Preskočiť na obsah

Osip Ivanovič Senkovskij

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Osip Ivanovyč Senkovskij
rusko-poľský orientalista, polyglot, spisovateľ, kritik, redaktor a novinár
autor: Pjotr Fjodorovič Sókolov
autor: Pjotr Fjodorovič Sókolov
Štát pôsob.Ruská ríša
Narodenie31. marec 1800
Antologon, okres Vilnius, Ruská ríša, dnes Litva
Úmrtie16. marec 1858 (57 rokov)
Petrohrad, Ruská ríša, dnes Rusko
ManželkaAdelajida Oleksandrovna Senkovska
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Osip Ivanovič Senkovskij

Osyp Ivanovyč Senkovskij (poľ. Józef Julian Sękowski, najznámejší pseudonym: Baron Brambeus; * 31. marec 1800, Antologon, okres Vilnius, Ruská ríša, dnes Litva   – † 16. marec 1858, Petrohrad, Ruská ríša, dnes Rusko) bol rusko-poľský orientalista, polyglot, spisovateľ, kritik, redaktor a novinár.

Životopis

[upraviť | upraviť zdroj]

Osyp Ivanovyč Senkovskij sa narodil 31. marca 1800 v šľachtickej rodine, ktorá patrí do starobylého rodu Sarbevskovcov. Nadobudol najskôr vzdelanie doma, skoro prejavil vzťah k filológii. V detstve sa učil staré jazyky – jeho učiteľom bol profesor Vilniuskej univerzity Gottfried Ernst Groddeck. Učil sa v Minskom kolégiu. Počas štúdia na Vilniuskej univerzite absolvoval štúdium na 3 fakultách – na fyzikálno-matematickej, na filologickej a na morálno-politickej. Pokračoval na lekárskej fakulte – počas štúdia však vážne ochorel. Aby si odpočinul od štúdia, v roku 1819 odišiel do Istanbulu za účelom zlepšenie praktickej znalosti východných jazykov. Formálne neukončil univerzitu.

V rokoch 1819 – 21 uskutočnil cestu po Turecku, po Sýrii a po Egypte. Čiastočne na ňu prispeli vedci z Vilniusu pod podmienkou, že sa počas cesty zozbierajú dokumenty o poľsko-tureckých vzťahoch. V roku 1821 prišiel z cesty do Petrohradu, kam priniesol odborné práce a staré arabské rukopisy.

Ovládal mnoho jazykov. Okrem európskych jazykov dokonale ovládal východné jazyky – obzvlášť turečtinu a arabčinu – okrem rozprávania v nich písal prozaické diela a básne, ďalej perzštinu, novogréčtinu, taliančinu a srbčinu. Neskôr sa naučil aj čínštinu, mongolčinu a tibetčinu.

Senkovskij sa stal zakladateľom ruskej orientalistiky.

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Сенковський Осип Іванович na ukrajinskej Wikipédii.
  • Belaruskaja encyklopedija. Zväzok 15. Minsk : [s.n.], 2002. ISBN 985-11-0251-2. S. 351. (po bielorusky).
  • Encyklapedija historyi Belarusi u 6 tamach.. Zväzok 6. [s.l.] : [s.n.]. S. 478. (po bielorusky).
  • Józef Sękowski [online]. Krakov: TNK, [cit. 2024-08-10]. Dostupné online. (po poľsky).
  • Boľšaja sovetskaja enciklopedija. 3. vyd. Zväzok 23. Moskva : Sovetskaja enciklopedija, 1969. Kapitola Senkovskij Osip Ivanovič, s. 257. (po rusky).
  • NOWIŃSKI, Franciszek. Sękowski Józef Julian [online]. Krakov: Polski Petersburg, 2016-04-06, [cit. 2024-08-10]. Dostupné online. (po poľsky).
  • MYCHED, Pavlo Volodymyrovyč. Ševčenkivska encyklopedija. Zväzok 5. Kyjev : Instytut literatury im. T. H. Ševčenka, 2015. Kapitola Senkovskyj Osyp Ivanovyč, s. 711, 712. (po ukrajinsky)