Paklenica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Súradnice: 44°22′0″S 15°26′0″V / 44,36667°S 15,43333°V / 44.36667; 15.43333

Paklenica

Paklenica je krasový riečny kaňon a zároveň národný park v Chorvátsku. Nachádza sa nad mestom Starigrad, v severnej Dalmácii, v južnej časti pohoria Velebit neďaleko Zadaru. V národnom parku sa nachádzajú dva kaňony Malá a Veľká Paklenica. Kaňon Malej Paklenice je vyschnutý bez vodného toku. Blízko vstupu do kaňonu Veľkej Paklenice sa nachádza komplex štól slúžiacich ako úkryt pre Josipa Broza Tita počas roztržky medzi Sovietskym zväzom a Juhosláviou na prelome štyridsiatych a päťdesiatych rokov dvadsiateho storočia.

Najlepším východiskovým bodom je Stari Grad-Paklenica, 45 km od Zadaru. Tu tiež nájdete kanceláriu národného parku. Leží 2 km od vstupu do národného parku v obci Marasoviči, kde je za recepciou parkovisko. Horolezci tu získavajú presné popisy lezeckých ciest.[1]

V kaňone Velkej Paklenice sa nachádza Anića Kuk, najvyššia chorvátska skala vysoká 712 m. V jej okolí sa nachádza množstvo horolezeckých terénov prístupných po celý rok.

Manita peć je zaujímavá jaskyňa v severnej časti kaňonu.

Vaganski vrh, najvyššia hora pohoria Velebit, vysoká 1 757 m, a Svätá hora vysoká 1 753 m sa nachádzajú blízko vonkajších hraníc národného parku. Z ich vrcholov sú vynikajúce výhľady na celú južnú časť Velebitu.

Jeho rozloha je 95 km2.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Paklenica na českej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Paklenica

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]