OpenID

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

OpenID je systém pre decentralizovanú správu identít. Pri návšteve webových stránok podporujúcich OpenID nie je potrebné používať obvyklé prihlasovacie údaje ako meno a heslo. Namiesto toho sa stačí predtým jednorazovo zaregistrovať u poskytovateľa OpenID identity a túto identitu potom využívať počas registrácie aj pri opätovnom prihlasovaní na stránkach. Keďže OpenID je decentralizovaný systém, akékoľvek webové sídlo môže využívať OpenID softvér na poskytovanie služieb správy identít, takže je možné potvrdzovať digitálnu identitu bez závislosti na jedinom centralizovanom riešení.

OpenID si osvojujú aj veľké webové sídla organizácií ako Yahoo, Google, AOL a Orange, ktoré sa stávajú jeho poskytovateľmi.

História[upraviť | upraviť zdroj]

OpenID pôvodne vyvinul Brad Fitzpatrick z portálu LiveJournal, no v súčasnosti tento pojem obsahuje viacero ďalších technológií. Ďalšie špecifikácie OpenID sa majú na stránkach openid.net vyvíjať meritokratickým spôsobom, za účasti mnohých technologických firiem, užívateľských združení a open source vývojárov.

Skupina predajcov v auguste 2006 ohlásila finančnú podporu v objeme 50.000 US$ na pomoc pri vývoji každému z prvých desiatich open source projektov, ktoré majú implementovať podporu pre OpenID.

V súčasnosti je rozbehnutý vývoj OpenID autentikácie 2.0, ktorá používa protokol Yadis. OpenID sa vyvíja do oveľa komplexnejšieho frameworku, ktorý bude popri overovaní totožnosti podporovať aj ďalšie služby súvisiace s identitou.

Rozšírenosť[upraviť | upraviť zdroj]

V júli 2007 bolo na internete vyše 120 miliónov OpenID identít a približne 4.500 webových sídiel malo zabudovanú podporu OpenID.

AOL poskytuje OpenID identitu vo forme "openid.aol.com/užívateľské_meno".

idproxy.net poskytuje OpenID pre užívateľov Yahoo!.

Orange ponúka OpenID pre svojich 40 miliónov predplatiteľov širokopásmového internetu.

Six Apart prevádzkuje bloggerské portály LiveJournal a Vox. Oba podporuj´u OpenID, Vox ako poskytovateľ a LiveJournal ako poskytovateľ aj využívateľ.

Wordpress.com tiež poskytuje OpenID.

Drupal od verzie 6.0 má už v jadre podporu OpenID.

Ďalšie služby akceptujú OpenID ako alternatívu k registrácii.

Užívatelia Yahoo! budú môcť využívať svoje Yahoo účty ako OpenID koncom januára 2008 počnúc.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]