PCI-X
PCI-X (Peripheral Component Interconnect Extended) je v informatike štandard počítačovej zbernice pre rozširujúce karty. Bola navrhnutá ako spätne kompatibilná náhrada zbernice PCI 2.3, voči ktorej zdvojnásobuje šírku dátovej zbernice, zvyšuje maximálnu frekvenciu a upravuje komunikačné protokoly. Spätná kompatibilita je zabezpečená použitím rovnakej architektúry, protokolu a konektorov. Zbernica PCI-X nenahradila zbernicu PCI, pretože sa dostatočne nerozšírila. Nástupcom zbernice PCI tak bola až zbernica PCI-Express.
História
[upraviť | upraviť zdroj]Zbernicu PCI-X vyvinuli v roku 1998 spoločnosti IBM, HP a Compaq ako náhradu existujúcej PCI zbernice, ktorá už nedokázala uspokojiť potreby najvýkonnejších zariadení na vysokú dátovú priepustnosť (sieťové karty pre Gigabitový Ethernet, Fibre Channel, Ultra3 SCSI i klasické IDE PATA radiče a ďalšie zariadenia).
Technický popis
[upraviť | upraviť zdroj]PCI-X upravuje PCI štandard zdvojnásobením maximálnej frekvencie (z 66 MHz na 133 MHz), rozšírením dátovej zbernice na 64 bitov a tým sa razantne zvýšila dátová priepustnosť. Teoretická maximálna prenosová rýchlosť dát je u PCI-X až 1,064 GB/s, v porovnaní s 532 MB/s štandardnej PCI zbernice. PCI-X prinieslo niektoré vlastnosti, ktoré umožňujú zachovať beh počítača aj v prípade poruchy na niektorej karte - chybné karty sa môžu znovu nakonfigurovať alebo odpojiť. PCI-X všeobecne zachováva spätnú kompatibilitu s PCI 2.x. Karty PCI-X je možné použiť v PCI slote, len na základných doskách, ktoré podporujú napájanie 3,3 V. V zbernici PCI-X môžu pracovať 3,3 V PCI karty. Karty PCI-X a PCI môžu byť používané na PCI-X zbernici súčasne, ale rýchlosť je potom limitovaná najpomalšou kartou. Napríklad PCI 2.3 zariadenia bežiace na 32 bitoch a 66 MHz, ktoré je zapojené do PCI-X 133 MHz zbernice, zníži rýchlosť zbernice na 266 MB/s.
Verzia
[upraviť | upraviť zdroj]Všetky karty alebo sloty majú 64-bit implementáciu a líšia sa nasledovne:
- Karty
- 66 MHz (pridané v Rev. 1.0)
- 100 MHz (implementované 133 MHz adaptérom na niektorých serveroch)
- 133 MHz (pridané v Rev. 1.0)
- 266 MHz (pridané v Rev. 2.0)
- 533 MHz (pridané v Rev. 2.0)
- Sloty
- 66 MHz (možno nájsť v starých serveroch)
- 133 MHz (najbežnejšie v moderných serveroch)
- 266 MHz (nahradené PCI-e)
- 533 MHz (nahradené PCI-e)
PCI-X 2.0
[upraviť | upraviť zdroj]V roku 2003 PCI SIG ratifikovalo PCI-X 2.0. Prinieslo 2 nové verzie 266 MHz a 533 MHz, množstvo prenesených dát sa zvýšilo na 2,15 GB/s a 4,3 GB/s. Ďalej bolo vybavené podporou ECC (Error Correction Code), ktoré automaticky opravuje chyby vzniknuté pri prenose dát, 16 bitovým rozhraním, ktoré umožňuje použiť zariadenie obmedzené miestom, napríklad integrované RAID radiče. Podobne ako u PCI Express boli pridané PtP funkcie, ktoré dovoľujú zariadeniam na zbernici komunikovať jednému s druhým, bez toho, aby pri tom zaťažovali CPU alebo bus controller.
Pozri aj
[upraviť | upraviť zdroj]Zdroj
[upraviť | upraviť zdroj]Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku PCI-X na českej Wikipédii.