Omrvinková navigácia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Omrvinková navigácia (angl. breadcrumb navigation) (tiež mininavigácia, alebo drobčeková navigácia) je navigačná pomôcka v používateľskom rozhraní. Navigácia dáva používateľom spôsob, ako si udržať prehľad o polohe v rámci programov alebo dokumentov. Tento termín pochádza z rozprávky „O Janíčkovi a Marienke“, ktorí si omrvinkami značili cestu domov. Tento spôsob navigácie používa tiež Windows Vista a Windows 7.

Webové stránky[upraviť | upraviť zdroj]

Omrvinková navigácia sa zvyčajne zobrazuje horizontálne v hornej časti webovej stránky, zvyčajne pod názov stránky alebo hlavičky. Poskytuje odkazy späť na predchádzajúcu stránku a používateľovi umožňuje navigovať sa po prejdených stránkach až po aktuálnu, resp. na druhej strane po počiatočnú, hlavnú stránku. Omrvinková navigácia poskytuje pre užívateľa prejdenú cestu začínajúcu od východiskového bodu. Na oddelenie jednotlivých odkazov sa obvykle používa znak väčšie-ako (>), niekedy je oddelenie riešené grafickým spôsobom. Príklad typickej omrvinkovej navigácie:

hlavná stránka > podstránka1 > podstránka2 > aktuálna stránka

Druhy omrvinkovej navigácie[upraviť | upraviť zdroj]

Existujú tri typy web navigácie:

  • Cesta: Linky navigácie sú dynamické a ukazujú cestu, ktorú používateľ prešiel, kým sa dostal ku aktuálnej stránke.
  • Miesto: Linky stránok sú statické a ukazujú, kde je stránka umiestnená v hierarchii webu.
  • Atribút: atribút navigácie poskytuje informácie, ktoré smerujú na aktuálnu stránku.

Použiteľnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Niektorí programátori kritizujú tento spôsob navigácie, pretože navigácia duplikuje funkcie, ktoré sú už zakomponované v prehliadačoch. Použitie navigácie je tiež problémové pre webové sídla s rozsiahlou štruktúrou podstránok, kde pre rozsiahlosť nie je možné jednoriadkovo popísať cestu medzi hlavnou a aktuálnou stránkou.

Global Positioning System (GPS)[upraviť | upraviť zdroj]

Pokročilé GPS nástroje dokážu sledovať pohyb používateľa GPS so záznamom prejdenej trasy v určitom čase so sledovaním významných miest a prezentovať ich ako „omrvinkový chodník“ umožňujúci spätnú navigáciu na ktorýkoľvek zaznamenaný kľúčový bod.

Operačné systémy[upraviť | upraviť zdroj]

Windows Explorer, v systéme Windows 7 používa omrvinkovú navigáciu vo svojom paneli s adresou. Správcovia súborov, ako Nautilus, Dolphin, Finder a Windows Explorer (Windows Vista / 7) umožňujú omrvinkovú navigáciu, výmenou či rozšírením adresného riadku.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Breadcrumb (navigation) na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

  • terminológia: Kolektív: Vybrané kapitoly z digitálnej gramotnosti, Fakulta prírodných vied Žilinskej univerzity, Žilina 2008, str. 240