Pásnice

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pásnice

Lineus geniculatus
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Nemertini
Schultze, 1851
Synonymá
páskovce, Nemertea, Nemertina, Nemertinea
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Pásnice (iné názvy: páskovce, nemertíny, nemertiny; lat. Nemertini, Nemertea, Nemertina, Nemertinea) sú kmeň špirálovcov. Je to malá skupina takmer výhradne morských červovitých živočíchov.

Povrch tela tvorí obrvený epitel s množstvom žľazových buniek. Prvýkrát v živočíšnej ríši u nich pozorujeme uzavretú obehovú sústavu a otvorenú tráviacu sústavu – majú už funkčný terminálne umiestnený anus. Dýchajú pritom celým povrchom. Špecifickým znakom pásnic je vyliačiteľný chobot, ktorý má často na konci stilet s jedovou žľazou. Chobot sa zaťahuje zvláštnym svalom do trubicovitej slepej dutiny, nazývanej rhynchocoel. Inak nemajú súvislú telovú dutinu, na základe čoho boli dlhé roky zaraďované do konvergentnej polyfyletickej skupiny Acoelomata.

Anatómia[upraviť | upraviť zdroj]

Nervová sústava je pásová, receptory sú málo vyvinuté: majú len ploché oči a niekedy statocysty. Vylučovanie zabezpečujú protonefrídie, ktoré však už nečerpajú metabolity zo štrbiniek mezenchýmu, ale z ciev, s ktorými sú v bezprostrednom kontakte. Buchar (in Novák a kol., 1969) uvažuje dokonca o tom, že sú prechodným typom medzi proto– a metanefrídiami.

Rozmnožovanie a vývin[upraviť | upraviť zdroj]

gonochoristy. Reprodukčná sústava je pomerne jednoduchá. Morské druhy sa vyvíjajú cez trochofóroidnú larvu pilídium, vývin niekoľkých sladkovodných druhov je priamy. Poznáme asi 900 druhov pásnic.

Systematika[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Pásnice
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Pásnice

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]