Park Moyzesova

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Park Moyzesova
(Moyzeska)
Promenáda, Rákócziho okružná
mestský park
Park na jeseň
Štát Slovensko Slovensko
Región Košický kraj
Okres Košice I
Mesto Košice
Mestská časť Staré Mesto
Súradnice 48°43′19″S 21°15′06″V / 48,721957°S 21,251774°V / 48.721957; 21.251774
Poloha v rámci Košíc
Poloha v rámci Košíc
Poloha v rámci Košíc
Poloha v rámci Starého Mesta
Poloha v rámci Starého Mesta
Poloha v rámci Starého Mesta
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Park Moyzesova je mestský park nachádzajúci sa v mestskej časti Staré Mesto a je súčasťou ochranného pásma Mestskej pamiatkovej rezervácie Košice. Svoju dispozíciu v podobe aleje od vzniku v 19. storočí má zachovanú do dnes.[1] Tiahne sa pozdĺž celej ulice Moyzesova. Na južnom cípe park začína pri ulici Štúrova pri Dome Umenia, pokračuje popri Podnikovohospodárskej fakulte EUBA, Gymnáziu Šrobárovej, areáli UPJŠ, Hlavnej pošte, Malinovského kasárňach a končí na ulici Československej armády pri Angels Aréne a Radnici Starého Mesta.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Park na Moyzesovej meria na dĺžku takmer presne jeden kilometer. Takto bol park vymeraný podľa vzoru budapeštianskych bulvárov. Najprv mal pomenovanie Promenáda a od roku 1892 niesol názov Rákócziho okružná. Spočiatku tu boli vysadené topole, neskôr bola uskutočnená ešte jedna úprava v roku 1910.[2]

Súčasnú podobu dostal park v roku 2013, keď sa Košice stali európskym hlavným mestom kultúry. Park dostal nové a silnejšie osvetlenie, ktoré parku zvýšili bezpečnosť.[1] Pribudol aj štvornásobný počet lavičiek na sedenie a odpadkové koše na recyklovanie.[1] Je to prvý park s vodiacimi líniami na chodníku pre slepcov a je kompletne bezbariérový. Rekonštrukciou pribudol kilometer kvalitného cyklochodníka, ktorý slúži aj inline korčuliarom a vozičkárom.[2]

Okrem cyklochodníka parkom spolu vedú aj dva chodníky, jeden má povrch pokrytý drobným štrkom a druhý zasa hladkým asfaltom. Po celej dĺžke parku je vysadený kilometrový pás kríkov, ktorý slúži na zamedzenie viditeľnosti áut z priľahlej ulice. Pri vstupe do areálu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika je lavičiek najviac a pribudla tam aj decentná fontána.[1] Park na Moyzesovej za socializmu slúžil aj na propagandistické nástenky, no od roku 2013 už slúži umeniu. Nájdeme tu aj Kľúčovú sochu od českého sochára Jiřího Davida, ktorá bola inštalovaná práve v roku, keď Košice mali titul Európske hlavné mesto kultúry.[2] V parku ju osadená aj honosná socha Štefana Moyzesa, po ktorom je ulica aj park pomenovaný.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c d Mesto Košice. Park Moyzesova / Komenského rekonštrukcia a revitalizácia zelene [online]. kosice.sk, [cit. 2019-05-25]. Dostupné online.
  2. a b c KOŠICE:DNES. Park na Moyzesovej [online]. Košice: kosicednes.sk, 31.01.16, [cit. 2019-05-25]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]