Preskočiť na obsah

Olve Eikemo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Olve Eikemo
Abbath Doom Occulta
Abbath Doom Occulta
Základné informácie
Popis umelca gitarista a vokalista kapely Immortal
Rodné meno Olve Eikemo
Umelecké mená Abbath Doom Occulta
Narodenie 27. jún 1973 (50 rokov)
Nórsko
Žáner black metal
Hrá na nástrojoch gitara, klávesy, bicie, basgitara, spev
Roky pôsob. 1988 - súčasnosť
Vydavateľstvá Nuclear Blast, Osmose Productions
Súvisiace
články
Immortal
Vplyv Kiss
Webstránka www.immortalofficial.com
Abbath

Olve Eikemo (* 27. jún 1973 [1] Bergen, Nórsko), viac známy pod svojím umeleckým menom Abbath Doom Occulta, je nórsky skladateľ, gitarista, basgitarista, klávesák, bubeník a jeden zo zakladateľov black-metalovej skupiny Immortal. Pred založením Immortal hral v kapele Old Funeral ako basgitarista spolu s Demonazom, ktorý s ním neskôr založil Immortal.

Hoci je Abbath najviac známy ako gitarista, je tiež veľmi dobrý bubeník[chýba zdroj], ktorý používa štýl zvaný „blast beat“ a „dvojkopák“ (na albumoch Pure Holocaust a Battles In The North).

Začiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Vyrastal v Lysefjordene. Bol veľkým obdivovateľom kapely Kiss. Svoju hudobnú kariéru začal v skupine Old Funeral, kde bol aj jeho budúci spoločník Demonaz a takisto aj Varg Vikernes z kapely Burzum.

Immortal[upraviť | upraviť zdroj]

História Immortal sa začala v roku 1989, kedy ešte skupina niesla názov Amputation. Počas celej histórie tejto kapely sa Olve objavoval za rôznymi nástrojmi kvôli nejednotnej zostave. Bol gitarista, spevák, basgitarista, bubeník, klávesák, ale aj textár. V štúdiu slúžil hlavne ako spevák, gitarista a bubeník, zatiaľ čo Demonaz hral sólovú gitaru. Problémy však pokračovali aj po tom, čo prišiel na miesto bubeníka Horgh. Po vydaní albumu Blizzard Beasts bol Demonazovi diagnostikovaný akútny zápal šľachy, no zostal v kapele ako hlavný textár a manažér skupiny. Na albume At The Heart Of Winter hrá Abbath už len na gitare a basgitare.

Nástroje[upraviť | upraviť zdroj]

Gitary[upraviť | upraviť zdroj]

V minulosti Abbath používal gitary GHL Jackson Randy Rhoads, ktoré si upravil o nové snímače a vlastnú potlač. Aktuálne používa ESP LTD DV8-R Dave Mustaine Model.

Zosilovače[upraviť | upraviť zdroj]

Používa Engl Powerball zosilňovače, Peavey Bandit a tiež Mesa/Boogie. Momentálne uvažuje nad zmluvou s ESP[chýba zdroj].

Basy a bicie[upraviť | upraviť zdroj]

Abbath používa bicie značky Pearl a basy B. C. Rich Ironbird.

"I"[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2006 Abbath založil novú skupinu pomenovanú I. Je v nej frontmanom a gitaristom. V tom istom roku vydala skupina album s názvom Between Two Worlds.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]