Park Retiro v Madride

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svetové dedičstvo UNESCO
Svetové dedičstvo UNESCO
Paseo del Prado and Buen Retiro, a landscape of Arts and Sciences*
Lokalita Svetového dedičstva UNESCO

Park Retiro
Štát Španielsko Španielsko
Typ kultúrna pamiatka
Kritériá ii, iv, vi
Identifikačné č. 1618
Región** Lokality Svetového dedičstva v Európe
História zápisu
Zápis 2021  (Neznáme zasadnutie)
* Názov ako je zapísaný v zozname Svetového dedičstva.
** Klasifikované regióny podľa UNESCO.

Park Retiro alebo Park Buen Retiro, ľudovo nazývaný Retiro, je historická záhrada a mestský park v Madride v Španielsku. Považuje sa za jednu z hlavných turistických atrakcií mesta vďaka početným architektonickým, sochárskym a krajinným celkom zo 17. až 21. storočia. Z nich vyniká hlavne Pamätník Alfonza XII., Krištáľový palác, Veľké jazero, námestie Parterre, Brána Filipa IV., Kráľovské astronomické observatórium a fontána Alcachofa. Okrem toho sa tu nachádzajú aj významné pozostatky Kaplnky svätého Pelaya a Izodora s rímskym pôvodom.

Flóra a fauna[upraviť | upraviť zdroj]

Flóra[upraviť | upraviť zdroj]

Listnaté stromy v tzv. Madridskej záhrade, inšpirácia romantizmom
Mandľovník vo Francúzskej záhrade

Retiro disponuje rôznorodou vegetáciou v ktorej sa navzájom ovplyvňujú tri veľké úrovne vegetačnej stratifikácie (trávnatá, kerová a stromová), a to samostatne i medzi sebou. Najpočetnejšia je posledná spomínaná vrstva. V inventári v roku 2014 napočítali spolu 19 034 exemplárov. Veľmi podobné číslo namerali v roku 2012 (19 402) a zároveň omnoho väčšie ako v roku 2004 (17 859), keď sa uskutočnil prvý dôveryhodný súpis. Počet druhov stromov sa zvýšil na 167, čo je o tridsať viac ako v 2004.

Najväčšiu časť stromov v parku tvoria pagaštany konské, viac ako 6 500 kusov, ktoré tvoria 34,5 % lesnej vegetácie. Vo veľkej vzdialenosti za nimi sa umiestnili platany javorolisté (956 ks, 5 %), judášovce strukové (781 ks, 4,1 %) a trachykarpy konopné (651 ks, 3,4 %). Hojne zastúpené sú aj javore poľné, cédre atlantské, brestovce južné, cyprusy vždyzelené, gledíčie trojtŕňové, vtáčie zoby obyčajné, borovice píniové, mandľovníky, duby, agáty biele, sofory, bresty hrabolisté a bresty sibírske. Z každého druhu sa tu nachádza viac ako 300 exemplárov.

Výsadba v Retire prebiehala v 18. až 21. storočí s ohľadom na špecifické krajinné štýly. Každý z nich podmieňuje skladbu a rozdelenie rastlinných druhov v jednotlivých sektoroch. Preto majú listnaté stromy významné postavenie v niektorých záhradách z 19. storočia a dotvárajú romantický ideál krajiny. Na druhej strane na námestí Parterre v barokovom štýle prevládajú vždyzelené zastrihávané kríky a stromy. Tým sa dosiahlo vytvorenie veľkých otvorených priestorov, takmer bez tieňa, v súlade s vkusom 18. storočia.

V 20. storočí niektoré areály navrhli ako malé botanické záhrady. Výborným príkladom je Rosaleda, v ktorej sa nachádza viac ako 4 000 ružových kríkov štyroch rôznych druhov, Francúzska záhrada tvorená približne 300 mandľovníkmi a Záhrada trvaliek a vysokohorských rastlín, kde nájdeme sekvojovec mamutí, maklúru pomarančovú, či araukáriu.

Botanický chodník a jedinečné stromy[upraviť | upraviť zdroj]

Plán botanického chodníka

Retirský botanický chodník vznikol z iniciatívy správy pre životné prostredie a dopravu mesta Madrid. Snažia sa ním o rozšírenie botanických hodnôt parku. Trasa má dĺžku osem kilometrov a je rozdelená do siedmich sekcií, tzv. botanických ciest, vďaka ktorým sa môžeme priblížiť k 80 druhom stromov, teda k 48 % z celkového počtu druhov v Retire.

Cesta zahŕňa aj návštevu šiestich jedinečných stromov. Oblasť Madrid ich vyhlásila za ojedinelé z dôvodu ich biologického, estetického alebo historického záujmu, či z dôvodu ich vzhľadu alebo rozsahu:

  • Tisovec mexický na námestí Parterre, považovaný za najstarší strom v parku Retiro a pravdepodobne aj v Madride. Prevládal názor, že ho vysadili v 17. storočí v čase zriadenia kráľovského sídla, ale nedávne štúdie odhadujú jeho vek na 200 rokov. 
  • Borovica halepská v Rosaledskej záhrade vysoká 35 metrov a stará približne 200 rokov. -
  • Trachykarp konopný vo vodnej priekope Patinar.
  • Tisovec dvojradový vysadený v rybníku Krištáľového paláca.
  • Javor cukrový v záhradách Cecilia Rodrígueza s rozvetveným kmeňom do štyroch veľkých častí. 
  • Céder libanonský vedľa pamätníka generála Martíneza Campa s priemerom takmer 3,5 metra a vekom približne 100 rokov. 

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]