Oxid dusný

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Oxid dusný
[[Obrázok:3D model molekuly N2O

3D schéma molekuly N2O

2D schéma molekuly N2O|center|180px|Oxid dusný]]
Všeobecné vlastnosti
Sumárny vzorec N2O
Synonymá rajský plyn
Vzhľad bezfarebný plyn
Fyzikálne vlastnosti
Molárna hmotnosť 44.013 g/mol
Teplota topenia -90,8 °C
Teplota varu -88,5 °C
Kritická teplota 38,8 °C
Kritický tlak 7,8 MPa
Hustota 1,2228 g/cm3 (kvapalina, -88,5 °C)

1,98 kg/m3 (plyn, 20 °C, 0,1 MPa)

Rozpustnosť 8,74 g/l
Bezpečnosť
NFPA 704
NFPA 704.svg
0
2
0
 
Pokiaľ je to možné a bežné, používame jednotky sústavy SI.
Ak nie je hore uvedené inak, údaje sú za normálnych podmienok.

Oxid dusný (N2O) , triviálnym názvom rajský plyn, v medicíne nazývaný Nitrogenium oxydulatum alebo Dinitrogenii oxidum, je za laboratórnych podmienok bezfarebný, nehorľavý plyn s nevýraznou, ale príjemnou vôňou a sladkastou chuťou. Jeho správny systematický názov je azoxid, pretože lepšie vystihuje štruktúru - atómy dusíka nemajú rovnaké oxidačné čísla, namiesto toho v štruktúre vystupuje azo-skupina.

Hnací plyn[upraviť | upraviť zdroj]

Oxid dusný je schválený na použitie ako potravinárske prídavné látky (známy tiež ako E942), konkrétne ako aerosólový pohonný sprej. Jeho najčastejšie použitie v tejto súvislosti je ako hnací plyn v sprejových šľahačkách.

Avšak, šľahačka vyrobená s oxidom dusným je nestabilná, a vráti sa k tekutému stavu počas pol hodiny až jednu hodinu. To znamená, že metóda nie je vhodná pre zdobenia potravín, ktoré nebudú okamžite spotrebované.

Využitie v motoroch[upraviť | upraviť zdroj]

Fľaštička oxidu dusného pripevnená k motocyklu

V pretekárskom vozidle, oxid dusný (v tejto súvislosti označovaný ako NOS) umožňuje motoru spáliť viac paliva a vzduchu, čo má za následok väčší výkon. Oxid dusný sám o sebe nie je horľavý, ale rozkladom dodáva viac kyslíka ako atmosférický vzduch.

Jeden z hlavných problémov, je to, že počas takejto prevádzky môže produkovať dostatok energie na poškodenie alebo zničenie motora. Veľmi veľká sila sa zvyšuje, a ak konštrukcia motora nie je špeciálne upravená, motor môže byť vážne poškodený alebo úplne zničený. Je veľmi dôležité pre udržanie správnej prevádzkovej teploty a hladiny paliva, aby sa zabránilo „predčasnému zapáleniu“, alebo „výbuchu“ (niekedy označované ako „klepanie“). Väčšina problémov, ktoré sú spojené s takýmto používaním oxidu dusného, nepochádza z mechanického zlyhania kvôli zvýšeniu výkonu. Od vzduchu je hustejší čo má za následok dramatický zvyšujúci sa tlak. Zvýšený tlak vytvorí teplo, a teplo spôsobí mnoho problémov pri tavení piestu, hlavy valca a ventilov.

Raketové motory[upraviť | upraviť zdroj]

V raketových motoroch môže byť použitý ako oxidant, napr. bol použitý v hybridnom motore suborbitálneho raketoplánu SpaceShipOne, alebo môže byť použitý ako jednozložkové palivo - monopropellant. Hoci oxid dusný sa považuje za relatívne bezpečné palivo, tak z toho plynúce podcenenie rizík viedlo k smrti troch zamestnancov a ťažkým zraneniam ďaľších, pri neočakávanej explózii oxidu dusného v spoločnosti Scaled Composites, pri testoch motorov pre SpceShip One a SpaceShiprTwo.[1]

Využitie v medicíne[upraviť | upraviť zdroj]

Oxid dusný sa v medicíne používa hlavne ako anestetikum. Najčastejší pomer kyslíka a oxidu dusného je 50:50, bežne známy ako Entonox alebo Nitronox, a je používaný k prežitiu a zmierneniu bolesti spojenej s pôrodom, traumou a infarktmi.

Profesionálne využitie zahŕňa aj prietokomery, ktoré umožňujú pomer kyslíka a oxidu dusného individuálne upraviť.

Vzhľadom na to, že oxid dusný je minimálne metabolizovaný, zachováva účinnosť pri vydychovaní do miestnosti a môže predstavovať nebezpečenstvo zamestnanca na klinike v prípade, že je v zle vetranej miestnosti (pozri nižšie).

Bezpečnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Oxid dusný je ťažší než vzduch- pomer hustôt 1,53:1. Plyn v uzavretých priestoroch vytláča vzduch a tak hrozí nebezpečenstvo udusenia. V prípade nahromadenia v uzavretých priestoroch hrozí aj nebezpečenstvo požiaru.

Prvá pomoc[upraviť | upraviť zdroj]

Postihnuté osoby vyviesť na čerstvý vzduch a dať im k dispozícii dýchacie prístroje nezávislé od okolitého vzduchu. Držať v teple a pokoji, povolať lekára, v prípade zástavy dýchania zaviesť umelé dýchanie.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Oxid dusný

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • [1] bezpečnostný list pre oxid dusný skvapalnený pod tlakom
  1. SCHWARTZ, John. Safety Lapse Is Suggested in Fatal Blast at Test Site. The New York Times (New York: The New York Times Company), 2008-02-09. Dostupné online [cit. 2022-05-30]. ISSN 1553-8095.