Paraná (štát)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Paraná
štát
Vlajka
Symbol
Štát Brazília Brazília
Hlavné mesto Curitiba
Rozloha 199 315 km² (19 931 500 ha)
Obyvateľstvo 10 439 601 (sčítanie 2010) [1]
Hustota 52,38 obyv./km²
ISO 3166-2 BR-PR
Jazyk brazílska portugalčina, indiánske jazyky
Náboženstvo rímskokatolícke
Poloha v Brazílii
Poloha v Brazílii
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Paraná je štát na juhu Brazílie, v regióne Sul do Brasil.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Paraná susedí s brazílskymi štátmi São Paulo (na severe a severovýchode), Santa Catarina (na juhu) a Mato Grosso do Sul (na severozápade). Tento štát tiež susedí s Argentínou (na juhozápade) a s Paraguajom (na západe). Má rozlohu 199 709 km2.

Štát Paraná tvoria dva základné geografické regióny: úzka pobrežná zóna Serra do Mar pokrytá pobrežnými lesmi a náhorná plošina (750 - 900 metrov vysoká) ktorej strmé, hlboko erodované východné svahy sú známe ako Serra do Mar alebo Serra de Cubatao.

Južné a centrálne časti štátu pokrývajú dažďové lesy Araucaria, na veľkých plochách rastie cesmína paraguajská (cesmína paraguayensis), známa v Brazílii ako "erva mate", z ktorej sa vyrába čaj Chimarrao. Západná časť štátu okolo rieky Paraná je veľmi vlhká, nižšie východné a severné časti štátu sú pokryté lesným ekosystémom.

Povrch územia štátu je zvlnený a prevažná väčšina je prispôsobená poľnohospodárskym a pastierskym účelom.

Obyvateľstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa IBGE z roku 2007, žilo v štáte Paraná 10 410 000 obyvateľov. Hustota zaľudnenia bola 52,1 obyv/km2. Urbanizácia dosiahla hodnoty: 84,5% (2006), prírastok obyvateľstva: 1,4% (1991-2000).

Časť obyvateľstva štátu má európske korene. V centrálnych a južných regiónoch majú prevahu potomkovia imigrantov z Poľska, najmä okolo hlavného mesta Curitiba. Taliani prevládajú v hlavnom meste Curitiba a na pobreží, Ukrajinci v niekoľkých mestách ako Prudentopolis, Nemci v okolí mesta Rolandia. Potomkovia Portugalcov sú prítomní všade. Na severe štátu žije silná komunita Libanoncov a Sýrčanov, okolo mesta Foz do Iguaçu.

Medzi najväčšie mestá štátu Paraná patria: Curitiba (hlavné mesto), Londrina, Maringá, Ponta Grossa, Foz do Iguaçu a Cascavel.

Hospodárstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Sektor služieb sa na tvorbe HDP podieľa 41,6%, priemysel 40%, poľnohospodárstvo predstavuje 18,4% (2004).

Paraná exportuje: sójové bôby 34,2%, vozidlá 21,4%, drevo 10%, mrazené mäso 8,2%, iné poľnohospodárske produkty 8,8% (2002).

Štát tvorí 5,9% HDP Brazílie (2005). Hodnota HDP na jedného obyvateľa tu dosahovala v roku 2005 US$ 5,400, čomu zodpovedá 8. miesto v Brazílii čo je hodnota porovnateľná s výškou HDP Turecka.

Doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Aeroporto Internacional de Curitiba - Afonso Pena je medzinárodné letisko v Curitibe. Ďalšie medzinárodné letisko Aeroporto Internacional de Foz do Iguaçu spája štát Paraná s ostatnými brazílskymi štátmi a s mnohými krajinami sveta. Vďaka tomuto letisku, rieke Paraná a železničným tratiam je mesto Foz do Iguaçu dôležitým dopravným uzlom celej oblasti.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Paraná má jeden z najzachovalejších subtropických lesov sveta. Na hranici s Argentínou sa nachádza národný park Iguaçu, známy svojimi vodopádmi na rieke Iguaçu, priťahuje okolo 700 tisíc turistov ročne.

Asi 40 km odtiaľ, na hranici s Paraguajom, sa nachádza najväčšia vodná elektráreň sveta - Itaipú. Prírodný park Vily Velha, ktorý je známy svojimi ohromnými skalnatými formáciami vybudovanými eróziou vetra a dažďa, nachádzajúci sa v blízkosti mesta Ponta Grossa, je ďalšou atraktívnou lokalitou štátu Paraná. Hlavné mesto Curitiba je rovnako cieľom turistov.

Najväčšie mestá (Počet obyvateľov k 1. júlu 2004)

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Paraná na českej Wikipédii.