Preskočiť na obsah

Organizácia ukrajinských nacionalistov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Organizácia ukrajinských nacionalistov je spoločenstvo, ktoré vzniklo začiatkom roka 1929 v Západnej Ukrajine. Organizácia viedla politický boj proti poľským a sovietskym orgánom s cieľom vytvorenia samostatného štátu Ukrajincov. Za hlavného nepriateľa organizácia považovala Sovietsky zväz.

Jej predchodcom bola Ukrajinská vojenská organizácia, ktorú pôvodne založil v roku 1920 Jevhen Konovalec v Prahe vo vtedajšom Československu. V roku 1929 bol Konovalec zvolený na prvom Kongrese ukrajinských nacionalistov vo Viedni za prvého predsedu Organizácie ukrajinských nacionalistov. Cieľom Organizácie ukrajinských nacionalistov bolo vybudovanie tzv. Veľkej Ukrajiny. Organizácia, ktorá videla nepriateľov ako v Poliakoch tak aj Sovietskom zväze sa začala orientovať na Nemecko.[1]

V roku 1938 NKVD zavraždilo v Rotterdame J. Konovalca. Novým predsedom organizácie sa stal Andrij Meľnyk, bývalý veterán prvej svetovej vojny.

Po vypuknutí druhej svetovej vojny, organizácia fungovala na Nemcami okupovanom území Poľska. V Krakove sa ukrajinskí nacionalisti po vnútorných rozbrojoch rozdelili na dve frakcie. Stepan Bandera (OUN-B) navrhoval prestať sa spoliehať na podporu Nemcov a viesť rokovania aj so západnými Spojencami, naopak Andrij Meľnyk (OUN-M) presadzoval zotrvanie na spolupráce s Nemcami. Obe frakcie však naďalej spolupracovali s nacistami a vytvorili s podporou nemeckej spravodajskej služby Abwehr dva ukrajinské prápory. Banderovci prápor Nachtigall a Meľnykovci prápor Rolland.[1]

Ukrajinskí nacionalisti z Banderovho krídla (prápor Nachtigall) dokázali pred príchodom hlavných nemeckých síl v noci z 29. na 30. júna 1941 spolu s práporom Abwehru Brandenburg 800 obsadiť Ľvov[2] a následne vyhlásiť Ukrajinský samostatný štát a vytvoriť samostatný ukrajinský parlament, ktorý nacisti rýchlo zakázali a postupne prinútili ukrajinských nacionalistov samostatnosť odvolať. Ukrajinskí nacionalisti organizovali vojenský zväz - Ukrajinskú povstaleckú armádu, ktorá bojovala proti Červenej armáde a podieľala sa na nacistickom vyhladzovaní Poliakov a Židov na ukrajinskom území, v domnienke, že im Hitler pomôže v boji proti Červenej armáde a pomôže im založiť nezávislú Ukrajinu.

Nacisti spočiatku podporovali Meľnykovu frakciu. Stepan Bandera, bol v rokoch 19411944 väznený v koncentračnom tábore Sachsenhausen pri Berlíne. Meľnykova frakcia však bola postupne pohltená Bandervou frakciou a nacisti tak od roku 1944 podporovali Banderevu frakciu. Po roku 1945 časť tejto organizácie až do začiatku 50. rokov 20. storočia fungovala tajne. Ozbrojenú zložku organizácie ukrajinských nacionalistov tvorila Ukrajinská povstalecká armáda.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Šmigeľ, M., 2022: Za národ a obnovenie Ukrajiny. Spletitý boj Ukrajincov o vlastnú štátnosť v 20. storočí. Obrana 4, s. 32 - 33.
  2. Mičianik, P., 2007, Slovenská armáda v ťažení proti Sovietskemu zväzu I (1941 - 1944). II. Dali-BB, Banská Bystrica, s. 11

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]