Pacific National Exhibition

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Kolotoč v Playlande

Pacific National Exhibition, PNE, je každoročný, 17 denný veľtrh v meste Vancouver v Kanadskej provincii Britská Kolumbia. Zvyčajne začína v druhej polovici augusta a končí začiatkom septembra. Už od jeho začiatku v roku 1910 sa každoročne koná v Hastings Parku. Medzi najväčšie atrakcie veľtrhu patria obchody, stánky, súťaže pre verejnosť, nočný ohňostroj a súťaž PNE Prize Home. Najvyššiu návštevnosť (1,1 milióna navštevníkov) veľtrh zaznamenal v roku 1986.

Okrem trhu sa v Hastings Parku nachádza aj Playland, dostihová dráha pre kone (ktorá sa tiež nazýva Hastings Park), hokejový štadión Pacific Coliseum, PNE Forum a PNE Agrodome. V minulosti tu stál štadión Empire Stadium, ktorý bol zbúraný a na jeho mieste dnes stojí dočasný rugbyový a futbalový štadión Empire Field. Ďalej sa tu nachádza svetoznáme miesto pre skateboardistov Hastings Skatepark, ležiace smerom na juh od štadióna Pacific Coliseum.

PNE hral dôležitú úlohu v dejinách Vancouveru. Od jeho počiatkov, keď začínal čisto ako výstavisko pre regionálne poľnohospodárstvo a ekonomiku, ohromne narástol. Tento rast vyústil v spochybňovanie jeho ďalšieho konania v Hastings Parku. Od roku 1997 mesto zrenovovalo veľkú časť parku, pričom veľa starých budov, ktoré slúžili pre účely veľtrhu bolo zbúraných a nahradených novými, ktoré sa do parku viac hodia. Aj keď v meste Surrey bol zakúpený pozemok, na ktorom sa v budúcnosti bude PNE konať, veľtrh sa v dohľadnej budúcnosti bude konať ešte v Hastings Parku.

V parku na námestí Spirit Plaza vysiela každoročne počas konania veľtrhu miestna televízia CTV (Channel 9) od 18:00 svoje hodinové večerné spravodajstvo.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]