Parvis Notre-Dame – place Jean-Paul-II

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Parvis Notre-Dame - place Jean-Paul-II

Parvis Notre-Dame – place Jean-Paul-II je námestie v Paríži. Nachádza sa v 4. obvode pred katedrálou Notre-Dame.

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Námestie sa rozkladá na ostrově Cité na priestranstve pred katedrálou nazývanom francúzsky parvis. Je ohraničené na severe nemocnicou Hôtel-Dieu, na východe katedrálou, na juhu nábrežím Promenade Maurice-Carême pozdĺž Seiny a na západe ulicou Rue de la Cité.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Priestranstvo pred katedrálou bolo uvoľnené za Druhého cisárstva počas prestavby Paríža vedenej barónom Haussmannom. To znamenalo demolíciu hrazdených domov z 15. storočia, kostola Sainte-Geneviève-des-Ardent a pôvodnej nemocnice Hôtel-Dieu.

Pred hlavným portálom katedrály stála šibenica, ktorú v roku 1767 nahradil pranier odstránený v roku 1792. V roku 1924 bol do dlažby na námestí inštalovaný bronzový medailón, tzv nultý bod, od ktorého sa meria vzdialenosť medzi Parížom a ďalšími mestami.

3. septembra 2006 bolo námestie Place du Parvis-Notre-Dame premenované na Parvis Notre-Dame - place Jean-Paul-II na počesť pápeža Jána Pavla II. Slávnostný akt sa uskutočnil za prítomnosti parížskeho starostu Bertranda Delanoë, arcibiskupa André Vingt-Troise a apoštolského nuncia Fortunata Baldelliho. Tato zmena názvu odsúhlasená mestskou radou 13. júna 2006 nebola prijatá jednomyseľne a bola predmetom odporu opozície. Slávnostné otvorenie sa konalo pod policajným dohľadom vo vypätej atmosfére a bolo poznamenané asi päťdesiatimi zatknutiami.[1]

Pamiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Zpráva o slavnostním přejmenování

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 48°51′13″S 2°20′53″V / 48,85361°S 2,348056°V / 48.85361; 2.348056

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Parvis Notre-Dame - place Jean-Paul-II na českej Wikipédii.