Pád meteoritu 15. februára 2013

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Stopa, ktorú zanechal meteorit, keď prechádzal nad Čeľabinskom
Záznam pádu meteoritu

Pád meteoritu 15. februára 2013 sa odohral na území Ruska, v okolí mesta Čeľabinsk. V jeho dôsledku sa zranilo vyše 1200 ľudí.

15. februára 2013 o 9:13 jekaterinburského času (3:13 UTC) vstúpila do zemskej atmosféry nad južným Uralom planétka rýchlosťou asi 54 000 km/h (15 km/s)[1] (teda zhruba 44-krát rýchlejšie ako zvuk), s odhadovanou hmotnosťou 10 000 ton a s priemerom asi 17 metrov, vďaka čomu bola zaradená medzi najvýraznejšie známe vstupy vesmírnych telies do zemskej atmosféry. Je dokonca možné, že ide o najväčšie teleso, ktoré vstúpilo do atmosféry Zeme od pádu tunguzského telesa (ktoré malo predpokladaný priemer asi 60 metrov).

Prechod planétky atmosférou bol pozorovaný ako výrazný bolid zo Sverdľovskej oblasti, Ťumenskej oblasti, Orenburskej oblasti, ako aj z Baškirska a severu Kazachstanu. Najvýraznejšie sa však prejavil nad Čeľabinskou oblasťou, nad ktorou sa planétka vo výške medzi 30 až 50 kilometrami nad zemou rozpadla, pričom jej výbuch bol ekvivalentný výbuchu 500 kiloton TNT. Následná tlaková vlna vyrazila v Čeľabinsku a jeho okolí okná tisíckam budov, ktorých črepy zranili vyše 1200 ľudí. Vplyvom tlakovej vlny sa zrútila aj strecha a časť múru v miestnej zinkovni. Celkové škody na majetku prevýšili jednu miliardu rubľov. Zvyšky meteoru dopadli ako meteority najmenej na tri miesta, dve pri jazere Čebarkul a jedno pri meste Zlatoust. Jeden z fragmentov meteoritu prerazil zamrznutý povrch jazera Čebarkul a vytvoril tak v ľade kráter o priemere asi 6 metrov.

Udalosť je uvádzaná ako najvýraznejšia tohto typu od Tunguskej udalosti v roku 1908, ale na rozdiel od nej bola široko pozorovaná a zdokumentovaná. Je tiež prvým preukázaným prípadom v histórii, keď vplyvom pádu meteoritu došlo k zraneniu väčšieho počtu ľudí.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Príbuzné témy[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]