Ostriež zelenkastý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
ostriež zelenkastý
PercheCommune.jpg
Stupeň ohrozenia
VyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Perca fluviatilis
Linnaeus, 1758
Synonymá
ostriež zelenkavý
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku
Na výstave Pod hladinou Vltavy

Ostriež zelenkastý (iné názvy: ostriež zelenkavý, (staršie) ostriež obyčajný alebo ostriež riečny[1]; lat. Perca fluviatilis) je sladkovodná lúčoplutvová ryba z čeľade ostriežovité (Percidae), u ktorej nie je zákonom stanovená najmenšia lovná miera.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Telo je pomerne vysoké. Na chrbte sa nachádzajú dve samostatné chrbtové plutvy. V prvej sa nachádza 17 – 23 tvrdých lúčov, v druhej 1 – 2 tvrdých a 13 – 16 mäkkých lúčov. Brušné, análne a chvostové plutvy majú zvyčajne červenkastý nádych. Ústa sú tzv. koncové. Šupiny sú drobné, ostré a ktenoidné. Na bokoch sú výrazné tmavé priečne pruhy. Dorastá do maximálnej dĺžky okolo 50 cm (veľmi výnimočne môže dorásť až cez 60 cm a s hmotnosťou okolo 6 kg), tam kde sa mu nedarí dobre trieť alebo je na neho silný prúd alebo veľký tlak ostatných dravcov a nedostatok prirodzených úkrytov, tak zvyčajne tvoria zakrpatené formy. Najvyššia uvádzaná hmotnosť činí 4,750 kg.[2]

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Obýva stojaté aj tečúce vody. Je rozšírený prakticky v celom miernom páse Európy, vyskytuje sa aj v Ázii. Tento ostriež sa aklimatizoval napríklad aj v Austrálii, Južnej Afrike alebo na Novom Zélande.

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Ostriež patrí medzi riečne dravce. Tvorí kŕdle, v ktorých napáda menšie, či choré ryby, niekedy tiež rovnakého druhu. Jeho hlavnú potravu tvorí živočíšna zložka, najmä dážďovky, bezstavovce a rybí poter.

Športoví rybári lovia tradične ostrieže na dážďovky, múčne, či biele červy. Veľmi obľúbený je potom tiež lov na prívlač (t. j. na woblery, rotačný blyskáč, twistery, či gumové nástrahy). Jeho zábery bývajú veľmi prudké.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Trenie prebieha od marca do júna, pri teplote vody okolo 8 °C. Samica kladie ikry na vodné rastliny alebo iné potopené predmety. Ikry sú spojené do väčších šnúrkovitých útvarov. Ostriež zelenkastý rovnako ako jeho poddruh Perca flavescens má ikry spojené v dlhých pásoch, ktoré sa ľahko zachytia na kameňoch a opadaných vetvách v plytkých a pomaly tečúcich vodách.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Svet živočíšnej ríše: ilustrovaná encyklopédia. Preklad Anna Gutteková. 1. vyd. Martin : Osveta, 1984. 606 s. S. 329.
  2. LUNA, Susan M.; BAILLY, Nicolas. Perca fluviatilis, European Perch [online]. FishBase.org, [cit. 2009-08-14]. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Okoun říční na českej Wikipédii.