PENTA INVESTMENTS LIMITED

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Súradnice: 48°07′48″S 17°06′24″V / 48,129886°S 17,106652°V / 48.129886; 17.106652

Penta Investments
PENTA INVESTMENTS LIMITED
Odvetvieinvestičná spoločnosť
Založená1994
SídloLimassol, Cyprus
Zamestnancov200
WebPenta Investments
Sídlo na Einsteinovej v Bratislave

PENTA INVESTMENTS LIMITED, skrátene Penta, je cyperský podnik (jeho právna forma je podobná slovenskej spoločnosti s ručením obmedzeným), ktorý bol založený v roku 1999 resp. 2005 (podrobnosti pozri nižšie), a ktorý spravuje investičné portfólio cyperskej holdingovej spoločnosti PENTA HOLDINGS LIMITED. Pôvodne sa vyvinul zo slovenského podniku založeného v roku 1994.

Spoločnosť PENTA INVESTMENTS LIMITED má rovnomenné organizačné zložky na Slovensku, v Česku, Poľsku a Holandsku. Slovenská organizačná zložka sa konkrétne volá PENTA INVESTMENTS LIMITED, o.z., sídli na Einsteinovej ulici v budove Digital Park II (predtým sídlila na Križkovej 9) a jej vedúcim je Jaroslav Haščák a Lucia Toperczerová.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

PENTA INVESTMENTS LIMITED je jedna z dvoch veľkých investičných skupín na Slovensku (druhá je J&T). Najprv podnik fungoval ako obchodník s cennými papiermi, neskôr začal investovať v oblasti private equity a v oblasti nehnuteľností, t.j. real estate (na stránkach firmy sa uvádza, že do nehnuteľností investujú od roku 2005, ale podľa obchodného registra vlastnili dcéru Penta REALITY - pozri nižšie - už oveľa skôr). Od roku 2008 investuje už v 14 krajinách Európy, hlavným pôsobiskom zostáva (od roku 1994) Slovensko, (od roku 2001) Česko a (od roku 2005) Poľsko.

Firma od posledných rokov 20. storočia podniká alebo podnikala najmä vo finančnom sektore, energetike, spracovateľskom priemysle, zdravotníctve, maloobchode, zábavnom priemysle a nehnuteľnostiach.

Na výročnej správe z roku 2010 sú ako hlavné osobnosti PENTA HOLDING LIMITED a PENTA INVESTMENT LIMITED uvedené mená: Marek Dospiva, Jaroslav Haščák, Jozef Oravkin, Martin Kúšik, Iain Child, Eduard Maták a Jozef Špirko.

Z pôvodného počtu menej ako 5 zamestnancov sa Penta rozrástla na dnešných 200 zamestnancov v zastúpeniach v piatich štátoch. Nepriamo, teda prostredníctvom spoločností v portfóliu, podnik zamestnával v apríli 2013 asi 30 000 ľudí[1].

Dejiny činnosti podniku (skupiny)[upraviť | upraviť zdroj]

Zakladateľmi boli Marek Dospiva a Jaroslav Haščák, ktorí zakladateľský kapitál získali z dovozu textilných výrobkov z Číny (kde boli na študijnom pobyte) do Česko-Slovenska začiatkom 90. rokov. V roku 1994 potom títo dvaja spolu s Jozefom Oravkinom, Martinom Kúšikom a Jurajom Herkom založili firmu Penta Brokers (pozri nižšie) na obchodovanie s cennými papiermi. Názov "Penta" pochádza zo skutočnosti, že zakladateľov bolo päť (po grécky penta). Juraja Herku v roku 2002 nahradil Jozef Špirko, ktorý pracoval v Pente prakticky od jej začiatku ako investičný manažér.

V rokoch 1994-1997 firma investovala predovšetkým do nákupu opcií. Rok 1997 bol v dejinách firmy rozhodujúci tým, že ovládla fond VÚB Kupón s hodnotou aktív okolo 9 mld. Sk, ktorý spravoval vyše 100 podnikov. Podľa slov M. Dospivu: Po VÚB Kupóne nám dostatok kapitálu umožnil získavať v podnikoch majoritu, reštrukturalizovať ich, zvyšovať ich trhové podiely a následne takto zhodnotené predať. Toto sú v podstate princípy, na ktorých funguje podnikanie Penty dodnes. V rokoch 1997 - 2002 takto firma "reštrukturalizovala" napríklad podniky:

V roku 1999 Penta reštrukturalizovala svoje podnikanie do holdingovej podoby s materskou spoločnosťou na Cypre (pozri nižšie). V roku 2001 Penta vstúpila na český trh, kde investovala do podnikov:

V rokoch 2002–2006 nastal vysoký rast čistej hodnoty aktív (NAV) celej skupiny z cca 70 mil. EUR na 460 mil. EUR; v tomto období firma napríklad investovala do zdravotných poisťovní:

V roku 2005 Penta:

 • finalizovala vnútornú reštrukturalizáciu, ktorou sa dosiahlo, že má Penta z medzinárodného hľadiska štruktúru štandardnej private equity firmy;
 • začala investovať do nehnuteľností (začali s projektom Digital Park v Bratislave, za tri roky sa stali jedným z troch top developerov na Slovensku a v roku 2010 expandovali do nehnuteľností v Česku)
 • expandovala do Poľska. V Poľsku Penta v súčasnosti patrí medzi tri hlavné investičné skupiny. Investovali tam napr. do lekárenstva a kúpili najväčšiu nezávislú maloobchodnú sieť Žabka.

V roku 2008 začala významná investícia do mäsopriemyslu v Maďarsku, investície v ďalších desiatich krajinách Európy a Penta bola organizačne rozdelená na dve oblasti podnikania "private equity" a "real estate". V roku 2010 dosahoval NAV Penty 859 mil. EUR a jej aktíva 2,7 mld. EUR.

V roku 2014 ovládla Penta denník Plus 1 deň, týždenníky Plus 7 dní a Trend a čiastočne aj denník SME.[2]

Dejiny právnej štruktúry podniku (skupiny)[upraviť | upraviť zdroj]

Celá Penta (ako podnik vlastnený predovšetkým istou skupinou ľudí) de facto vznikla v roku 1994 na Slovensku pod názvom Penta Brokers, s.r.o. (zápis do obch. registra 21.9.1994). Tento podnik bol v roku 1995 premenovaný/premenený na podnik Penta Brokers, a.s., obchodník s cennými papiermi, ktorý bol v roku 1998 zrušený zlúčením s podnikom AKS, a.s. (založeným v roku 1997 a zlikvidovaným v roku 2000). V roku 1998 bol "namiesto" podniku Penta Brokers založený podnik Penta Group, a.s., ktorý bol v apríli 2005 premenovaný na WFSE, a.s. (existuje dodnes, (najneskôr) od roku 2002 bol jeho vlastníkom cyperský podnik PENTA HOLDING LIMITED a od roku 2006 cyperský podnik PENTA INVESTMENTS LIMITED s reg. č. C 158996). Pre oblasť realít bol v roku 1997 (odkúpením a kompletnou transformáciou známeho vydavateľstva PRÍRODA a.s. [3]) paralelne vytvorený podnik EAST REAL, a.s., ktorý bol v roku 2001 premenovaný na Penta REALITY, a.s.; tento podnik je od roku 2011 v likvidácii.

Súčasný podnik de iure vznikol až v roku 2005 na Cypre pod názvom PENTA TRUST LIMITED a po pár mesiacoch bol premenovaný na PENTA INVESTMENTS LIMITED (reg. č. C 158996). Táto cyperská spoločnosť však de facto vznikla už v roku 1999 ako podnik pod rovnakým názvom (PENTA INVESTMENTS LIMITED, reg. č. C 101571), ktorý bol v roku 2005 premenovaný na PENTA FIRST FUND LIMITED (pod týmto názvom existuje dodnes, ale investičné aktivity, zdá sa, prebral podnik PENTA INVESTMENTS LIMITED s reg. č. C 158996). V rovnaký deň ako PENTA INVESTMENTS LIMITED s reg. r. C 101571 bola na Cypre založená aj holdingová spoločnosť PENTA HOLDING LIMITED (=PENTA HOLDINGS LIMITED; reg. č. C 101570).

Pokiaľ ide o súčasný stav na Slovensku, cyperská PENTA INVESTMENTS LIMITED (resp. istý čas bola vlastníkom pre zmenu PENTA HOLDINGS LIMITED) v roku 2004 založila samostatný podnik pod názvom WFGD, a.s. (2004-2005), ktorý bol čoskoro premenovaný na Penta Investments, a.s. (2005-2007) a potom na Penta Investments, s.r.o. (2007-2008). Podnik Penta Investments. s.r.o. bol v roku 2008 zlúčený s cyperskou PENTA INVESTMENTS LIMITED (a teda zrejme aj s jej slovenskou organizačnou zložkou). V roku 2011 cyperská PENTA INVESTMENTS LIMITED na Slovensku opäť založila paralelne k svojej slovenskej organizačnej zložke nový podnik pod názvom Penta Investments, s. r. o. (s medzerami v skratke na konci názvu).

Oblasti podnikania[upraviť | upraviť zdroj]

Skupina Penta v súčasnosti definuje 6 segmentov ako kľúčové oblasti jej podnikania: zdravotníctvo, real estate, retail, finančné služby, výroba a média.

Zdravotníctvo[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2004 spoločnosť Penta Investments ohlásila vstup do oblasti zdravotníctva a to hneď vo viacerých krajinách, najmä na Slovensku, Česku a Poľsku. Už v tomto roku skupina avizovala, že má ambíciu byť poskytovateľom zdravotnej starostlivosti ako aj pôsobiť na trhu so zdravotným poistením. Rovnako začala pôsobiť aj na trhu lekárni a distribúcie liekov.[4]

Penta už v úvode svojho pôsobenia v zdravotníctve avizovala, že má ambíciu byť dlhodobým investorom v tomto sektore.[4]

Dnes je už Penta v zdravotníctve etablovaným subjektom a to vo viacerých krajinách. Svoju nemocničnú sieť Penta Hospitals prevádzkuje na Slovensku, v Česku a Poľsku.[5] Na Slovensku prevádzkuje aj súkromnú sieť polikliník ProCare. V Česku je Penta vlastníkom súkromnej siete domovov sociálnych služieb Alzheimer Home.[6]

Svoju lekárenskú sieť Dr.Max Penta prevádzkuje dnes už v 6 krajinách Európy a to na Slovensku, v Česku, Poľsku, Rumunsku, Srbsku a Taliansku. Sieť lekárni Dr. Max je momentálne 2. najväčšia sieť lekárni v Európe.[7]

Na Slovensku Penta prevádzkuje aj súkromnú zdravotnú poisťovňu Dôvera.[8]

Medzi najznámejšie projekty Peny v zdravotníctve patria dve nové súkromné nemocnice. V roku 2017 Penta otvorila novú nemocnicu v Michalovciach, pričom sa jednalo o vôbec prvú postavenú všeobecnú nemocnicu na Slovensku od roku 1989.[9] V apríli roku 2023 Penta otvorila nemocnicu novej generácie Bory v Bratislave.[10] Návrh nemocnice pochádza z dielne holandského architektonického štúdia Dutch Health Architects, ktoré sa na budovy nemocníc špecializujú.[11] Nemocnica Bory k dnešnému dňu predstavuje najväčšiu súkromnú investíciu do slovenského zdravotníctva a to v hodnote 240 miliónov eur. Nemocnica je zároveň prvou koncovou nemocnicou siete Penta Hospitals na Slovensku.[12]

Nehnuteľnosti[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2005 Penta vstúpila aj do odvetia realitného developmentu. V súčasnosti jej portfólio pozostáva z viac ako 32 komerčných, rezidenčných či retailových projektov.[13] Primárne sa zameriava na budovanie nových mestských štvrtí, čoho príkladom sú projekty Bory Bývanie v Bratislave[14] [15][16] alebo tiež pražská Waltrovka.[17][18]

Medzi najznámejšie realitné projekty Penty patria s určitosťou dve spolupráce so svetovým architektonickým štúdiom Zaha Hadid Architects, ktoré navrhlo projekt SKY PARK[19][20] v bratislavskom “downtowne“ a tiež projekt Masaryčka, ktorý zahŕňal výstavbu kancelárskej budovy a komplexnú rekonštrukciu okolia Masarykovej železničnej stanice v centre Prahy.[21]

Penta v rámci svojej realitnej divízie spolupracuje aj s lokálnymi architektonickými štúdiami z Česka a Slovenska, ako sú napríklad Jakub Cigler Architects, Valo Sadovský Architects alebo DF Creative Group.[22]

V spolupráci s Martin Paškom, PAMARCH, DF Creative Group a štúdiom Perspektiv, Penta v roku 2021 zrekonštruovala národnú kultúrnu pamiatku – Jurkovičovú Tepláreň.[23] Zrekonštruovaná budova teplárne získala viacero významných ocenení, ako sú napríklad medzinárodná cena Architecture Master Prize Award, alebo Cena Dušana Jurkoviča.[24]

Okrem týchto projektov Penta Real Estate manažovala výstavbu už spomínanej Nemocnice Bory.[25][26]

Retail[upraviť | upraviť zdroj]

Retailové portfólio Penty pozostáva najmä z medzinárodnej stávkovej spoločnosti Fortuna Entertainment Group a tiež poľskej maloobchodnej sieti predajní Empik.[27]

Finančné služby[upraviť | upraviť zdroj]

Spoločnosť Penta v súčasnosti vlastní 2 banky. Prvou je Privatbanka, ktorú Penta vlastní od roku 2007 a ktorá sa zameriava na privátne bankovníctvo. Banka poskytuje služby privátneho bankovníctva na Slovensku aj v Česku. Od roku 2011 je skupina Penta vlastníkom aj komerčnej Prima Banky.[28]

Výroba[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2002 sa Penta sa stala minoritným spoluvlastníkom Slovalca, kedy kúpila spoločnosť ZSNP a.s. Dnes vlastní 44,7% podiel hlinikárne. Väčšinovým majiteľom je nórska spoločnosť Norsk Hydro, ktorá prevádzkuje viaceré hlinikárne po celom svete.[29]

Hlinikáreň Slovalco sa v priebehu rokov neustále modernizovala, čo z nej spravilo jednu z najmodernejších a najekologickejších hlinikární na svete a významného európskeho producenta. V dôsledku vysokých cien energií a nedostatočnej kompenzácie zo strany štátu bola fabrika v roku 2023 nútená odstaviť výrobu primárneho hliníka.[30] V prevádzke ostáva moderné recyklačné centrum, ktoré bolo uvedené do prevádzky v roku 2022.[31]

Média[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2014 skupina Penta vstúpila do slovenského mediálneho sektora kúpou mediálneho domu Trend Holding a Spoločnosť 7 Plus.[32][33] Neskôr zjednotila svoje mediálne produkty pod holdingovú štruktúru News and Media Holding.

News and Media Holding je dnes najväčším mediálnym domom na Slovensku, ktorý zoskupuje 20 profilovo a tematicky rôznych printových titulov ako aj 27 online titulov. Súčasťou portfólia sú napríklad aj 2 najčítanejšie slovenské bulvárne denníky Plus 1 Deň a od roku 2023 aj denník Nový Čas.[34][35]

V roku 2016 Penta kúpila podiel v spoločnosti Petit Press ktorá vlastnila Denník SME. Vstup Penty do vydavateľstva Petit Press vyústil do odchodu časti vtedajšej redakcie a do založenia nového Denníku N. Svoj podiel v Petit Presse predala v roku 2021 investorovi Media Development Investment Fund.[36]

V roku 2015 Penta vstúpila aj na český mediálny trh a kúpila vydavateľstvo Vltava Labe Press,[37] ktoré v danom čase vlastnilo 71 regionálnych denníkov a 23 regionálnych týždenníkov.[37] Spoločnosť sa neskôr premenovala na Vltava Labe Media a v súčasnosti je jedným z najväčších mediálnych domov v Česku s pravidelným zásahom 6,5 M online užívateľov mesačne.[38]

Kritika[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2012 sa Penta stala podozrivou z účasti na kauze Gorila. Kauza hovorí o korupcii a podozrivých prepojeniach spoločnosti a jej zástupcov na slovenskú politiku.[39] Tieto podozrenia mali ďalekosiahly spoločenský ohlas a vyústili začiatkom roku 2012 do viacerých, verejných zhromaždení a protestov (tzv. Protest Gorila). Penta na podozrenie reagovala vyhláseniami na svojej webovej stránke (stav 4. 2. 2012),[40][41] v ktorých kategoricky odmietla pravdivosť uvedených spisov.

V Česku bolo začaté vyšetrovanie predstaviteľa holdingovej spoločnosti Mareka Dospivu, ktorý mal podľa spisu údajne dať niekoľko miliónov korún ministrovi financií Miroslavovi Kalouskovi za to, že v roku 2008 povolil internetové kurzové stávky.[42] Toto trestné oznámenie bolo ale neskôr príslušným policajným orgánom právoplatné odložené a „voči Marekovi Dospivovi neprebieha a ani nikdy neprebiehalo žiadne trestné stíhanie týkajúce sa korupčného správania sa..." [43]

Spoločnosť AB Facility, patriaca Pente, sa dostala do užšieho výberu firiem, ktoré sa zúčastnia výberového konania na opravy 1700 štátnych budov na Slovensku. Firma ponúkla cenovo najvýhodnejšiu cenu v tendri, ktorý bol vyhodnotený ešte za ministra Lipšica, zmluva bola podpísaná až za ministra Kaliňáka. Výberové konanie na opravy na Prezídiu Policajného zboru vyhrala tiež AB Facility. Na Prezídiu sídli okrem iných dôležitých úradov a jednotiek aj vyšetrovací tím kauzy Gorila. Minister Kaliňák po zverejnení skutočnosti potvrdil, že ministerstvo si túto citlivú budovu bude opravovať samo. Priznal, že „to nevyvoláva dobrý dojem“, aj keď priame riziko podľa neho nehrozilo.[44]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Čistá hodnota Penty dosiahla 1,4 miliardy eur [online]. Bratislava: pentainvestments.com, 29.04.2013, [cit. 2013-06-06]. Dostupné online. Archivované 2014-01-16 z originálu.
 2. Penta ide razantne do médií, ovládla Trend aj Plus 7 dní - Pravda.sk. Pravda.sk, 2014-09-04. Dostupné online [cit. 2017-06-13].
 3. http://www.sme.sk/c/2048581/akcie-vub-kuponu-sa-pravdepodobne-stali-rizikovou-investiciou.html
 4. a b Penta Investments - Zámery investičnej skupiny Penta v oblasti zdravotníctva [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 5. Penta Hospitals International [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 6. Seznam Zprávy - Penta kupuje největší síť Alzheimercenter u nás [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 7. Dr. Max – About Us [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 8. Dôvera - Výročná správa Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s. 2022 [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 9. SME - Penta otvorila novú nemocnicu v Michalovciach [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 10. Bratislavský kraj - Nemocnica Bory je oficiálne otvorená. Je najmodernejšou v Strednej Európe [online]. [Cit. 2024-06-09]. Dostupné online.
 11. DHA - Next Generation Hospital, Bratislava, Slovakia [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 12. Nemocnica Bory - O nemocnici [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 13. Penta Real Estate – O nás [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 14. Penta Real Estate - Projekt Bory Bývanie sa opäť rozrastá. V príprave je už šiesta etapa [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 15. Teraz.sk - Šiesta etapa projektu Bory Bývanie v Bratislave má postaviť 324 bytov [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 16. YIM.BA – Bory [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 17. Penta Investments - Penta zahajuje výstavbu v areálu Waltrovky [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 18. Forbes - Miliardová investice v Radlicích. Penta dokončila první etapu Nové Waltrovky [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 19. Hospodárske Noviny - SkyPark v centre Bratislavy ožíva. Penta odovzdáva prvé byty [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 20. Penta Investments - Penta spúšťa projekt Sky Park od Zahy Hadid [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 21. Forbes - Nejočekávanější stavba Prahy se otevírá. Jak šel čas s Masaryčkou? [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 22. Penta Real Estate – O nás [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 23. Zdroj: Penta Real Estate - Jurkovičova Tepláreň [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 24. YIM.BA - Špičková doma i vo svete. Jurkovičova tepláreň pridáva ďalšie ocenenie [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 25. Penta Real Estate - Nemocnica Novej Generácie Bratislava: Funkčná architektúra [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 26. ASB – Stavba roka 2022: Nemocnica Bory [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 27. Penta Investments – Retail [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 28. Penta Investments – Finančné služby [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 29. Penta Investments – Slovalco [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 30. Aktuality - Výroba hliníka v Žiari nad Hronom sa končí, Slovalco odstavuje posledné pece [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 31. Forbes - V hlinikárni Slovalco by po odstavení fungovalo len recyklačné centrum [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 32. SME - Mediálne ťaženie Penty? Biznisovo nelogický krok [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 33. Mediálne (Trend) - Penta kupuje Trend Holding a 7 Plus [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 34. News and Media Holding – Naše produkty [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 35. Denník N - Vydavateľstvo Penty kupuje denník Nový Čas a web čas.sk. [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 36. Penta Investments – Petit Press [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 37. a b Aktuality - Penta získala vydavateľstvo Vltava-Labe-Press [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 38. Vltava Labe Media – O nás [online]. [Cit. 2024-04-09]. Dostupné online.
 39. M., K.. Scandal in Slovakia: The multi-million euro gorilla [online]. The Economist, 27.1.2012, [cit. 2012-11-26]. Dostupné online. (angličtina)
 40. gorila [online]. [Cit. 2012-02-04]. Dostupné online. Archivované 2012-01-27 z originálu.
 41. odposluchy [online]. [Cit. 2012-02-04]. Dostupné online. Archivované 2012-02-25 z originálu.
 42. Protikorupční policie vyšetřuje, zda Kalousek dostal miliony od Penty [online]. idnes.cz, 18.10.2011, [cit. 2012-11-26]. Dostupné online. (čeština)
 43. A.S, Petit Press. Oprava [online]. komentare.sme.sk, [cit. 2022-05-05]. Dostupné online.
 44. TÓDOVÁ, Monika. Gorila Pentu nezastavila, na polícii bude jej firma opravovať zámky [online]. Petit Press, 9.12.2012, [cit. 2012-12-14]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]