Orangutan bornejský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Orangutan bornejský
Orangután male.jpg
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Pongo pygmaeus
Linnaeus, 1760
Mapa distribuicao pongo pygmaeus.png
Rozšírenie ornagutana bornejského.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Orangutan bornejský (lat. Pongo pygmaeus, staršie Pongo pygmeus pygmeus) je druh orangutana, ktorý žije na ostrove Borneo, kde sa ich počet odhaduje na 10 – 12 tisíc.

Poddruhy[upraviť | upraviť zdroj]

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Dosahuje hmotnosť do 260 kg. V zajatí sa dožíva až 60 rokov, jeho počet sa odhaduje na cca 50 000 jedincov. Je prispôsobení životu na strome, preto má rozdielnu dĺžku predných a zadných končatín. Samce majú výrazný hrdlový vak, ktorý slúži k hlasovému prejavu. Postupom času im vyrastajú na tvárach zdúreniny, ktoré sú tvorené tukom a väzivom. Telo je pokryté riedkou dlhou splývavou srsťou.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Samice rodia jedno mláďa, väčšinou raz za 6 rokov. O mláďa sa stará 6-8 rokov. Orangutany žijú v malých skupinách nedospelých zvierat, dospelí sa pohybujú blízko seba a stále spolu komunikujú – tzv. rezidentná sociálna skupina = noyau. Môžu žiť solitérne, ale závisí to od množstva potravy.

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavnou zložkou potravy je vegetariánska strava (listy, plody – figy, orechy, korienky) a len malým množstvom získavajú živočíšnu bielkovinu z drobných stavovcov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Orangutan bornejský na českej Wikipédii.