nara" od E.S. Posthmusa (ktorý tiež naspieval pieseň pre NFL na CBS), s úvodom od seriálového skladateľa Michael A. Levinea. Okrem Levinovej pôvodnej hudby, každá epizóda využíva vo flashbackoch rozsiahlu hudbu z daného roka, kedy sa prípad odohral.

Kompletný zoznam použitej hudby v seriáli Odložený prípad

Postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavné postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Detektívka Lilly Rushová (Kathryn Morrisová)[upraviť | upraviť zdroj]

Vedúca postava a pre prvé dve série jediná ženská detektívka. Ona sa často javí ako najviac empatickou z detektívov k obetiam a často ich "vidí" na konci epizódy, keď ich prípad je uzatvorený. Niekoľko epizód naznačovalo problematický život; jej otec opustil rodinu; počas jej detstva bola rodina na podpore; ako dieťa bola napadnutá, keď ju matka poslala v noci na nákup; skúšala sa brániť, ale násilník bol silnejší; je odcudzená aj svojej matke Ellen Rushovej (alkoholička), aj jej mladšej sestre Christine Rushovej (ktorá spala s Lilliným snúbencom a neskôr aj s jej partnerom Scottym). Na konci štvrtej série bola postrelená počas rukojemníckej situácie na policajnom oddelení. Raz sa vrátila do práce, hoci jej citové zotavenie môže trvať dlšie. Má dve mačky; jedna má jedno oko a jedna tri nohy. Mala vzťahy so zástupcom prokurátora Kitom, Eddiem, Rayom a Josephom. V šiestej sérii našla svojho otca a obnovila s ním kontakt.

Detektív Scotty Valens (Danny Pino)[upraviť | upraviť zdroj]

Partner Lilly, predstavený v piatej epizóde, je syn kubánskeho otca a portorickej matky. Epizóda "Dobrovoľníci" hovorí, že sa narodil niekedy v sedemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia, čo ho robí najmladším detektívom na policajnom oddelení. Predtým pracoval na protidrogovom oddelení. Scotty má jedného súrodenca - staršieho brata Mika. Mike sa objavil tiež v seriáli. Niekedy bol predstavený s popudlivou povahou, ale celkovo je lojálny partner k Lilly. Ako Lilly, aj on má problém s jeho osobnými vzťahmi: jedna priateľka, Elisa, mala mentálne problémy a nakoniec zomrela v zrejmej samovražde. Je presvedčený, že jej smrť nebola náhoda, ale nemá dôkazy. Dokonca je kvôli depresiám nakrátko prepustený zo služby. Neskôr sa nakrátko pustil do katastrofálneho a nerozvážneho vzťahu s Christinou, sestrou Lilly. Tento vzťah hrozne vyhrotil jeho priateľstvo s Lilly počas jeho trvania. Christina pre podozrenie z podvodu zmizne. V piatej sérii mal aféru so zástupkyňou prokurátora Thomasovou. V štvrtej sérii zvládol ukončiť rukojemnícku drámu na policajnom oddelení tým, že zastrelil únoscu. Avšak dostal sa pod drobnohľad Vnútorných záležitostí. Vyšetrovali či bolo, alebo nebolo nutné toto strieľanie. Nakoniec mu nariadili vziať si mesačné neplatené voľno ako trest, ale Poručík John Stillman to odmietol a vzal voľno na seba, aby Scottyho zostal.

Poručík John Stillman (John Finn)[upraviť | upraviť zdroj]

Veliteľ policajného oddelenia a občas poradca a dôverník Lilly. Vietnamský bojový veterán so stresom z vojny. Ukázal sa ako vážny, ale dobrosrdečný šéf. Jeho dcéra bola znásilnená, ale prežila a porodila mu vnuka. Kvôli jeho záväzku k práci bolo jeho manželstvo napäté a nakoniec skončilo rozvodom. Jeho starší brat je katolícky kňaz. V štvrtej sérii bol počas rukojemníckej drámy postrelený a vinil sa z postrelenia Lilly. V piatej sérii (začiatok septembra 2007) si zobral mesiac neplateného voľna určeného pre Scottyho, aby udržal silu tímu. Počas jeho suspenzácie Stillman odzrkadlil svoju silu na polícii. Neskôr sa rozhodol odísť na dôchodok, hoci neskôr bol inšpirovaný k návratu, keď ho Lilly presvedčila pomôcť v prípade "Rodina 8108" ("Family 8108").

Detektív Nick Vera (Jeremy Ratchford)[upraviť | upraviť zdroj]

Uvoľnený a občas drsný detektív, Vera je rovnako efektívny vyšetrovateľ. Vera bol ženatý, ale mohol sa niekedy stať počas prípadov blízkym množstvu žien, keď sa odlúčil s manželkou. Príležitosť stretnúť starostlivosť o dieťa ho viedla v jednom prípade požiadať o adopciu, možno ako spôsob ako zachrániť jeho zlyhávajúce manželstvo. Nakoniec, nič z toho nevzišlo a on a jeho manželka Julie sa oddelili a teraz sa stretáva s africkou Američankou - zdravotnou sestrou Toni, ktorá má dospievajúceho syna. Je dosť podozrievavý, hlavne čo sa týka nováčikov v tíme. Epizóda "Tvory noci" ("Creatures of the night") odhalila, že je veľký fanúšik The Rocky Horror Picture Show a epizóda "Lovci myšlienok" ("Mindhunters") ukázala, že loví, hoci ako často to robí je neznáme. V epizóde "Trojité ohrozenie" ("Triple Threat") je odhalené, že hovorí trochu po rusky, pretože jeho dedo z matkinej strany bol sibírsky roľník.

Detektív Will Jeffries (Thom Barry)[upraviť | upraviť zdroj]

Druhý najstarší detektív na oddelení, Jeffries je silný a múdry policajný veterán a starší člen tímu (pod Stillmanom). Jeffriesov život zohráva veľký význam. Prežil veľa období v ktorých sa odohrávala väčšina odložených prípadov. Najviac dôležitým bola smrť mladého černocha v šesťdesiatych rokoch, kedy on našiel telo dieťaťa (odhalenie zabitia mu v ranom veku pripravilo pôdu, aby sa neskôr pridal k polícii) a vyrástol, aby vyriešil tento prípad ("Divné ovocie" - "Strange fruit"). Jeffries je tiež blízky priateľ Stillmana, slúžil vo vietnamskej vojne ("Česť" - "Honor") tak ako Stillman. Jeffries bol taktiež ženatý, ale teraz je vdovec, pretože jeho manželku, Mary, zrazil kamión kým menila pneumatiku na diaľnici v roku 1994 ("Zlá noc" - "Bad night"). To viedlo Jeffriesa stať sa posadnutým bezpečnosťou na cestách a napokon aj zvážiť vraždu kamionistu po tom, ako ho vystopoval (Jeffries sa však rozhodne inak - nezabije ho). Jeffries má hlboký zmysel pre česť a povinnosť, ktorý ho niekedy premôže zanechať si chladnú hlavu, čo spôsobí, že udrie zástupca prokurátora Williama Dannera, arogantného kariéristického policajného úradníka, ktorý nechal nevinného muža, Andreho Tibbsa, zomrieť v cele smrti ("Posledná prosba" - "Death Penalty: Final Appeal") ignorovaním protichodných dôkazov. Tento incident viedol k tomu, že Jeffries bol obmedzený iba na prácu pri stole, ale štátny zástupca, dychtivý napraviť si pozíciu, prepustil Dannera potom, ako pravda vyšla na povrch, a vrátil Jeffriesa na pôvodné miesto. Po Stillmanovej suspenzácii, ktorá bola určená Scottymu, ho Stillman požiadal, aby "dával pozor na veci" okolo kancelárie. De-facto poručík sa rád vzdal svojej novej autority, keď sa Stillman vrátil. V epizóde Jeffriesov boj v šiestej sérii bol on a jeho kamarát postrelený. Jeffries prežil, jeho starý priateľ nie.

Detektívka Kat Millerová (Tracie Thomsová)[upraviť | upraviť zdroj]

Potom, ako napomáhala policajnému oddeleniu na prípade v tretej sérii, Kat dosť zapôsobila na Poručíka Stillmana, že jej ponúkol miesto na oddelení. Kat bola predtým postrelená počas incidentu vo Fishtowne[2], ale tvrdí, že sa citovo z toho dostala. Je slobodná matka mladého dievčaťa a ťažký fajčiar, hoci tvrdí, že sa pokúsi s tým skončiť. Epizóda "Pavúky" ("Spiders") ukáže, že otec jej dieťaťa je bývalý násilník (znásilňovateľ) a je vonku z väzenia a chce spoznať ich dcéru.

Vedľajšie postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Detektív Chris Lassing (Justin Chambers)[upraviť | upraviť zdroj]

Lassing bol partnerom Lilly v začiatočných epizódach prvej série pred tým, ako bol nahradený Scottym Valensom. Ukázalo sa, že Chris má cukrovku, a to bol jeden z dôvodov, prečo musel odísť.

Detektívka Josie Suttonová (Sarah Brownová)[upraviť | upraviť zdroj]

Suttonová je policajtka druhej generácie, jej otec bol zabitý v službe, keď bola dieťa. K tímu sa pridala na začiatku tretej série po verejnom incidente so seržantom na inom okrsku. Tento incident ju zanechal so zlou povesťou, čo viedlo k menej než vrelému privítaniu. Inklinovala byť tvrdou na svedkov a podozrivých častejšie ako iní detektívi. Na oddelení zostala niekoľko mesiacov, potom si zobrala osobné voľno a potom zrejme ju presunuli. To mohlo byť spôsobené Scottyho pokusmi o zblíženie a jej nepohodlným škandálom s jej bývalým seržantom.

Christina Rushová (Nicki Aycoxová)[upraviť | upraviť zdroj]

Lillina problematická mladšia sestra mala s Lilly zložitý vzťah, veľkou mierou kvôli Christininému správaniu: spala so snúbencom Lilly a neskôr sa stretávala s jej partnerom Scottym Valensom. Lilly ešte prejavovala obavy o svoju sestru, ale je často frustrovaná Christininým deštruktívnym správaním. Potom ako sa Scotty dozvedel, že bola spojená k podvodom s kreditnými kartami, Christina neočakávane odišla bez toho, aby sa rozlúčila s ním, alebo Lilly a už sa neobjavila. (Jej šéf zvalil na ňu tie podvody, pretože neurobila to, čo on chcel)

Ellen Rushová (Meredith Baxterová)[upraviť | upraviť zdroj]

Alkoholická matka Lilly, ktorá živila svoje deti na podpore a často ich zanedbávala kvôli jej pitiu a promiskuite. Najskôr sa objavila triezva v tretej sérii, keď požiadala Lilly, aby bola jej prvá na jej štvrtej svadbe. O rok neskôr ju opustil a Lilly ju musela zachrániť pred väzením po obzvlášť zlom období a postarať sa o ňu potom, ako jej diagnostikovali cirhózu pečene kvôli rokom pitia alkoholu. Napriek tomuto všetkému, Lilly a jej matka sa spojili na krátky čas, keď boli spolu pred Elleninou náhlou smrťou v štvrtej sérii.

Joseph Shaw (Kenny Johnson)[upraviť | upraviť zdroj]

Poradca, ktorý pracoval s problémovou mládežou. Bol na neho spáchaný atentát práve predtým ako mal ísť svedčiť potom, ako sa stal svedkom vraždy. Po predpokladanej smrti Joseph sa skryl až ho Lilly neobjavila o rok neskôr živého. Začal vzťah, hoci to bolo komplikované Lillynými dôvernými záležitosťami (rovnako ako aj návrat jej ex-priateľa Raya do jej života). Joseph si nakoniec uvedomil, že Lilly ho nemohla milovať tak, ako on miloval ju a ukončil ich vzťah.

Ray Williams (Brennan Elliott)[upraviť | upraviť zdroj]

Motorkár, ktorý sa v minulosti zaplietol s Lilly, dokonca ju požiadal, aby si ho vzala. Do jej života vstúpil ešte dvakrát, raz keď chodila s Josephom, čo viedlo nakoniec aj k rozchodu. Keď sa ukázal naposledy povedal Lilly, že odchádza do Kalifornie.

Frannie Chingová (Susan Chuangová)[upraviť | upraviť zdroj]

Pracuje ako vyšetrovateľka zo súdneho lekárstva a niekedy pomáha oddeleniu vrážd pri identifikácii a obhliadke tiel, pretože niektoré obete sú nájdené až po niekoľko rokoch alebo dekádach.

Louie Amante (Doug Spinuzza)[upraviť | upraviť zdroj]

Expert na trhaviny, ktorý pracuje s tímom na prípadoch zahrňujúcich oheň alebo explózie

Elisa (Marisol Nicholsová)[upraviť | upraviť zdroj]

Scottyho priateľka počas prvej a začiatku druhej série. Mala citové problémy a nakoniec umierala v jasnej samovražde. Scotty odmietol veriť,že to bola samovražda. Hľadal náhradné vysvetlenia, avšak nepravdepodobné. Nakoniec sa objavilo, že Elisa si sama siahla na život.

Mike Valens (Nestor Carbonell)[upraviť | upraviť zdroj]

Scotty je starší brat, Mike bol ako dieťa sexuálne napadnutý trénerom. Spočiatku popieral incident, ktorý sa stal, ale po záchvate depresie súhlasil svedčiť proti trénerovi, keď ho Scotty presvedčil, aby tak spravil.

ADA Jason Kite (Josh Hopkins)[upraviť | upraviť zdroj]

Štátny zástupca (ADA - Assistant district attorney), ktorý bol zapojený do krátkotrvajúceho vzťahu s Lilly v prvej sérii. Odvtedy sa už neobjavil.

ADA Alexandra Thomasová (Bonnie Rootová)[upraviť | upraviť zdroj]

Ďalší štátny zástupca (ADA - Assistant district attorney) pre oddelenie vrážd. Prvýkrát prišla do ich pozornosti, keď žalovala pedofila, ktorého obete zahrňoval aj Scottyho brat Mike. Ona a Scotty mali niekoľko konfliktov, prevažne kvôli Thomasovej zaujatosti na "veľké prípady" (keby boli prezentované v médiách, bol by z toho škandál), zatiaľčo Scotty je viac zaujatý individuálnymi obeťami. Je vidno aj narážky na sexuálne napätie medzi nimi dvoma, avšak, nakoniec ľúbostná aféra trvá počas piatej série. Ich vzťah vzťah nabral zvrat k horšiemu, keď jej kancelária zverejnila útočníkov zamýšľaný cieľ, ktorý prežil atentát. To viedlo k ďalšej bombe, ktorá takmer zabila mužovu manželku a dcéru. Scotty za to obviňoval Thomasovú a už len zostáva čakať, či sa ich vzťah zotaví.

Detektív Eddie Saccardo (Bobby Cannavale)[upraviť | upraviť zdroj]

Drsný, ale užitočný policajt, ktorý pracuje tajne. Saccardo prvýkrát pomáhal tímu pri vyšetrovaní vraždy bývalého odsúdenca. Tím si ho obľúbi, až na výnimku, Lilly. Napätie medzi nimi dvoma o čosi upadne o týždeň neskôr, keď spolu pracujú na hľadaní malého strateného syna jednej ženy.

Detektív Gil Sherman (Kevin Mccorkle)[upraviť | upraviť zdroj]

Šéf utečeneckého oddelenia. Kedysi pracoval na Oddelení vrážd s poručíkom Stillmanom. Potom ako od konca osemdesiatych do polovice deväťdesiatych rokov skrýval alkoholizmus opustil Oddelenie vrážd aby nastúpil na liečenie. Sherman sa objaví, keď sa vyšetrovanie odloženého prípadu pretína s prípadom utečenca alebo keď poskytuje informácie o prípade, na ktorom predtým pracoval.

Lindsey Dunlayová (Bahni Turpinová)[upraviť | upraviť zdroj]

Sociálna pracovníčka špecializujúca sa na deti a kamaráti sa s Lilly od strednej školy. Dvakrát požiadala oddelenie, aby pomohli vyriešiť prípad dospievajúcich detí vyšetrením vraždy ich rodičov.

James Hogan (Silas Weir Mitchell)[upraviť | upraviť zdroj]

James získal pozornosť tímu, keď začal volať Lilly zdanlivo sa priznávajúc k vražde jeho babičky. Skrz vyšetrovanie Lilly získa Jamesovu dôveru zdieľaním sa, že máva občas čierne myšlienky a odkazujúc sa na seba ako jeho dievča. O rok neskôr Lilly je prvá osoba, ktorú James kontaktoval, pretože má nejaké informácie ktoré mohli tiež pomôcť odloženému prípadu jeho strýkovej vraždy.

George Marks (John Billingsley)[upraviť | upraviť zdroj]

Sériový vrah so šerednou inteligenciou. George zostane jediným vrahom, ktorý preľstil Lilly a celý tím. Nebol zatknutý z niekoľkých vrážd, ktoré spáchal počas niekoľkých rokov. Hneval už ako dieťa, jeho nepríčetná matka, ktorá trpela hysterickou slepotou dovolila násilníkovi, aby sexuálne zaútočil na Georga, aby zachránila seba. Bezprostredne potom sa Georgeova matka stane jeho prvou obeťou, použil zbraň násilníka, ktorému vypadla počas napadnutia. Ako dospelý George pestoval svoju posadnutosť silnými ženami, využíval svoju pozíciu ako archivár na Philadelphskom policajnom oddelení, aby našiel príklady týchto silných žien v policajných správach (napríklad žena, ktorá bola napadnutá, ale bránila sa útočníkovi). Prestrojil sa za policajta, uniesol tieto ženy a vzal ich do lesa, prinútil ich vyzliecť sa do spodnej bielizne, potom pokračoval doslovne "loviť" ich s nočným svetlom (v štýle súčasného vraha Roberta Hansena). Pred koncom ich zastaví a zastrelí ich puškou Arisakou modelom 38. Zbiera ich hlavy ako trofeje, pochovával ich telá v lese a hlavy schovával v dvore domu jeho utrpenia. Tiež vypĺňal očné jamky v lebke čiernymi sklenenými srnčími očami (náboje), pravdepodobne ako gesto, aby prinútil obete vidieť to, čo mu bolo urobené v tom dome.

Hoci tím rýchlo rozpozná,že George by mohol byť zodpovedný za tieto vraždy, neboli schopný donútiť ho sa priznať alebo nájsť dosť dôkazov, aby ho odsúdili. Namiesto toho, predtým ako odíde nepotrestaný, sa im iba posmieval s osobnými informáciami, ktoré si prečítal z ich policajných spisov. Avšak, počas výsluchu si vytvoril vzťah s Lilly a, o niekoľko mesiacov neskôr, ju prilákal do jeho domu. To bolo tu, to on ju prinútil oživiť útok, ktorý zažila ako dieťa, keď ju jej alkoholická matka prinútila v noci ísť kúpiť alkohol, pričom pozdĺž cesty bola napadnutá a okradnutá. Potom ho zlomila, keď odstránila jeho "komplex boha", aby ukázal, že v lese bol stále "malý chlapček, ktorého matka ho nemilovala". To bolo potom, ako si obaja uvedomili, že sú obaja rovnaký. Feorge vedel, že ona by bola pre neho vhodným katom. Vytiahol na ňu zbraň a žiadal, aby ho zastrelila, alebo bude strieľať on na ňu. Napätá situácia skončila tak, že Lilly na neho strieľala Georgeovou zbraňou, strelila ho trikrát do hrude, čo ho okamžite zabilo. Celý Boží súd, ktorý prežila počas zajatia v dome, ju strašil dlhé mesiace. (Epizódy "Mindhunters" a "The Woods")

Slovenský dabing[upraviť | upraviť zdroj]

Postava Dabing
Detektívka Lilly Rushová Renáta Rundová
Detektív Scotty Valens Daniel Dangl
Poručík John Stillman Marián Slovák
Detektív Nick Vera Martin Kaprálik
Detektív Will Jeffries Ivo Gogál
Detektívka Kat Millerová Petra Vajdová/Lucia Hurajová[3]
Detektív Chris Lassing Pavel Bruchala
Detektívka Josie Suttonová Zuzana Skopálová
Réžia slovenského znenia Štefan Mandžár
Juliana Ďurišová
Bohumil Martinák
Štúdio LENOX, DIMAS

Časti[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavný článok: Zoznam častí seriálu Odložený prípad

Séria Časti Pôvodne vysielané
Premiéra série USA Finále série USA
1 23 2003 2004
2 23 2004 2005
3 23 2005 2006
4 24 2006 2007
5 18 2007 2008
6 23 2008 2009
7 22 2009 2010

Skutočné prípady[upraviť | upraviť zdroj]

Epizóda "Chlapec v krabici" z roku 2004, stále nevyriešenej Filadelfskej vraždy z roku 1957, bola kritizovaná za poskytovanie falošných dojmov, ktoré aktuálny prípad riešil.

Toto nebola jediná epizóda, ktorá sa inšpirovala skutočnými udalosťami. Niektoré ďalšie epizódy obsahovali:

 • Pilotná epizóda "Look again" bola založená na prípade vraždy Marthy Moxleyovej zavraždenej v Greenwichi, štáte Connecticut v roku 1975
 • Epizóda "Our Boy Is Back" (Náš chlapec je späť) (tiež známa ako "Useless Cats") bola založená na aktuálnom prípade Troya Gravesa - neslávne slávneho sexuálneho násilníka z mesta Center City - ktorý znásilnil dohromady 12 žien od roku 1997 po rok 2001, jedna z nich bola zavraždená. Obeť sa opierala o skutočnú vraždu Shannon Scheiberovej.
 • Epizóda "Love Conquers Al" z prvej série sa zakladá na vražde Adrianne Jonesovej z roku 1996 zavraždenej rukami Diane Zamoraovej a Davidom Grahamom
 • Epizóda prvej série "Disco Inferno" (Peklo v diskoklube) je založená na požiare nočného klubu Station a požiare Happy Landu.
 • Epizóda prvej série "Late Returns" (Oneskorené výsledky) bola založená na vražde Chandry Levyovej z roku 1991
 • Epizóda prvej série "Maternal Instincts" (Materinský inštinkt) sa zakladá na skutočnom prípade Cathleen Krauseneck.
 • Posledná epizóda prvej série "Lover's Lane" (Park zamilovaných) sa zakladá na tragickej vražde 9 ročnej Krystal Down Steadmanovej z roku 1999.[4] Miesto činu sa môže zakladať na útoku na Bryana Calvina Hartnella (20) a Ceceliu Ann Shepardovú (22) z roku 1969. Boli obete "Zabijaka zverokruhu".
 • Epizóda druhej série "The House" (Barák) je inšpirovaná prípadom Glena Stewarta Godwina, ktorý utiekol z folsomskej väznice.
 • Epizódy druhej série "Mind Hunters" (Lovec duší) a "The Woods" (Les) boli založené na prípade sériového vraha Roberta Hansena, ktorý uniesol a zabil 15 žien medzi rokmi 1980 a 1983.
 • Epizóda druhej série "Schadefreude" (Škodoradosť) je založená na prípade vraždy Sama Sheparda, ktorý zabil svoju tehotnú manželku.

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Flashback je pohľad do minulosti
 2. Fishtown je časť Philadelphie
 3. Petra Vajdová dabovala od jej nástupu na oddelenie, Lucia Hurajová od štvrtej série.
 4. Thomas Soria zavraždil Krystal Down Steadmanovú

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku neznámeho mena na neurčenej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).