Preskočiť na obsah

Oskar Troplowitz

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Oskar Troplowitz
nemecký lekárnik
nemecký lekárnik
Narodenie18. január 1863
Gliwice, Horné Sliezsko dnes Poľsko
Úmrtie27. apríl 1918 (55 rokov)
Hamburg, Nemecko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Oskar Troplowitz

Oskar Troplowitz (* 18. január 1863, Gliwice – † 27. apríl 1918, Hamburg) bol nemecký lekárnik, spoluvynálezca krému Nivea.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Pochádzal z bohatej židovskej rodiny. Okolo roku 1870 sa rodina presťahovala do Vroclavu, kde Oskar začal študovať farmáciu. Štúdium však prerušil a prestúpil na filozofickú fakultu do Heidelbergu, na ktorej si roku 1888 urobil doktorát. Na naliehanie rodiny praxoval v lekárni svojho strýka Gustawa Mankiewicza v Poznani.

V roku 1890 vďaka finančnej pomoci rodiny nadobudol bankrotujúci farmaceutický ústav Paula Carla Beiersdorfa. Onedlho rozvinul ústav – vynašiel svoju prvú zubnú pastu (Pebeco). Stovky tisíc balení tejto pasty exportoval do Spojených štátov. V roku 1901 mu ďalší úspech priniesol vynález náplasti (Leukoplast). V roku 1909 vynašiel tiež ochranný balzám na pery (Labello). Najväčším vynálezom Oskara Troplowitza je však univerzálny krém Nivea, ktorý vynašiel v roku 1911.

Oskar Troplowitz zomrel 27. apríla 1918. Príčinou smrti bola mozgová mŕtvica. Pochovali ho v rodinnej hrobke v Hamburgu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]