Pás cudnosti

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pás cudnosti na výstave 100 000 rokov sexu v Helms Museum, Hamburg-Harburg
Pás cudnosti v múzeu mučiacich nástrojov vo Freiburgu

Pás cudnosti je zariadenie (v podstate doplnok odevu), ktoré má zabraňovať sexuálnemu styku, prípadne masturbácii, eventuálne môže slúžiť aj ako prevencia pred znásilnením. Môže však slúžiť aj ako pomôcka pri rôznych sexuálnych aktivitách. Dnes sa používa predovšetkým v praktikách BDSM. Existujú jeho mužské aj ženské varianty.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Pásy cudnosti sú obklopené mýtmi. Prvé zmienky pochádzajú spred roka 1000, pričom sú považované za teologické metafory pre myšlienky vernosti a čistoty.[1][2] Počiatok ich používania je prisudzovaný bohatým križiackym rytierom, ktorí chceli zabrániť svojim ženám pohlavnému styku. Avšak prvé ucelené informácie o pásoch cudnosti sa objavujú až v 14. storočí v diele Bellifortis od Konrada Kyesera. V diele sa nachádza ilustrácia, na ktorej sa nachádza železný pás, ktorý podľa autora nosia ženy vo Florencii. Následne Kyeser uvádza, že podobné opasky sa vyrábajú v ďalších talianskych mestách. Nie je však zrejme, či ide o spoľahlivé fakty alebo autorskú fikciu. [3]

Následne existuje len málo diel, ktoré sa venujú tejto problematike, a aj tie sa odkazujú navzájom.[1] Vytvorené pásy cudnosti v období pred 20. storočím boli často vybavené polstrovaním, ktoré ale vyžadovalo častú výmenu. To znamená, že by bolo veľmi nepraktické nosiť ho dlhodobo bez otvorenia.[3] Predpokladá sa preto, že slúžili skôr ako sexuálna hračka alebo ako prostriedok proti znásilneniu. Koncom 19. storočia sa začína posilňovať obraz žiarlivého manžela, ktorý počas svojej neprítomnosti zamyká genitálie svojej manželky. S týmto posilňovaním obrazu muža, ktorý sa snaží o kontrolu manželkinho správania, postupne začína narastať povedomie o týchto pomôckach.

Od 18. storočia do 30. rokov 20. storočia bola masturbácia medicínou západných krajín všeobecne považovaná za škodlivú. Lekári mali za to, že masturbácia môže v extrémnych prípadoch viesť k šialenstvu, slepote či smrti.[3] V lekárskych časopisoch tej doby je preto možné nájsť množstvo zmienok o používaní zariadení podobných pásu cudnosti k zabráneniu masturbácie u detí a dospievajúcich. Na patentovom úrade USA sú dokonca patenty na takéto antimasturbačné zariadenia.

Využitie v súčasnosti[upraviť | upraviť zdroj]

V dnešnej dobe sú pásy cudnosti používané predovšetkým pri konsenzuálnych BDSM praktikách ako prejav submisie voči partnerovi. Sú určené na zabránenie masturbácie a u mužov väčšinou aj plnohodnotnej erekcie.

Dlhodobo nositeľné pásy cudnosti musia umožňovať základné telesné funkcie a byť z materiálov, ktoré sú trvanlivé a ktoré telo dobre znáša. Tie ostatné (napríklad všetky kožené alebo príliš malé či úzke) sú použiteľné len na krátkodobé hry.

Aj keď sa s pásom cudnosti spája povera, že zamknutá osoba si genitálie nemôže vyslobodiť, bez dodatočných doplnkov (napr. piercingy) je stále možné z pásu uniknúť.

Typy pásov cudnosti[upraviť | upraviť zdroj]

mužský otrok s kovovou klietkou na penis pre trvalú cudnosť

Dnešné bezpečné pásy cudnosti je možné deliť na dva typy z pohľadu zabránenia prístupu ku genitáliám:

  • Typ klietka, ktorá uzatvára mužské pohlavné orgány.
  • Pás cudnosti florentského typu, ktorý existuje vo variantoch pre mužov aj ženy. Často sa robí priamo na mieru pre jedinca. Tvorí ho zvyčajne kovový pruh okolo pása, na ktorý sa v prednej časti napája akýsi "štít". Jeho spodná časť prechádza pomedzi nohy, a tým zakrýva genitálie. V mieste ritného otvoru je buď otvor, alebo sú vzadu v mieste análneho otvoru miesto súvislého štítu iba retiazky či oceľové lanká.

Z pohľadu materiálu dnes existuje široká plejáda pásov cudnosti. Najčastejšie sa vyrábajú kovové, kožené, silikónové alebo plastové. S rozvojom elektrotechniky sa vytvárajú aj nové prototypy na diaľkové uzamykanie alebo pásy cudnosti spojené s elektrošokmi.

Zdravotné riziká a hygiena[upraviť | upraviť zdroj]

Dlhodobé nosenie pásu cudnosti vyžaduje zvýšenú starostlivosť o hygienu genitálií kvôli nedostatočnému priestoru v zariadení. Pri jej zanedbaní hrozí u mužov infekcia predkožkového vaku.[4] Pri dlhodobom používaní katetra môže hroziť zápal močovej trubice.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b STASZAK, Jean-François; MARIA GRAVARI-BARBAS; NELSON H. GRABURN. Tout ce que vous voulez savoir sur les sexualités touristiques. Ce qu’on en a su, ce qu’on en sait et ce qu’il reste à en savoir. Téoros: Revue de recherche en tourisme, 2018, roč. 37, čís. 2. Dostupné online [cit. 2021-03-31]. ISSN 0712-8657. DOI10.7202/1055635ar.
  2. FESSENDEN, Marissa. Medieval Chastity Belts Are a Myth [online]. Smithsonian Magazine, [cit. 2021-03-31]. Dostupné online. (po anglicky)
  3. a b c Mužský a ženský pás cudnosti: história, fakty [online]. Sodium Media, [cit. 2021-03-31]. Dostupné online.
  4. Začervenaný penis u mužov a chlapcov? Spoznajte najčastejšie príčiny - príznak | Zdravotéka [online]. zdravoteka.sk, [cit. 2021-03-31]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Pás cudnosti na českej Wikipédii a Ceinture de chasteté na francúzskej Wikipédii.