Okapia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
okapia pralesná
Okapi2.jpg
Stupeň ohrozenia
VyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Okapia johnstoni
P.L. Sclater, 1901
Synonymá
okapia pásavá
Okapi Geographic Range Map-Africa.png
Mapa rozšírenia okapie pralesnej
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Okapia[2] alebo okápia (lat. Okapia) je rod z čeľade žirafovité. Jeho jediným druhom je okapia pralesná[3] (iné názvy: okapi[3], okapia pásavá[3], okápia pásavá[4], okapia pruhovaná[5], okapia[6], okápia[7]; lat. Okapia johnstoni). Je to najbližšia žijúca príbuzná žiráf.

Na svoju príbuznú sa však veľmi nepodobá. Okapia nemá až taký dlhý krk a nohy, je to tmavohnedé až čierne stvorenie, ktoré má na zadnej časti tela biele pásy ako zebra, ibaže invertovane (obrátené farby), ako na zadnej časti tela a na nohách, čo je iba biele. Zvláštne sfarbenie okapiu dobre maskuje v tropických a hustých pralesoch. Okapie sú samotárske a plaché zvieratá a preto sa kŕmia prevažne v noci listami zo stromov. Listy žerie jazykom dlhým až 50 cm. Okapie majú zlý zrak, ale vynikajúci sluch a čuch. Jej prirodzeným prostredím sú dažďové pralesy okolo rieky Kongo v severovýchodnej časti Konžskej demokratickej republiky. Bola známa iba domorodcom až do roku 1901. Vtedy anglický bádateľ Harry Johnston stretol v Africkej oblasti prináležiac dnešnému Kongu vojaka, ktorý mal pás z jej kože. Vďaka tejto zvláštnosti si ju za svoj emblém vybrala Medzinárodná kryptozoologická spoločnosť. Stala sa tak posledným objaveným veľkým druhom cicavca. Okapia pralesná je typická živá fosília z toho dôvodu že je posledným zástupcom treťohorných žiráf. Vek, ktorého sa dožíva je dosť podobný veku koňa.

Galéria[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. IUCN Red list 2016.3. Prístup 31. decembra 2016.
  2. okapia. In: Malá slovenská encyklopédia 1993, S. 507.
  3. a b c LUPTÁK,P. Slovenské mená cicavcov sveta. Bojnice, 2003, S. 80
  4. relikt. In: Pyramída
  5. okapia. In: Slovník cudzích slov (akademický)
  6. okapia. In: Veľký slovník cudzích slov 2000, S. 860
  7. okápia. In:Pyramída

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Okapia
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Okapia