Owain Glyndŵr

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Owain Glyndŵr
princ z Walesu
Owain Glyndŵr
Owain Glyndŵr, erb (z wikidata)
Panovanie
Panovanie14001412
Nástupcanajstarší syn Anglického panovníka
Biografické údaje
Narodeniecca 1354
Úmrtiecca 1416
Rodina
Manželka
Margaret Hanmerová
OtecGruffydd Fychan II
MatkaElen ferch Tomas ap Llywelyn
Odkazy
Spolupracuj na CommonsOwain Glyndŵr
(multimediálne súbory na commons)

Owain Glyndŵr (* cca 1354 alebo 1359 – † cca 1416) bol kráľom Walesu a posledný rodený Walesan, ktorému bol udelený titul princa z Walesu. Podnietil nakoniec neúspešnú, ale dlho trvajúcu vzburu proti vláde Anglicka vo Walese. Po svojom otcovi Gruffyddovi Fychanovi II. bol dedičom kráľovstva Powys a po svojej matke dedičom Deheubarthu.

Pozadie vzbury[upraviť | upraviť zdroj]

Udalosti, ktoré sa odohrali na konci 90. rokov 14. storočia, nasmerovali Owaina k vzbure. Jeho sused barón Grey de Ruthyn obsadil pôdu, na ktorú si Owain robil od roku 1399 nárok v parlamente. Roku 1400 ho lord Grey príliš neskoro informoval o kráľovskom príkaze vyslať vojsko na službu v škótskom pohraničí a bol tak schopný označiť Owaina u dvora ako zradcu. Grey bol priateľom kráľa Henricha IV., ktorý si krátko predtým prisvojil trón, a dosiahol Owainovo odsúdenie. Zosadený kráľ Richard II. mal vo Walese veľkú podporu a v januári 1400 vypukli v pohraničnom meste Chester, po poprave niekoľkých Richardových dôstojníkov, nepokoje.

Tieto udalosti viedli k tomu, že bol 16. septembra 1400 Owain malou skupinou svojich spojencov vyhlásený princom z Walesu. Po malých potýčkach na koni toho istého roku sa vzbura rozšírila na nasledujúci rok, kedy Owain kontroloval sever a centrum krajiny. Prvé veľké víťazstvo zaznamenali Walesania v júni pri Pumlumone. Roku 1402 vydal anglický parlament zákon potvrdzujúci anglickú nadvládu nad Walesom, ktorý ale prinútil veľa Walesanov, aby sa k povstaniu pripojili.

Vyvrcholenie národného odporu[upraviť | upraviť zdroj]

Roku 1403 sa povstanie dostalo do fázy, kedy mohlo byť označené národným hnutím. Waleskí študenti z Oxfordu odchádzali z univerzity, aby sa mohli k Owainovi pripojiť, waleskí robotníci a obchodníci odchádzali z Anglicka a vracali sa do Walesu. Stovky skúsených lukostrelcov a vojakov opustilo anglické služby, aby sa mohli pripojiť k vzbure.

Roku 1404, ako demonštráciu svojej sily, zvolal rokovania dvora na Harlech a vymenoval svojho kancelára. Krátko nato bolo zvolané rokovanie waleského parlamentu, kde bol korunovaný za princa z Walesu a oznámil svoje plány. Vyhlásil zámer ustanoviť Wales ako nezávislý štát s parlamentom a nezávislou cirkvou. Predpokladal vznik dvoch univerzít a právny poriadok sa mal vrátiť k pôvodným waleským zákonom. Anglický odpor bol redukovaný do niekoľkých izolovaných hradov a ohradených miest.

Porážka povstania[upraviť | upraviť zdroj]

Walesanom sa podarilo zabezpečiť aj podporu Francúzska, ktoré chcelo využiť Wales ako základne proti Anglicku, ale po uzavretí mieru s Angličanmi sa ich vojaci roku 1406 zo zeme stiahli. Na jar tohto roku utrpeli sily vzbúrencov niekoľko porážok. Veľkou stratou pre vzbúrencov bola strata Anglesey na konci roka.

Anglicko tiež začalo uplatňovať odlišnú stratégiu a miesto na vojenské výpravy sa zameralo na ekonomickú blokádu. Niekoľko hradov, ktoré boli v ich rukách, využívali na blokovanie obchodu a dodávok zbraní povstalcom. Na začiatku nasledujúceho roka sa začali waleskí šľachtici postupne vzdávať a na jeseň roku 1407 bol obsadený aj Owainov hrad Aberyswyth a roku 1409 aj hrad Harlech. Owainova manželka aj dve jeho dcéry boli zajaté a uväznené v Toweri.

Owainovi sa podarilo uniknúť, ale bol už len vodcom malého guerillového vojska. Roku 1410 po vpáde do Shropshire bolo zajatých mnoho vodcovských postáv povstania. Roku 1412 zajal Owain waleského vodcu spojencov anglického kráľa Dafydda Gama a získal za neho výkupné. To bola posledná významnejšia akcia povstania, pri ktorej bol Owain videný. O jeho osude po roku 1412 neexistujú žiadne dôveryhodné informácie. Napriek obrovskej odmene za jeho dolapenie nebol nikdy zajatý a tradične sa uvádza, že po smrti bol pochovaný na svojom panstve Sycharth.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Owain Glyndŵr na českej Wikipédii.