Olinda

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svetové dedičstvo UNESCO
Svetové dedičstvo UNESCO
Historic Centre of the Town of Olinda*
Lokalita Svetového dedičstva UNESCO

Staré mesto Olinda
Štát Brazília Brazília
Typ kultúrna
Kritériá ii, iv
Identifikačné č. 189
Región** Latinská Amerika a Karibik
História zápisu
Zápis 1982  (6. zasadnutie)
* Názov ako je zapísaný v zozname Svetového dedičstva.
** Klasifikované regióny podľa UNESCO.

Olinda je mesto v brazílskom spolkovom štáte Pernambuco. Rozkladá sa na pobreží Atlantického oceánu, 8 km severne od mesta Recife, ktorého metropolitnej oblasti je súčasťou. V roku 2015 tu žilo 389 494 obyvateľov.[1]

Historické centrum mesta s mnohými zachovanými budovami portugalskej koloniálnej architektúry je od roku 1982 zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Mesto založil 15. marca 1535 Portugalčan Duart Coelho Pereira a bolo hlavným mestom kapitanátu Pernambuco. Koncom 16. storočia sa Olinda stala centrom výroby trstinového cukru v Brazílii. Bohatstvo plynúce z cukrovarníckeho priemyslu bolo príčinou invázie Holanďanov, ktorí ovládli mesto a jeho okolie v roku 1630. O rok neskôr mesto vyhorelo a bolo opustené. Portugalčania sa vrátili roku 1654 a začali s rekonštrukciou mesta. Blízke mesto Recife však medzitým nadobudlo na významnosti a Olinda už nenadobudla späť svoje dominantné postavenie.[2] V historickej časti mesta sa nachádza mnoho kláštorov, kostolov a ďalších sakrálnych stavieb.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Tabela de estimativas por município - ESTIMATIVAS DA POPULAÇÃO RESIDENTE NO BRASIL E UNIDADES DA FEDERAÇÃO COM DATA DE REFERÊNCIA EM 1º DE JULHO DE 2015 [online]. Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística, [cit. 2015-09-01]. Dostupné online. (portugalsky)
  2. Olinda (PE) [online]. Instituto do Patrimônio Histórico e Artístico Nacional, [cit. 2015-09-18]. Dostupné online. (portugalsky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Olinda

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Olinda na českej Wikipédii.