Preskočiť na obsah

Panzerkampfwagen I

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Panzerkampfwagen I
PzKpfw IA

PzKpfw IA

Základná charakteristika
Posádka 2 (vodič, veliteľ-strelec-nabíjač)
Dĺžka 4,42 m
Šírka 2 m
Výška 1,72 m
Hmotnosť 6 000 kg
Pancierovanie a výzbroj
Pancierovanie čelné 13 mm
Hlavná zbraň 2x guľomet MG 34 kalibru 7,92 mm
Sekundárne zbrane
Pohon a pohyb
Pohon benzínový šesťvalec Maybach NL38TR
75 kW (100 hp)
Odpruženie listové perá, vinuté pružiny
Max. rýchlosť 40 km/h
Pomer výkon/hmotnosť 17 hp/tona
Dojazd 115 km (v teréne), 140 km (na ceste)
Priechodnosť svah so sklonom 60%, stena vysoká 0,36 m, brod hlboký 0,58 m, zákop široký 1,4 m

Panzerkampfwagen I alebo PzKpfw I alebo SdKfz 101 bol nemecký ľahký tank používaný na začiatku druhej svetovej vojny.

Vznik a vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1933 ohlásila nemecká armáda súťaž na ľahké obrnené vozidlo do hmotnosti 5000 kg, ktoré malo slúžiť na cvičné účely. Súťaže sa zúčastnilo 5 firiem. Vyhrala konštrukcia firmy Krupp, ktorá mala dodať podvozok, korbu mala vyrábať firma Daimler-Benz. Vozidlo dostalo kryce označenie Landwirtschaftlicher Schlepper (poľnohospodársky traktor). Po prvej svetovej vojne, totiž Versaillská zmluva zakazovala Nemecku vlastniť obrnenú techniku. Ktokoľvek, kto by vyrobil nejaké obrnené vozidlo mal byť potrestaný pokutou 100 000 mariek a odňatím slobody do 6 mesiacov. Prvých 150 ks verzie A, dostal Wehrmacht v roku 1934. Stroje poháňal iba 42 kW motor, ktorý bol ich veľkou slabinou. Neskoršia verzia B dostala silnejší motor. Bolo však nutné predĺžiť korbu a pridať navyše jedno pojazdové koleso. Nová verzia B, ktorá dosahoval maximálnu rýchlosť okolo 40 km/h bola do výzbroje zaradená v roku 1935, kedy bolo vyrobených asi 800 ks týchto strojov, prevažne v továrňach firiem Henschel a Wegmann. Podvozky Panzera I dali základ niektorým ďalším obrneným vozidlám ako bol napríklad ťahač Munitions-Schlepper. Ďalším známym vozidlom bol stíhač tankov Panzerjäger I a samohybná húfnica sIG 33.

Bojové nasadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Tanky Pz I sa zúčastnili prvýkrát bojov počas Španielskej občianskej vojny. Invázie do Poľska sa zúčastnilo asi 1445 týchto strojov. Čoskoro sa ukázalo, že tieto tanky majú príliš slabé pancierovanie a výzbroj, ktorá pozostávala iba z guľometov. Pri útoku na Francúzsko už Nemci nasadili iba 523 týchto tankov. Do roku 1941 už boli PzKfw I celkom stiahnuté z prvej línie, používané boli iba veliteľské stroje Panzerbefehlwagen I (SdKfz 265). Slúžil však až do konca vojny v rôznych vyhotoveniach, napríklad ako výcvikové vozidlo.

Popis[upraviť | upraviť zdroj]

Panzerkampfwagen I bol dvojmiestny ľahký tank. Veža bola umiestnená v strede korby, na ľavej strane. Nachádzali sa v nej dva 7,92 mm guľomety. Vodič sedel na pravej strane.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]