Oxana Alexandrovna Akiňšinová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Oxana Alexandrovna Akiňšinová
Celé menoOxana Alexandrovna Akiňšina
Narodenie 19. apríl 1987 (36 rokov)
Leningrad, Sovietsky zväz dnes Rusko
Povolanieherečka
Roky pôsobenia2000 – súčasnosť
ManželDmitrij Litvinov (2007 - 2010)
Deti3

Oxana Alexandrovna Akiňšinová (rus. Оксана Александровна Акиньшина – Oxana Alexandrovna Akiňšina; * 19. apríl 1987, Leningrad, Sovietsky zväz) je ruská filmová herečka.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Oxana Akiňšinová sa narodila v Leningrade (dnes Petrohrad) vo vtedajšom Sovietskom zväze. Jej otec bol automechanik a jej matka účtovníčka. Má mladšiu sestru.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Akiňšinová začala účinkovať vo filme už ako dvanásťročná a objavil ju herec Sergej Bodrov.

V roku 2001 stvárnila hlavnú rolu vo filme Lilya 4-Ever od režiséra Lukasa Moodyssona, kde za svoju rolu získala nomináciu na európsku filmovú cenu za najlepšiu herečku v roku 2002 a v rovnakom roku, za rovnakú rolu získala švédske filmové národné ocenenie Guldbaggen.

V roku 2004 získala jednu z vedľajších úloh v americkom filme The Bourne Supremacy. V roku 2006 znovu účinkovala v americkom filme Moscow Zero, ktorý nezískal pozitívne recenzie.

V roku 2019 získala hlavnú úlohu v hororovom filme Rassvet. O rok neskôr (2020) si zahrala hlavnú úlohu vo sci-fi filme Sputnik.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 2007 do roku 2010 bola Akiňšinová vydatá za obchodníka Dmitrija Litvinova, s ktorým má syna Filipa (* 2009). V januári 2013 porodila druhého syna Konstantina, s filmovému producentovi Archilovi Gelovanimu, s ktorým má tiež dcéru narodenú koncom januára 2017.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Oksana Akinshina na anglickej Wikipédii.