Operácia Ochranný štít

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Operácia Ochranný štít
Súčasť Druhej intifády
Dátum 29. marec - 3. máj 2002
Miesto Západný breh Jordánu
Výsledok izraelské víťazstvo
Protivníci
Flag of Israel.svg Izrael Hamas
Fatah
Sila
20 000 10 000
Straty
30 mŕtvych
127 zranených
240 mŕtvych
400 zranených
4 258 zajatých

Operácia Ochranný štít (hebr. מבצע חומת מגן, Mivtza Homat Magen, ang. Operation Defensive Shield, resp. Operation Defensive Wall) predstavovala zákrok izraelskej armády na území Západného brehu Jordánu. Došlo k nej v roku 2002 počas Druhej intifády a šlo o najväčšiu vojenskú operáciu v oblasti od skončenia Šesťdňovej vojny v roku 1967. Cieľom bolo zastaviť palestínske útoky (predovšetkým samovražedné atentáty) na izraelské ciele. O spustení operácie bolo definitívne rozhodnuté po útokoch z 27. marca 2002 v izraelskom meste Netanja pri ktorom okrem samovražedného útočníka zahynulo ďalších 30 ľudí.

Operácia bola spustená o dva dni neskôr. Prvým cieľom bolo mesto Ramalláh kde bol umiestnený do domáceho väzenia palestínsky predák Jásir Arafát. V krátkom slede nasledoval izraelský postup do ďalších veľkých miest. 1. apríla vnikli vojaci do miest Tulkarm a Qalailja, ďalší deň do Betlehema a o deň neskôr do miest Jenin a Nábulus. Od 3. do 21. apríla bol v oblasti silne obmedzený pohyb civilistov ako aj zahraničných pracovníkov, či už šlo o novinárov alebo humanitárnych pracovníkov.

Správa OSN o operácii upozorňovala na vážne dopady ktoré mala operácia na tamojších civilistov. Boje prebiehali v husto obývaných oblastiach a došlo aj k nasadeniu ťažkých zbraní. Operácia skončila 3. mája 2002, no bola nasledovaná ďalším izraelskými aktivitami v oblasti. Operáciu možno považovať za izraelský úspech, keďže sa podarilo obmedziť aktivity povstalcov. Informácie o počte mŕtvych Palestínčanov sa značne líšia. Britský denník The Guardian hovorí až o 500 zabitých.

Referencie[upraviť | upraviť kód]