Preskočiť na obsah

Otvorený kolektor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Otvorený kolektor

Otvorený kolektor alebo výstup s otvoreným kolektorom (angl. open collector, skr. OC) je druh výstupu digitálnych elektronických obvodov, kde výstupný obvod pozostáva len z jedného tranzistora, obvykle NPN alebo NMOS, spínajúceho v čase, keď je výstupom logického obvodu nulové napätie, výstup k zemi (zápornému pólu napájacieho napätia). Kolektor (drain) výstupného tranzistora je napojený priamo na výstupnú nožičku (pin) obvodu. Pri použití tranzistora NMOS je správnejšie použiť výraz open drain, ktorý však nemá slovenský ekvivalent.

Výhoda:wired-OR

[upraviť | upraviť zdroj]

Otvorený kolektor umožňuje použiť tzv. montážny súčet (wired-OR) viacerých výstupov s otvoreným kolektorom, keď sa jednoducho všetky výstupy vodivo spoja. U dvojčinných výstupov by takéto zapojenie viedlo v prípade, že na na výstupoch sú rôzne logické úrovne, k neprípustému prúdu cez výstupné tranzistory. V skutočnosti montážny súčet síce predstavuje funkciu logického súčtu, ale v inverznej logike, t. j. kde nulové napätie predstavuje log.1 a nenulové napätie predstavuje log.0.

Nevýhoda: pullup

[upraviť | upraviť zdroj]

Aby bola definovaná logická úroveň výstupu aj v čase, keď výstupom logického obvodu je nenulové napätie, t. j. keď je výstupný tranzistor vypnutý, je potrebné zapojiť na výstup s otvoreným kolektorom rezistor zapojený voči napájaciemu napätiu, nazývaný pullup (z angl. to pull up - ťahať nahor). Tento rezistor, spolu s parazitnými kapacitami výstupu, pripojených vstupov a prepojov tvoria RC-člen, ktorého časová konštanta obmedzuje maximálnu pracovnú frekvenciu takéhoto obvodu. Zmenšením odporu pullup rezistora je síce možné zmenšiť časovú konštantu RC člena a tým zvýšiť medznú pracovnú frekvenciu obvodu, avšak toto je obmedzené maximálnou prúdovou zaťažiteľnosťou tranzistora, a tiež sa tým zvyšuje spotreba obvodu.

Externíé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]