Pľuzgiernik lekársky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pľuzgiernik lekársky
Lytta vesicatoria side2.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Lytta vesicatoria
(Linnaeus, 1758)
Synonymá
španielska muška, kantarida, kantarída
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Pľuzgiernik lekársky (názvy používané mimo taxonómie: španielska muška, kantarida, kantarída; lat. Lytta vesicatoria, Cantharis vesicatoria, Meloë vesicatoria[1]) je jedovatý chrobák patriaci do čeľade májkovitých.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Vyskytuje sa v teplejších oblastiach. U nás sa objavuje v prvej polovici júna. Dospelé jedince sa hromadne vyskytujú na listnatých stromoch, najmä na jaseňoch, na ktorých požierajú listy. Samice kladú vajíčka do blízkosti hniezd samotárskych včiel (otvor v zemi). Vyliahnuté larvy vylezú na kvitnúcu rastlinu a čakajú na príchod včely. Pomocou troch pazúrikov sa prichytia na včelu, ktorá ich zanesie do hniezda. Tam sa larvy pľuzgiernika živia včelími larvami a zásobami včelích potravín.[2]

Veľkosť a vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Celé telo aj s končatinami a tykadlami má kovovo-zelené. Hlavu má riedko ochlpenú a krovky lysé. Tykadlá sú článkované. Dosahuje dĺžku 12 – 21 mm. Už na diaľku sa prezrádza charakteristickým zápachom – „myšinou“.

Jedovatosť[upraviť | upraviť zdroj]

Telo chrobáka obsahuje prudký jed kantaridín, ktorý nebezpečne pôsobí na obličky. Jedovatá látka bola odhadnutá na približne 0,2 – 0,7 mg na chrobáka. Jed produkujú hlavne samce. Chrobák taktiež vylučuje jedovaté činidlo, ktoré vylučuje z kĺbov ako mliečnu kvapalinu. Kontakt s touto tekutinou spôsobuje vznik pľuzgierov.

Z chrobáka sa vyrábajú tri druhy drog. Najznámejšia je droga tvorená usušeným telom chrobáka, nazývaná kantarida, kantaridy, španielska muška či španielske mušky. Obsahuje okrem iného vyššie uvedený kantaridín a v minulosti sa používala aj ako známe afrodiziakum – pozri španielska muška.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Pozri zdroje uvedené v článku španielska muška.
  2. BRTEK, Ľubomír; KORBEL, Ladislav. Veľká kniha živočíchov: hmyz, ryby, obojživelníky, plazy, vtáky, cicavce. Ilustrácie Jindřich Krejča. 3. vyd. [s.l.] : Príroda, 1997. ISBN 9788007009905.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]