Palica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
zložená palica

Palica je relatívne dlhý kus rovného, relatívne tenkého (často dookrúhla vypracovaného) dreva slúžiaci na podopieranie (najmä pri chôdzi), pri hre, športe a podobne.

Palica ako zbraň[upraviť | upraviť zdroj]

Palica je pravdepodobne prvou zhotovenou zbraňou. Jaskynné maľby ich naznačujú už v paleolite.

Jednoduché palice sa zhotovovali z rôznych prírodných materiálov, napríklad z dreva, kostí, slonoviny, nefritu a kameňa, a tvarovali sa mnohými spôsobmi tak, aby sa čo najlepšie držali a aby mali ťažkú hlavicu.

Princíp[upraviť | upraviť zdroj]

Princíp palice je jednoduchý: váha na jej konci poskytuje dostatočnú hybnú silu efektívnym predĺžením úderného ramena. Najvhodnejšou prírodnou palicou je však tá, ktorá sa zužuje od hlavice k rukoväti, alebo tá, čo je odrezaná tak, aby jeden koniec bol ťažší.

Druhy palíc[upraviť | upraviť zdroj]

  • Jednoduché palice boli pôvodne len konár z dreva, kameňa alebo iného prírodného materiálu.
  • Zložené palice zvyčajne pozostávajú z drevenej rúčky a pripojenej kamennej či kovovej hlavice. Napríklad polynézska palica bola vyrobená z drevenej žrďky, na ktorej boli pripevnené žraločie zuby v podobe ostrých britov. Podobne veľa ďalších bojových palíc rôzneho pôvodu má hroty a iné výčnelky pripevnené k hlavici alebo tvoria jej časť.
  • Pružné palice, ktoré sa objavili neskôr v západnej Európe v priebehu 14. storočia, mali závažie pripevnené na násadku reťazou či povrazom, aby sa zväčšil dosah pôsobnosti a zvýšila pohybová energia hlavice. Tento typ sa pravdepodobne vyvinul z cepu na mlátenie obilia.
  • Celokovové palice (zvyčajne železné), všeobecne označované ako palcáty, boli vyvinuté ako zbraň proti rytierom v brnení. So svojou dostatočnou razantnosťou mohli takéto palice ťažko poškodiť kovové brnenie a zraniť bojovníka. Niektoré palcáty mali zašpicatené hroty, ktoré mohli preniknúť tenkým brnením alebo spojmi silnejšieho brnenia.

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

teleskopická palica

Tak ako iné druhy zbraní, aj palice nadobudli symbolický význam a niektoré boli bohato zdobené. Symbolická palica prežíva v obradových palcátoch, ktoré nosia civilní hodnostári a vojenskí kapelníci. Zároveň je veľmi účinnou zbraňou: obušok patrí k štandardnej výzbroji všetkých policajných zložiek, či už sú vyzbrojené strelnými zbraňami alebo nie, a vo veľkej miere sa používajú pri potláčaní nepokojov a demonštrácií. Pomocou modernej technológie vznikli teleskopické obušky, ktoré sa dajú nosiť skryté v puzdre a vysunúť myknutím zápästia. Niektoré druhy obuškov obsahujú vysokonapäťový generátor, aby zasiahnutá osoba utrpela slabý elektrický šok, ktorý by ju omráčil či dočasne paralyzoval.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Wikicitátoch Wikicitáty ponúkajú citáty od alebo o Palica
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Palica
  • Spolupracuj na Wikislovníku Wikislovník ponúka heslo Palica