PageRank

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

PageRank je algoritmus analýzy odkazov, ktorý priraďuje číselné ohodnotenie každému prvku v množine navzájom linkami prepojených dokumentov ako World Wide Web s cieľom ohodnotenia relatívnej významnosti daného dokumentu v tejto množine. PageRank taktiež označuje toto číselné ohodnotenie.

PageRank je obchodná značka Google Inc. a algoritmus je patentovaný (Patent v USA 6285999) Stanfordovou univerzitou.

Algoritmus, ktorý využíva Google, je pomenovaný po jednom z jeho zakladateľov – Larry Page. PageRank znamená hodnotu popularity stránky. Google na ňom založil svoj vyhľadávací algoritmus, v súčasnosti používa podobný algoritmus väčšina vyhľadávačov. Google definuje PageRank ako: "PageRank interpretuje link zo stránky A na stránku B ako hlas stránky A za stránku B. Google však zohľadňuje viac ako len čisté množstvo odkazov na Vašu stránku. Tak isto analyzuje stránku z ktorej hlas prišiel. Hlasy zo stránok, ktoré sú samé o sebe "dôležité" vážia viac ako hlasy iných stránok."

Pre tvorcov webových stránok to znamená toľko, že čím väčší je náš PageRank, tým väčšiu dôležitosť stránke prideľuje Google a iné vyhľadávače. A čím je dôležitosť väčšia, tým vyššie je umiestnenie medzi výsledkami vyhľadávania. Samozrejme to nie je jediné kritérium, ktoré stránky posúva medzi výsledkami vyššie, Google ich má cca 200. Druhou výhodou je, že vyhľadávač prehľadáva najviac stránky, ktoré majú najväčší PageRank. Google aktualizuje PageRank cca v 3-mesačnom intervale, ale niekedy aj v priebehu 2 či 6tich mesiacoch je bez Pagerank Updatu.

Pre zistenie pageranku musíte zadať vašu url adresu do stránky na to určenej a vráti vám hodnotu od 0 do 10. Každá stránka ma svoj vlastný pagerank (okrem nových, ktoré vracajú hodnotu N/A = Nenajdený, čo znamená, že stránka nebola ešte ohodnotená Google vyhľadávačom).

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Pagerank bol vyvinutý na Stanfordovej univerzite Larrym Pagom (odtiaľ názov Page -Rank) a neskôr Sergom Brinom ako súčasťou tímy pre výskum ohľadne nového vyhľadávača. Spolupracovali s Rajeevom Motwanim a Terrym Winogradom. Prvá zmienka opisujúca Pagerank a prototyp nového vyhľadávača Google bola vydaná v roku 1998. Krátko potom, ako Page a Brin založili Google Inc., spoločnosť ohľadne vyhľadávača Google. Aj keď je Pagerank len jeden z mnohých faktorov, ktoré hodnotia pozície vo vyhľadávaní, Pagerank stále poskytuje základ pre všetky webové vyhľadávacie aplikácie Googlu.

PageRank bol ovplyvnený citačnou analýzou vyvinutou Eugenom Garfieldom v roku 1950 z University of Pennsylvania a technológiou Hyper Search vytvorenou Massimom Marchiorim na University of Padua. V rovnaký rok bol verejnosti predstavený Pagerank, Jon Kleinberg publikoval jeho dôležitosť algoritme HITS. Zakladatelia Googlu citovali Garfielda, Marchioriho a Kleinberga v ich originálnom vydaní.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému PageRank

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]