Preskočiť na obsah

Palác chánov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svetové dedičstvo UNESCO
Svetové dedičstvo UNESCO
Historic Centre of Sheki with the Khan’s Palace*
Lokalita Svetového dedičstva UNESCO

Palác chánov
Štát Azerbajdžan Azerbajdžan
Typ kultúrna pamiatka
Kritériá ii, v
Identifikačné č. 1549
Región** Európa a Severná Amerika
História zápisu
Zápis 2019  (43. zasadnutie)
* Názov ako je zapísaný v zozname Svetového dedičstva.
** Klasifikované regióny podľa UNESCO.

Palác chánov[chýba zdroj] je palác v meste Şəki v severnom Azerbajdžane. Bol postavený v 18. storočí v perzskom štýle a je vyzdobený radom dekoratívnych obkladov, fresiek, fontánou a oknami s farebnými sklami. Nachádza sa vnútri opevnenej mestskej citadely, v minulosti slúžil ako letná rezidencia miestnych chánov.

V roku 2019 bol spolu s historickým centrom mesta zapísaný na zoznam svetového dedičstva UNESCO.[1]

Pôdorysné rozmery stavby sú približne 32 metrov na 8,5 metrov. Je orientovaná v osi sever-juh, má dve podlažia a drevenú valbovú strechu s dlhými presahmi odkvapov. Rozloženie miestností v oboch poschodiach je zhodné: tri pravouhlé sály sú umiestnené v rade, oddelené úzkymi múrmi. Každé podlažie je prístupné samostatne tak, aby dom vyhovoval ako verejným, tak i súkromným požiadavkám na využívanie. Kým prízemie využívali predovšetkým úradníci a oficiálne návštevy, horné podlažie slúžilo chánovej rodine a súkromným hosťom.

Rezidencia je preslávená bohatou výzdobou svojho exteriéru a interiéru. Veľké časti fasády sú pokryté mozaikou farebného skla zasadenou do drevenej mreže (Shebeko), ktorá bola zostavená bez klincov alebo lepidla. Oblúky korunujúce štyri výklenky sú zvýraznené zlatom na prízemí a na prvom poschodí sú pokryté zrkadlovými fragmentami. Zvyšné plochy na všetkých fasádach zdobí kvetinový obklad a mozaiky geometrických ornamentov inšpirované tvorbou básnika Nizámí Gandžavího. Vnútorné steny rezidencie sú úplne pokryté freskami namaľovanými v rôznych dobách počas 18. storočia. Mnoho fresiek obsahuje kvety vo vázach, zatiaľ čo séria obrazov v sálach na prvom poschodí zobrazuje lovecké a bojové scény.

Fotogaléria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Historic Centre of Sheki with the Khan’s Palace [online]. UNESCO World Heritage Centre, 2019-07-08. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Palác chánů na českej Wikipédii.