Oxid dusný

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Oxid dusný
Oxid dusný
Oxid dusný
Oxid dusný
Oxid dusný
Všeobecné vlastnosti
Sumárny vzorec N2O
Systematický názov Azoxid
Synonymá rajský plyn, nitrogenium oxydulatum, dinitrogenii oxidum
Vzhľad bezfarebný plyn
Fyzikálne vlastnosti
Molárna hmotnosť 44.013 g/mol
Teplota topenia -90,8 °C
Teplota varu -88,5 °C
Kritická teplota 38,8 °C
Kritický tlak 7,8 MPa
Hustota 1,2228 g/cm3 (kvapalina, -88,5 °C)

1,98 kg/m3 (plyn, 20 °C, 0,1 MPa)

Rozpustnosť 8,74 g/l
Bezpečnosť
NFPA 704
0
2
0
 
Pokiaľ je to možné a bežné, používame jednotky sústavy SI.
Ak nie je hore uvedené inak, údaje sú za normálnych podmienok.

Oxid dusný (N2O) , triviálnym názvom rajský plyn, v medicíne nazývaný Nitrogenium oxydulatum alebo Dinitrogenii oxidum, je za laboratórnych podmienok bezfarebný, nehorľavý plyn s nevýraznou, ale príjemnou vôňou a sladkastou chuťou. Jeho správny systematický názov je azoxid, pretože lepšie vystihuje štruktúru - atómy dusíka nemajú rovnaké oxidačné čísla, namiesto toho v štruktúre vystupuje azoskupina.

Rezonančné štruktúry oxidu dusného
Štruktúra oxidu dusného s dĺžkami väzieb

Hnací plyn[upraviť | upraviť zdroj]

Oxid dusný je schválený na použitie ako potravinárske prídavné látky (známy tiež ako E942), konkrétne ako aerosólový pohonný sprej. Jeho najčastejšie použitie v tejto súvislosti je ako hnací plyn v sprejových šľahačkách.

Avšak, šľahačka vyrobená s oxidom dusným je nestabilná, a vráti sa k tekutému stavu počas pol hodiny až jednu hodinu. To znamená, že metóda nie je vhodná pre zdobenia potravín, ktoré nebudú okamžite spotrebované.

Využitie v motoroch[upraviť | upraviť zdroj]

Fľaštička oxidu dusného pripevnená k motocyklu

V pretekárskom vozidle, oxid dusný (v tejto súvislosti označovaný ako NOS) umožňuje motoru spáliť viac paliva a vzduchu, čo má za následok väčší výkon. Oxid dusný sám o sebe nie je horľavý, ale rozkladom dodáva viac kyslíka ako atmosférický vzduch.

Jeden z hlavných problémov, je to, že počas takejto prevádzky môže produkovať dostatok energie na poškodenie alebo zničenie motora. Veľmi veľká sila sa zvyšuje, a ak konštrukcia motora nie je špeciálne upravená, motor môže byť vážne poškodený alebo úplne zničený. Je veľmi dôležité pre udržanie správnej prevádzkovej teploty a hladiny paliva, aby sa zabránilo „predčasnému zapáleniu“, alebo „výbuchu“ (niekedy označované ako „klepanie“). Väčšina problémov, ktoré sú spojené s takýmto používaním oxidu dusného, nepochádza z mechanického zlyhania kvôli zvýšeniu výkonu. Od vzduchu je hustejší čo má za následok dramatický zvyšujúci sa tlak. Zvýšený tlak vytvorí teplo, a teplo spôsobí mnoho problémov pri tavení piestu, hlavy valca a ventilov.

Raketové motory[upraviť | upraviť zdroj]

V raketových motoroch môže byť použitý ako oxidant, napr. bol použitý v hybridnom motore suborbitálneho raketoplánu SpaceShipOne, alebo môže byť použitý ako jednozložkové palivo - monopropellant. Hoci oxid dusný sa považuje za relatívne bezpečné palivo, tak z toho plynúce podcenenie rizík viedlo k smrti troch zamestnancov a ťažkým zraneniam ďaľších, pri neočakávanej explózii oxidu dusného v spoločnosti Scaled Composites, pri testoch motorov pre SpceShip One a SpaceShipTwo.[1]

Využitie v medicíne[upraviť | upraviť zdroj]

Oxid dusný sa v medicíne používa hlavne ako anestetikum. Najčastejší pomer kyslíka a oxidu dusného je 50:50, bežne známy ako Entonox alebo Nitronox, a je používaný k prežitiu a zmierneniu bolesti spojenej s pôrodom, traumou a infarktmi.

Profesionálne využitie zahŕňa aj prietokomery, ktoré umožňujú pomer kyslíka a oxidu dusného individuálne upraviť.

Vzhľadom na to, že oxid dusný je minimálne metabolizovaný, zachováva účinnosť pri vydychovaní do miestnosti a môže predstavovať nebezpečenstvo zamestnanca na klinike v prípade, že je v zle vetranej miestnosti (pozri nižšie).

Bezpečnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Oxid dusný je ťažší než vzduch- pomer hustôt 1,53:1. Plyn v uzavretých priestoroch vytláča vzduch a tak hrozí nebezpečenstvo udusenia. V prípade nahromadenia v uzavretých priestoroch hrozí aj nebezpečenstvo požiaru.

Prvá pomoc[upraviť | upraviť zdroj]

Postihnuté osoby vyviesť na čerstvý vzduch a dať im k dispozícii dýchacie prístroje nezávislé od okolitého vzduchu. Držať v teple a pokoji, povolať lekára, v prípade zástavy dýchania zaviesť umelé dýchanie.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Oxid dusný

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  1. SCHWARTZ, John. Safety Lapse Is Suggested in Fatal Blast at Test Site. The New York Times (New York: The New York Times Company), 2008-02-09. Dostupné online [cit. 2022-05-30]. ISSN 1553-8095.