Palmovka papraďovitá

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
palmovka papraďovitá
Washingtonia filifera.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Washingtonia filifera
H. Wendl.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Palmovka papraďovitá (Washingtonia filifera) alebo kalifornská vejárová palma je palma z čeľade arekovité (Arecaceae). Pôvod má v púštnych oázach Arizony, v južnej Nevade, severozápadnom Mexiku a v púštiach južnej Kalifornie.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Palmovka papraďovitá v Palm Canyon, USA

Palmovka papraďovitá rastie v subtropickom podnebí, kde dosahuje výšku do 23 m, niekedy až do 30 m. Listy dorastajú do dĺžky 2 m, tvoria 4 – 5 m chocholec listov v hornej časti úzkeho kmeňa (najhrubší 101,6 cm). Tento druh sa vyznačuje veľmi dlhými ovísajúcimi vláknami na listoch. List je zakončený vejárom menších listov, ktorých stopky majú na okrajoch tŕne. Keď listy odumrú, vytvárajú „sukňu“ okolo kmeňa. Tá ponúka úkryt pre menšie živočíchy. Má dlhé kolovité korene, čo jej umožňuje prijímať vodu aj v najsuchších miestach. Obojpohlavné kvety sú bielej alebo žltej farby, rastú v strapcoch ovísajúcich z koruny. Plodom je červeno-čierne ovocie, kôstkovica s priemerom 1,3 cm a jednym veľkým semenom s priemerom 0,6 cm. Dožíva sa veku od 80 do 250 rokov (niekedy aj viac). Rod Washingtonia (palmovka) je nazvaný podľa 1. amerického prezidenta Georgea Washingtona.

Rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

V prírode sa prirodzene vyskytuje v púšti a suchých oblastiach pozdíž svahov a kaňonov. Táto divo rastúca palma sa viem prispôsobiť širokej škále pôd a podnebí. Rastliny sú odolné pred značným mrazom. Len s ľahkým poškodením prežije mrazy do −10 °C, a rastliny dokázateľne prežili aj krátkodobé mrazy −12 °C, aj keď s poškodeným olistením. Rastliny rastúce v rýchloschnúcej pôde sú viac odloné pred mrazom. Naopak, rastliny sú schopné prežiť aj teplo 52,8 °C. Môžu rásť aj vo veľmi zásaditej pôde s pH 9,2. Uprednostňuje plné slnko, ale dobre rastie aj v polotieni. Mladé rastlinky rýchlo klíčia aj so starších semien, a tak sa mladé rastliny môžu stať pod materskou rastlinou burinami. Dnes, v období urbanizácie, sa strácajú jej prirodzené biotopy.

Použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Palmovka vo výsadbe pri ceste

Používa sa ako okrasná rastlina na miestach, ktde môže vytvoriť veľkú korunu. Používa sa v prírodných a formálnych výsadbách pri cestách a na uliciach. Mladšie rastliny sa dajú pestovať v súdkoch a kvetináčoch aj ako izbová rastlina.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]