Organizácia ukrajinských nacionalistov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Organizácia ukrajinských nacionalistov je spoločenstvo, ktoré vzniklo začiatkom roka 1929 v Západnej Ukrajine. Organizácia viedla politický boj ako aj teroristické operácie proti poľským a sovietskym orgánom s cieľom vytvorenia samostatného štátu Ukrajincov. Za hlavného nepriateľa organizácia považovala Sovietsky zväz.

Jej predchodcom bola Ukrajinská vojenská organizácia, ktorú pôvodne založil v roku 1920 Eugen Konovalec v Prahe vo vtedajšom Československu. V roku 1929 bol Konovalec zvolený na prvom Kongrese ukrajinských nacionalistov vo Viedni za prvého predsedu Organizácie ukrajinských nacionalistov. Cieľom Organizácie ukrajinských nacionalistov bolo vybudovanie tzv. Veľkej Ukrajiny. Po vypuknutí druhej svetovej vojny, organizácia fungovala na Nemcami okupovanom území Poľska. V Krakove sa ukrajinskí nacionalisti po vnútorných rozbrojoch rozdelili na dve frakcie. Radikálnu frakciu (OUN-B) viedol Stepan Bandera, umiernenú Andrij Melnyk (OUN-M). Ukrajinskí nacionalisti z Banderovho krídla (prápor Nachtigall) dokázali pred príchodom nemeckých síl 30. júna 1941 v Ľvove[1] vyhlásiť Ukrajinský samostatný štát a vytvorili samostatný ukrajinský parlament, ktorý nacisti rýchlo zakázali a postupne prinútili ukrajinských nacionalistov samostatnosť odvolať. Ukrajinskí nacionalisti organizovali vojenský zväz - Ukrajinskú povstaleckú armádu, ktorá bojovala proti Červenej armáde vo Veľkej vlasteneckej vojne a podieľala sa na nacistickom vyhladzovaní Poliakov a Židov na ukrajinskom území, v domnienke, že im Hitler pomôže v boji proti Červenej armáde a pomôže im založiť nezávislú Ukrajinu. Ukrajinské oddiely operovali v rámci nemeckých ozbrojených síl, nosili nemecké uniformy s ukrajinským označením.

Nacisti spočiatku podporovali Meľnikovu frakciu. Stepan Bandera, bol v rokoch 19411944 väznený v koncentračnom tábore Sachsenhausen pri Berlíne. Meľnikova frakcia však bola postupne pohltená Bandervou frakciou a nacisti tak od roku 1944 podporovali Banderevu frakciu. Po roku 1945 časť tejto organizácie až do začiatku 50. rokov 20. storočia fungovala tajne. Ozbrojenú zložku organizácie ukrajinských nacionalistov tvorila Ukrajinská povstalecká armáda.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Mičianik, P., 2007, Slovenská armáda v ťažení proti Sovietskemu zväzu I (1941 - 1944). II. Dali-BB, Banská Bystrica, s. 11

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]