Ondrej Tkáč (kňaz)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ondrej Lazár Tkáč
slovenský katolícky kňaz, misionár
Štát pôsobeniaSlovensko Slovensko
Biografické údaje
Narodenie5. november 1960 (59 rokov)
Bratislava
Svätenia
Cirkevrímskokatolícka
Rehoľník
RehoľaRád menších bratov kapucínov (OFMCap)
Kňaz
Kňazská vysviacka17. september 1994 (33 rokov) [1]
Ondrej Lazár Tkáč
Základné informácie
Narodenie 5. november 1960 (59 rokov)
Bratislava
Pôsobenie kňaz, misionár, spevák, hudobník, hráč na ústnu harmoniku, skladateľ, textár,
Žáner gospel
pop
folk
country
blues
bluegras
Hrá na nástroje ústna harmonika, gitara, ťahacia harmonika, fujara, drumbľa
Vydavateľstvá Opus
Cantate
Minor
Súvisiace
články
Felix Ján Tkáč, Kapucíni, Kapucíni & Stanley, Felice

ThLic. Ondrej Tkáč OFMCap, Ondrej Lazár Tkáč (* 5. november 1960, Bratislava) je slovenský rímskokatolícky kňaz, misionár, spevák, hudobník, hráč na ústnu harmoniku [2], skladateľ a textár. Vykonáva misie po celom Slovensku. Pôsobil a pôsobí v hudobných skupinách: Bluegrass Album [3], Kapucíni, Kapucíni & Stanley a Felice, vystupuje aj s Lukášom Hirkom, Michalom Hirkom. Vystupoval s viacerými skupinami, napr. Lojzo, Rieka Života [4], Filip Puchert Band, Milan Konfráter Blues Band [5]

Zo života[upraviť | upraviť kód]

Jeho starší brat Felix Ján Tkáč je tak isto ako Ondrej kňaz. Spolu tiež vystupujú v hudobnej skupine Kapucíni. Ich otec Štefan Tkáč bol teoretik insitného umenia, ktorý sa venoval insitnému umeniua a ikonám, založil medzinárodné podujatie Trienále insitného umenia [6][7][8]. Otec Pôsobil ako zástupca SNG. Keď mal šesť rokov zomrela im matka [9]. Ešte má ďalších dvoch mladších bratov. Prvú ústnu harmoniku dostal v štvrtej triede a naučil sa na nej hrať. Naučil sa hrať aj na gitare. Hru na ťahaciu harmoniku absolvoval počas siedmich rokov výučby.

Medzi rokmi 1976 do 1981 absolvoval s maturitou Polygrafické učilište v Bratislave. Potom pracoval ako reprodukčný grafik, tlačiar, kurič.

Do noviciátu vstúpili spolu s bratom Felixom 17. júna 1982. Kňazskú vysviacku prijal 17. septembra 1994 [10].

Štúdium teológie študoval medzi rokmi 19901995. Kňazskú službu vykonával Bratislave, rok pôsobil v Holíči, dva roky v Ličartovciach, dva roky v Žiline, dva roky v Bratislave. Následne absolvoval dvojročné štúdium františkánskej spirituality v Ríme. Po štúdiu pôsobil tri roky v Pezinku. Potom začal pôsobiť v misijnej komunite v Bratislave - Rači. Spolu s bratmi rehoľníkmi a kňazmi vykonáva ľudové misie, duchovné cvičenia pre farnosti na celom Slovensku. Misie vykonávajú aj v Česku. Absolvuje návštevy chorých.

Vystupoval na festivale Harmonikovica, Festival ústnej harmoniky, ktoré sa konali v klube - Hlava XXII Music club v Bratislave [11]. Na festivale Harmonikovica 2013, ktorý sa konal 15. marca 2013 aj na druhom ročníku Harmonikovica 2014, 7. marca 2014 vystupoval spolu so Stanleym, ktorý hral na gitare. [12][13]. Vystúpil aj na treťom ročniku festivalu - Harmonikovica 2015, ktorý s konal 6. marca 2015 [14][15]. Vystúpil tam aj spolu s Filip Puchert Bandom [16].

Do roku 2014 pôsobil v kapele Felixa, v kapele Felice.

Tvorba[upraviť | upraviť kód]

Diskografia[upraviť | upraviť kód]

Spolupráca na albumoch[upraviť | upraviť kód]

Kompilácie[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]